Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vánoční koncert sborů

  Čtvrtek 12.12 18:00 - ZUŠ, Dačice

  Koncert dětských pěveckých sborů.

 • Anna K. - Akusticky 2019

  Čtvrtek 12.12 19:30 - Městské divadlo Český Krumlov

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Ještě 20 hlasů! Poslední den hlasování. Uspějí kominíci?

Budova bývalého hostince na návsi v Záříčí u Dírné na Soběslavsku. V ní se rodí první české kominické muzeum. , Autor: L. Kolářová

Budova bývalého hostince na návsi v Záříčí u Dírné na Soběslavsku. V ní se rodí první české kominické muzeum.     Autor: L. Kolářová

AKTUALIZOVÁNO - 21.11.2019 07:09

TÁBORSKO – Už jen 40 hlasů chybí v tuto chvíli nápadu vybudovat v Záříčí na Soběslavsku zábavné i poučné kominické muzeum! Hlasování dnes vrcholí. Banka ČSOB podporuje zajímavé projekty neziskových a příspěvkových organizací v rámci akce ČSOB pomáhá regionům. Čtyři projekty v každém kraji dostanou darem 50 000, 40 000, 35 000 a 25 000 korun. V každém regionu tak ČSOB rozdělí 150 000 Kč. Tři z přihlášených projektů vybere porota, čtvrtý vybírá hlasováním veřejnost. Hlasování probíhá právě teď, do 22. listopadu.V Jihočeském kraji se o finanční pomoc uchází také projekt Revitalizace někdejšího návesního hostince v Záříčí na Soběslavsku. Nadšenci ze Spolku pro založení muzea kominického řemesla a jeho propagaci – konkrétně rodina táborského kominíka Josefa Bažanta, buduje z bývalého hostince v Záříčí první kominické muzeum v České republice. Bažantovi, kteří se historií kominického řemesla zabývají dlouhodobě a shromáždili už spoustu dokumentů a exponátů, na zřízení muzea usilovně pracují už pět let. Získaná částka by je posunula blíž k cíli.

„Před pěti lety jsme koupili bývalý hostinec v Záříčí. Věříme, že kominické muzeum oživí i kulturní život v obci," říká Josef Bažant.

„Zatím jsme se žádostmi o dotační příspěvek uspěli jen jednou na kraji. Dotace na investice se pro spolky nevypisují. Všude nám říkají – až budete hotoví, přijďte se žádostí o příspěvek na provoz. To ale napřed musíme muzeum dokončit," shrnují svou zkušenost Bažantovi. Velmi vděční jsou firmě VSP Data, která zaplatila klempíře. Ze svého dali do projektu odhadem kolem 700 tisíc korun. A samozřejmě mnoho hodin práce.

Studii budoucí expozice připravili táborští architekti Monika a Martin Krausovi. „Chceme zachytit historii kominictví v Čechách už od příchodu prvních kominíků z alpských údolí v polovině 16. století. Přicházeli sem za prací a živili tak své rodiny doma v Alpách na pomezí Švýcarska a Itálie," vypráví Eva Bažantová, kterou profese jejího manželka inspirovala. Soustředila se na sběr dokumentů a badatelskou činnost. Tak třeba, když Bažantovi téměř každý rok jezdí na mezinárodní setkání kominíků v italském Santa Maria Maggiore, zastavují se na tamních hřbitovech a pátrají po jménech kominíků z českých archivů. „Je úžasné, že v místech, odkud podle archivních dokumentů kominíci před pěti sty lety přicházeli, dodnes existují rodiny těchto jmen a na hřbitovech odpočívají jejich potomci," říká Eva Bažantová.

Exponátů je pro budoucí muzeum připravena spousta – kominické uniformy, náčiní a další předměty. Muzeum bude interaktivní a pro děti v něm bude na vyzkoušení i průlezný komín. K historii kominického řemesla bohužel patří i pozdější smutná kapitola, kdy na práci v komínech byly využívány ty nejchudší děti. Děti se do komínů vešly a mnohdy při práci přišly o život.

Zatím jsou Bažantovi obklopeni spoustou kominických exponátů ve svém bytě na táborském sídlišti Nad Lužnicí. Jen kominíčků pro štěstí v nejrůznějším provedení mají doma na čtyři tisíce. A sošek svatého Floriána, který je patronem nejen hasičů, ale i kominíků, plnou polici. Kominíci mají svou úlohu i dnes, i když se jejich práce v mnohém změnila. „Někdy se lidé diví, že ještě kominíci vůbec existují," říká Josef Bažant. Bažantovi proto v rámci spolku propagují toto řemeslo všude, kde to jde.

A velmi rádi by už co nejdříve pozvali i do prvního českého kominického muzea v Záříčí. Usilují teď o postupové místo do finálové čtyřky, kterou ČSOB odmění. 

Pomoci svým hlasem můžete ZDE.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace