banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Milevské léto - Rightnow a Maddie

    Čtvrtek 18.7 18:00 - Milevsko, KD - amfiteátr

    Koncert.

  • Promítání filmu Obr

    Čtvrtek 18.7 - Na Lipníku, Kovářov

    Začátek po setmění.

Zobrazit všechny události
 

Otáčivé hlediště v Krumlově za sebou má jubilejní šedesátou sezónu

 Autor: Jihočeské divadlo

    Autor: Jihočeské divadlo

ČESKÝ KRUMLOV - V neděli odehrál soubor Malého divadla poslední představení této sezóny před Otáčivým hledištěm. Pro Jihočeské divadlo byla sezóna 2018 velice úspěšná, odehráli jsme 91 představení. Z důvodu nepříznivého počasí bylo jedno představení zrušeno. Na Otáčivém hledišti jsme v letošním roce přivítali 55 961 diváků. Od roku 1958 navštívilo Otáčivé hlediště 2 341 898 diváků.

 

,,Jsem velice rád, že i letos jsme na Otáčivém hledišti mohli přivítat domácí i zahraniční hosty. Vážím si našich souborů a děkuji jim za excelentní výkony. Věřím, že budoucnost točny se nadále bude ubírat tím nejlepším směrem, a že i v příštích letech s námi budou diváci spokojeni tak jako letos. Měli bychom si uvědomit, že jsme nejnavštěvovanější letní scénou v České republice a do budoucna usilovat o co nejlepší podmínky pro diváky i účinkující," řekl ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Letos poprvé jsme uváděli s vícejazyčnými titulky všechna představení kromě Ztraceného světa. Představení Ztracený svět bude možné sledovat s titulky v příštím roce. Lidé si mohli před představením zapůjčit tablet. Poskytujeme 50 tabletů s možností využití titulkovacího softwar. Aplikaci určenou pro zařízení s OS Android 4.2 a vyšší, stáhlo doposud 1000 uživatelů. Jihočeské divadlo chce zpřístupnit všechna představení nejen zahraničním divákům, ale také lidem se sluchovým postižením.

Na Otáčivém hledišti jsme odehráli osm titulů, z toho dvě premiéry. Premiéru – hororu Dracula a premiéru - dobrodružného představení Ztracený svět, dále komedii Dekameron, opery Rusalka, Trubadúr, Příhody lišky Bystroušky, balet Valmont a detektivní komedii Pes baskervillský. Největším trhákem byl horor Dracula autorské dvojice - Olga Šubrtová, Martin Glaser. Představení navštívilo nejvíce diváků a řadí se k nejvýpravnějším inscenacím.

Martina Schlegelová k sezóně na Otáčivém hledišti dodává: „Především se nám povedla velkolepá inscenace Draculy, které prorokuji, že bude diváky těšit ještě mnoho sezón. Letošní sezóna na Otáčivém hledišti byla moje první. I když se občas děly dramatické události spojené s bouřlivým počasím, mám radost, že jsme všechna představení, která jsme začali, také šťastně dohráli, a zrušili jen jedno jediné.

Mimořádnou inscenací sezóny 2018 na Otáčivém hledišti byla i premiéra Malého divadla Ztracený svět. Obří loutky pravěkých ještěrů nenechají v klidu malé ani velké diváky. ,,Bylo jasné, že dinosauři budou velký tahák, ale myslím, že pro řadu diváků bylo překvapením, jak naše loutky díky své úžasné technologii a nápaditému vizuálu v inscenaci fungují, jak jsou velké, kolik jich je a jak se vlastně hodí do barokních zahrad. Vždy když se v naší inscenaci objevily loutky dinosaurů, nastal v hledišti a nejenom u dětského publika obrovský úžas a nadšení," popsal režisér Petr Hašek.

Každý rok navštíví Otáčivé hlediště významné osobnosti. Letos do Českého Krumlova zavítal dlouholetý generální ředitel Státní opery ve Vídni, IoanHolender, který se o svůj zážitek podělil se čtenáři Kronen Zeitung. „Verdiho Trubadúr v přírodním divadle v zámeckém parku pro mě byl světovou senzací. Nikoli jen díky pěvcům, kteří si za své výkony bez mikrofonů zaslouží uznání a mezi nimiž zaujala zvláště Yukiko Kinjo v roli Leonory, nebo orchestru opery Jihočeského divadla umístěném v historickém letohrádku Bellaria, z něhož byla hudba akusticky přenášena, ale především díky jedinečnému Otáčivému hledišti pro zhruba 600 diváků."

Zajímavostí letošní sezóny na Otáčivém hledišti bylo natáčení České televize inscenace Psa baskervillského ve dnech 28., 29. a 30. srpna. Záznam inscenace odvysílá ČT ART do konce tohoto roku. Jubilejní 60. sezónu zakončíme výstavou Joana Brehmse, otce principu Otáčivého hlediště. Výstavu, kterou pořádáme ve spolupráci s Národním muzeem v Praze a Kláštery Český Krumlov, mohou diváci ve foyer Jihočeského divadla navštívit od 10. října do 31. prosince.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace