banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Relaxační malba pro dospělé

  pondělí 23.9 17:30 - Milevsko - Dům kultury

 • Václav Neckář se skupinou Bacily

  pondělí 23.9 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Slevu na zelené naftě musel zemědělec vrátit. K nárokování je nutná řádná evidence, zdůraznil soud

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Ve středu 31. ledna se Krajský soud v Českých Budějovicích zabýval žalobou Miloslava Drhovského, zemědělce z Maršova na Táborsku. Žaloval Generální ředitelství cel České republiky, které mu v roce 2015 uložilo po předchozí kontrole na jeho farmě vrátit uplatněné benefity ze spotřební daně u takzvané zelené nafty. Kontrolorům na farmě nebyla předložena odpovídající evidence spotřeby nafty k uplatněné daňové slevě, i s následně vyměřeným penále mu byla vyměřena vratka kolem 180 tisíc korun. Rozhodnutí Generálního ředitelství cel, které majitel farmy žalobou napadl, se vztahují ke kontrolovanému období 2012 a 2013. Kontrola probíhala v červenci a říjnu 2014.

 

Majitel farmy Miloslav Drhovský u soudu řekl, že na kontrolu přijeli dva pracovníci Celního úřadu, z nichž jeden se podle něj choval zmatečně. „Přijeli, když jsem měl na polích nejvíc práce, dal jsem jim sešit, kde jsem si vedl evidenci spotřeby pohonných hmot. Když kontroloři odjeli, zjistil jsem, že na stole nechali ležet ještě jeden můj papír s dalšími poznámkami o spotřebě. Tento papír jsem pak Celnímu úřadu dodatečně předložil, ale odmítli ho už uznat," popsal důvod své žaloby Drhovský. Celní úřad poté rozhodl, že má nedoloženou slevu na spotřební dani, která se zemědělcům poskytuje jako benefit zelené nafty, státu vrátit. Dodatečně přinesený, rukou psaný list označili celníci za účelový, neboť ho majitel farmy náhle našel až poté, co se seznámil s výsledky kontroly.

Předsedkyně senátu krajského soudu Marie Trnková ze spisu uvedla, že správce daně se však zemědělce před uzavřením kontroly několikrát dotazoval, zda má ještě nějaké další doklady a v té době žádné nedodal. Miloslav Drhovský pak byl třikrát vyzván, aby podepsal kontrolní protokol, nikdy tak neučinil. Protokol tak podle zákona nabyl platnosti bez jeho podpisu a on se proti závěrům kontroly odvolal. Nadřízený orgán ale výsledky kontroly potvrdil. Odmítl i argumenty o prekluzi – podle Miloslava Drhovského totiž měly uplynout již více než tři roky od kontrolovaného období z let 2012 a 2013, proto podle něj už nelze doměřovat vratku spotřební daně. Z vyjádření soudu ale vyplynulo, že rozhodnutí kontrolního orgánu nelze dostat do prekluze tím, že kontrolovaný subjekt nepřevezme rozhodnutí nebo se k němu nevyjadřuje. Nová tříletá lhůta začala běžet už datem zahájení kontroly, tedy v červenci 2014. Navíc je tu pak objektivní lhůta deseti let, ve které mohou daňové orgány ještě konat.

Kromě toho, že dodatečně doložený papír s poznámkami o spotřebě pohonných hmot nenavazoval na poznámky v sešitu, neuvěřil soud ani svědectví Jana Kadlece, který poté, co se Miloslav Drhovský seznámil s výsledkem kontroly, dodal své tvrzení, že na farmě Drhovských v daném období sekal kukuřici, při čemž je vysoká spotřeba nafty. Jenže ani to se nepodařilo podle kontrolních orgánů hodnověrně doložit. V závěrečné řeči žalobce Drhovský znovu zopakoval, že kontroloři přišli v letní sezoně, jeho kancelář byla plná papírů a jeden z nich zapomněli na stole a nevzali si ho. Soud se však přiklonil k žalovanému Generální ředitelství cel, protože inkriminovaný papír nepřinesl farmář po žádném dotazu, zda ještě vlastní další evidenci, ale až poté, co zjistil, že má peníze vracet.
Námitku žalobce, že byla daň stanovena nesprávně, musel soud odmítnout také, protože na výzvy, aby se k výsledku kontroly vyjádřil, majitel farmy v řádných lhůtách nereagoval.

„Vratka spotřební daně pro zemědělce je benefit státu. Není to nároková věc a kdo ho chce uplatňovat, musí vést řádnou evidenci, aby nedocházelo ke zneužívání. Proto také probíhají kontroly," připomněla předsedkyně senátu Marie Trnková, když žalobu Miloslava Drhovskému zamítla.
Neoprávněně čerpanou slevu na zelenou naftu už majitel farmy ve splátkách státu vrací. Soud o to, aby mu peníze Generální ředitelství cel zase poslalo zpátky, ve středu prohrál. Může ale proti rozsudku podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • any 

  Reagovat

   

  Tím si nejsem tak jistá. Když to můžou mít ostatní zemědělci v pořádku, tak platí stejná pravidla pro každého. Jinak by tu nastal totální chaos, to rovnou můžeme otevřít státní pokladnu a ať si tam každý dojde nabrat co hrdlo ráčí.

  Vloženo 1.2.2018 10:54:44

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Zamysleme se nad tím, zda sleva spotřební daně na zelené naftě není jen příležitostí pro nemakačenky z celního úřadu, jak dát najevo svou potřebnost. Zemědělec maká od rána do noci, nectí svátky soboty, neděle. Pak přijdou vyžírkové a jeho celoroční práce přijde jedním pochybením vniveč. Nejdřív by si měli práci v zemědělství páni soudci a úředníci vyzkoušet, pak by mohli soudit a kontrolovat.

  Vloženo 1.2.2018 08:42:47

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   a když nemaká na polnosti, spotřebovává nezdaněnou, neevidovanou naftu celé jeho příbuzenstvo po páté koleno ve svých autech, nikdo z nich kupodivu nemá benzíňák, náhoda?

   Vloženo 1.2.2018 13:11:19

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace