Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Začarovaný les

  pondělí 22.7 10:00 - Protivín, KD

  Loutková pohádka.

 • Kašpárek a prasátko

  pondělí 22.7 15:00 - Protivín KD

  Loutková pohádka.

Zobrazit všechny události
 

Strakoničtí nechtějí malou vodní elektrárnu pod hradem. Zatím se brání úspěšně

Pětikolský jez pod hradem by měla "ozvláštnit" malá vodní elektrárna. Strakoničtí se brání zuby nehty.

Pětikolský jez pod hradem by měla "ozvláštnit" malá vodní elektrárna. Strakoničtí se brání zuby nehty.

STRAKONICE - Ve středu 10. ledna proběhlo u Krajského soudu v Českých Budějovicích jednání ve věci zrušení změny územního plánu, která by měla zastavit možnost výstavby Malé vodní elektrárny (MVE) pod strakonickým hradem. Žalobu na Strakonice podalo Povodí Vltavy. Město Strakonice zastupoval u soudu táborský advokát Vítězslav Dohnal a pracovník Městského úřadu ve Strakonicích z odboru rozvoje Robert Flachs.

Co předcházelo?

Firma Landreal, zastupující investora, požádala město a povolení k výstavbě malé vodní elektrárny na Otavě přímo pod strakonickým hradem. K údivu všech se tato skutečnost na krajském úřadu setkala s kladným postojem, a tak i přes to, že jednotlivé odbory Městského úřadu ve Strakonicích vyjádřily svůj nesouhlas s ohledem na chráněnou památku strakonického hradu či s ohledem na životní prostředí, firma dál pokračovala v žádostech u nadřízeného orgánu, kterým je pro město Strakonice kraj. Místní lidé se proti tomuto záměru postavili a sepsali petici, kterou podepsalo během čtrnácti dnů téměř dva tisíce lidí. Zástupce petičního výboru pak tuto skutečnost oznámil vedení města i zástupcům firmy Landreal.

Silná firma investora však hravě překonala všechny překážky, které jí kladlo město s přípojkou na elektřinu, a obrátila se na Povodí Vltavy, které jí vyšlo vstříc, neboť je vlastníkem pozemků u hradu. Ty firma k výstavbě elektrárny potřebuje. Zastupitelé města pak schválili návrh na změnu územního plánu a upravili jej tak, aby se nyní ani v budoucnu nemohla žádná technická stavba na tomto území uskutečnit. To Povodí Vltavy i firma Landreal zpochybnily podáním námitky proti tomuto rozhodnutí a zástupce občanů a petičního výboru pak podal námitku opačnou, tedy na oprávněnost učinit tyto změny, aby zde výstavba MVE vzniknout nemohla. Všichni očekávali, že dojde na soud, a tak se také stalo.

Zatím dobré zprávy
Skutečně dobrou zprávou pro většinu Strakoňáků je, že soud proběhl hladce a žalobu zamítl. Tím potvrdil postup pořizovatele, tedy Městského úřadu ve Strakonicích. V závěrečné řeči se soudkyně opřela zejména o skutečnost, že si správnost postupu nechali úředníci města třikrát potvrdit krajským úřadem a podle námi zjištěných informací několikrát zmínila i petici, ke které přihlédla jako k vůli, kterou tak veřejnost ve Strakonicích dala najevo své stanovisko. „Úředníci města odvedli skvělou práci a bude záležet na odůvodnění krajského soudu, protože podle něj pak bude Nejvyšší soud řešit kasační stížnost, ke které podle všeho přistoupí právní zástupkyně Povodí Vltavy. Pomohla také petice občanů, kteří tak dali vedení města najevo svou vůli, k čemuž město muselo také zaujmout nějaký postoj. Petice tak podpořila kroky vedení města a dala najevo, co chce většina lidí ve Strakonicích. Myslím, že Strakonice mají šanci na úspěch i u kasačního soudu," řekl právní zástupce města Vítězslav Dohnal. Je tu tedy naděje na úspěch, nikoliv však jistota.

Co je kasační stížnost
Kasační stížnost je mimořádným opravným prostředkem používaným ve správním soudnictví. Lze jí napadnout pravomocná rozhodnutí krajských soudů i soudů prvního stupně ve správním soudnictví, a to z poměrně širokého výčtu kasačních důvodů. Kromě vad řízení a chybného právního posouzení lze namítat i nesprávné hodnocení důkazů soudem, ale navrhnout nové důkazy už není možné. Z tohoto pohledu je tedy jasné, že vyhráno rozhodně není. Nejvyšší soud se sídlem v Brně tak bude rozhodovat, zda potvrdí rozhodnutí Krajského soudu v Českých Budějovicích nebo vše vrátí zpět k přezkoumání a investoři z Brna budou znovu přes firmu Landreal a Povodí Vltavy pokračovat v krocích, které povedou k výstavbě elektrárny.

„Jsme rádi, že soud potvrdil naše rozhodnutí a podpořil svébytnost samosprávy, která by měla mít přednost před vnějšími vlivy a Strakoňáci si mohli o svém městě rozhodovat sami. Doufáme, že kasační stížnost potvrdí rozhodnutí soudu. Úředníci odvedli velký kus práce," řekl starosta Břetislav Hrdlička.

Ředitelka Muzea středního Pootaví, které rovněž sídlí na hradě, se o proběhnutém soudu dozvěděla od Týdeníku Strakonicko. Ivana Říhová považuje za nesmysl tuto stavbu u hradu, kde díky podloží stále dochází k prasklinám ve zdech národní kulturní památky. „Jsem ráda, že soud dopadl dobře, protože ač nejsem odborníkem ve stavebnictví, nikdo mi nevymluví, že i dlouhodobé jemné vibrace způsobené turbínou i stavebními pracemi by se nikterak nepodepsaly na zdech starého hradu. Jsme tu od toho, abychom si tyto památky chránili. Sebemenší možnost poškození je podle mého nepřípustná a budu se jí vždy bránit," uvedla ředitelka muzea.

Nyní Strakonickým nezbývá než doufat, že práce úředníků města nebude zmařena a soud v Brně potvrdí verdikt Krajského soudu v Českých Budějovicích.

 

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Kalouskovo volič 

  Reagovat

   

  Dlouhodobé jemné vibrace se už podepsaly na TOP-kařce, paktující se ze socany ČSSD ve zdech starého hradu a na vše dohlíží svatý Pavel.

  Vloženo 1.2.2018 22:04:13

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Žádné překvapení že Strakonicko opěvuje pořád Říhovou. Takže jí klidně dají i zásluhy, které nemá.

  Vloženo 30.1.2018 13:08:03

 • Oberfalcer 

  Reagovat

   

  Je zajímavé, že když se hlasovalo o změně územního plánu, tak pro změnu hlasovalo 14 zastupitelů, ale paní Říhová na zastupitelstvu nebyla. Ta seděla mezitím spolu s Vondrysem, Jozou, Sosnou a Hlavou v hospodě U Papeže a o MVE nejevili zájem. Takže zatím nemá zásluhy žádné. Že se MVE zatím nestaví je rozhodně zásluha jiných zastupitelů a především občanů podepsaných v petici, nikoliv paní Říhové. O tom tedy žádná.

  Vloženo 30.1.2018 09:44:12

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace