Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Black and white

    neděle 18.8 19:00 - Veselská ozvěna, kostel v Zálší

    Koncert.

  • Strakonický drak

    neděle 18.8 10:00 - Strakonice, Lávka u pivovaru

    Závod dračích lodí na Otavě.

Zobrazit všechny události
 

Synagoga ve Čkyni se dočkala otevření

 Autor: SPOS

    Autor: SPOS

JIŽNÍ ČECHY – Včera, v sobotu 5. října, byla zpřístupněna veřejnosti synagoga ve Čkyni na Prachaticku. Restaurátoři tu objevili zbytky schránky na svitky tóry. V zimní modlitebně původní schránku na tóru, svitek tóry ještě čeká na restauraci. Dvaadvacet let usilovala Společnost pro obnovu synagogy ve Čkyni za záchranu zdejší památky. Čtrnáct let se nakonec opravovala. Peníze na rekonstrukci sháněli dobrovolníci od devadesátých let. Deset milionů nakonec poslal česko-bavorský fond. Stavební práce znamenaly kompletní rekonstrukci objektu, omítek, stropů i podlah.

Synagoga ve Čkyni byla včera zpřístupněná veřejnosti. Otevřené bylo i židovské muzeum, zaměřené na zmizelé synagogy a život obyvatel židovských obcí v Jihočeském kraji, které funguje i jako galerie a knihovna. "Čkyňská synagoga je v jižních Čechách jednou z dochovaných synagog, kterou se podařilo, díky Bohu, zrekonstruovat. Spolu se synagogou v Bechyni jsou dnes nejstaršími fungujícími židovskými svatyněmi v jižních Čechách. Naše synagoga ale přežila jen díky tomu, že byla využívána nejprve jako sklad, pak jako byty," říká Jan Podlešák, autor publikace Synagoga ve Čkyni.

Na slavností otevření přijeli i potomci původního obyvatelstva, židovské populace z doby, kdy synagoga v roce 1828 vznikla.
Od dubna příštího roku pak veřejnosti nabídne vedle plně funkční modlitebny využití hlavního sálu pro koncerty a jiné kulturní akce, expozici s židovskou tématikou, infocentrum, knihovnu se studovnou, malý kinosál a galerii. Vedle tématu židovství, by zde měly vznikat projekty na podporu péče o přírodu a krajinu, venkovského způsobu života, zvyků a tradic a venkovské architektury.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace