Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Matěj Rak

    neděle 19.5 19:00 - Blatná, Kavárna Železářství U Šulců

    Koncert.

  • Seminář argentinského tanga

    neděle 19.5 18:00 - Strakonice, Čajovna Pod Stolem

Zobrazit všechny události
 

V Českém Krumlově se otevírá moderní dopravní terminál

 Autor: Město Český Krumlov

    Autor: Město Český Krumlov

ČESKÝ KRUMLOV - Po dvou měsících se autobusové nádraží v Českém Krumlově vrací na původní místo, které v říjnu uzavřely rekonstrukční práce. Na cestující čeká terminál s novým povrchem, zastřešeným perónem, devíti zastávkami a informačním systémem. S uvedením nových jízdních řádů se od neděle 9. prosince přesune provoz autobusového nádraží v Českém Krumlově z provizorního místa na Špičáku zpět na původní adresu v Nemocniční ulici u Objížďkové silnice.

 

V režimu předčasného užívání stavby bude cestujícím a dopravcům k dispozici dokončená etapa dopravního terminálu zahrnující hlavní krytý perón s devíti autobusovými zastávkami. V provozu budou i pěší komunikace, a to jak směrem do centra města, tak k nemocnici. Dokončené je i prostranství kolem nádražní budovy. Cestujícím bude k dispozici funkční informační systém centrálních tabulí i panely na jednotlivých zastávkách, také wifi připojení.

Rekonstrukce se týkala kompletního řešení inženýrských sítí v celém areálu, elektrorozvodů, vodovodu, vybudování dešťové kanalizace s navazujícím závlahovým systémem. Nově je vybudován systém opěrných zdí, který zajišťuje stabilitu jednotlivých etáží celého terminálu. „Z hlediska architektonického řešení úpravy povrchů kladl projektant důraz na použití tradičních a původních materiálů, to znamená že velká část ploch pro stání a pojíždění autobusů je z původních kamenných kostek, chodníky jsou z částečně z nové kamenné mozaiky doplněné rovněž starými kamennými kostkami. Vše rámují nové, nebo původní kamenné obruby," uvádí Miroslav Reitinger, jednatel Českokrumlovského rozvojového fondu, který rekonstrukci terminálu zajišťuje.

Pro zastřešení hlavního peronu navrhlo architektonické studio ATELIER8000 netradiční odvážnou membránová konstrukci, která svými tvary připomíná arkády, nebo loubí historických domů. „Ačkoli se jedná o velmi moderní architektonický prvek, je plně v souladu s historickým centrem města, na které pohledově přímo navazuje,"doplňuje Miroslav Reitinger.

Práce na projektu budou nadále pokračovat až do jarních měsíců. Především jde o vybudování parkoviště osobních automobilů, jednostopých vozidel, přechodů, instalace technologií pro automatické řízení vjezdů i výjezdů. Dále budou práce pokračovat na dokončení nového schodiště – nového přístupu na terminál od Objížďkové silnice. Velká část stavebních prací se bude týkat terénních úprav, včetně výsadby zeleně, výsev trávníků a instalace závlahových systémů.

Souběžně probíhají i opravy nádražní budovy. Do konce roku má být hotová kompletně opravená nádražní hala s novou čekárnou, informační službou. Cestující budou mít k dispozici nápojové i jídelní automaty a rekonstruované toalety. Původní harmonogram celého projektu počítal s dokončením do konce roku 2018. V průběhu prací spojených s vybudováním parkoviště se ale objevily nepředpokládané problémy s geologickou situací. Ani provedené geologické průzkumy, rešerše a sondy neobjevily, že se v jedné části jižního svahu se vyskytuje výrazně nesoudržná hornina a v druhé naopak hornina nejvyššího stupně těžitelnosti.

Důsledkem toho se práce zpozdily o několik týdnů, které posunuly harmonogram do klimaticky nepříznivého období zimy, některé práce je tak možné dokončit až v jarních měsících, například železobetonové konstrukce, betonové zdi jižního svahu, nebo asfaltové povrchy parkoviště. „Na základě těchto skutečností Centrum pro regionální rozvoj ČR vyhovělo naší žádosti na prodloužení termínu dokončení celého projektu do 31. května 2019. To nám dává dostatečný prostor dokončit všechny stavební práce v patřičné kvalitě," dodává ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu Petr Troják.

Na rekonstrukci získal fond 42,5 milionu korun dotaci, která by měla pokrýt více než polovinu nákladů projektu a fond počítá s finálními výdaji na rekonstrukci terminálu v částce cca 82 milionů korun.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace