banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vojenský den 2019 v Libořezích

    sobota 20.7 9:30 - po celé obci Libořezy

    Účastnit se budou kluby vojenské historie s dobovou technikou, uniformami a vybavením převážně z druhé světové války.

  • Malý princ - pohádka Víti Marčíka pro celou rodinu

    sobota 20.7 15:00 - Suchdol nad Lužnicí, Na farní zahradě

    Pohádka.

Zobrazit všechny události
 

V Českém Krumlově vznikla v Dubíku unikátní naučná stezka

 Autor: Petra Nestávalová, tisková mluvčí Města Český Krumlov

    Autor: Petra Nestávalová, tisková mluvčí Města Český Krumlov

ČESKÝ KRUMLOV - V příměstském lese Dubík poblíž sídliště Plešivec vznikla unikátní naučná stezka. Návštěvníkům nabízí celkem pětatřicet hravých interaktivních prvků o přírodě. Bude se tu pozorovat, poslouchat i malovat. Stezku si užijí především děti, které rády poznávají více smysly a zdolávají výzvy.

 

Nová naučná stezka měří dva kilometry a jejím středobodem je dubický rybníček. Je rozdělena na tři části a věnuje se fungování přírody, fauně i flóře a také pohybovým aktivitám. „Oblíbený les teď obohacujeme o spoustu naučné interaktivní zábavy. Když to děti baví, je pro ně přirozené se dál o přírodu zajímat a chránit ji," říká Miroslav Štoll, jednatel Lesů města Český Krumlov, které stojí za vybudováním stezky. Výhodou projektu je, že nezatíží rozpočet městských lesů. Na celou částku 712 tisíc korun byla podána žádost o dotaci z Programu rozvoje venkova.

Les Dubík byl již v minulosti využíván rekreačně a vznikla tu odpočinková místa s fitness prvky, lavičkami a přístřeškem. Nová stezka tak doplní a zásadně rozšíří nabídku volnočasových aktivit v Českém Krumlově. „U nové stezky jsme mysleli na školy i školky, ale dokážu si představit, že se sem rády vypraví celé rodiny. V létě se navíc přímo nabízí zkombinovat návštěvu vyhřátého historického města s příjemným chládkem lesa, kde se děti budou moci realizovat," doplňuje Miroslav Štoll. Stezka respektuje i moderní vzdělávací pravidla, která říkají, že si zapamatujeme jen 10 % toho, co čteme. Když přidáme obraz a sluch, je to již 50 %. A s 90% úspěšností nezapomeneme to, co si na vlastní kůži vyzkoušíme.

První část stezky s 15 zastaveními seznamuje návštěvníky například s koloběhem vody v přírodě, s rozkladem odpadků nebo je provádí potravním labyrintem. Naprostá většina prvků si tu žádá interakci. Na otočných tabulkách edukačních i klasických pexes párují návštěvníci třeba stopu se samotným zvířetem nebo list s plodem. Na dendrofonu si vyzkoušejí, že různé dřeviny vydávají i odlišný zvuk, a na doskočišti u rybníka si mohou skočit třeba jako zajíc. Tabulky s hmyzem, savci nebo houbami jsou všechny otočné, a je možné si znalosti ihned ověřit.

Na ptačí část stezky se vyplatí vyrazit s bločkem, obyčejnou tužkou a aplikací Lesního světa v mobilu. Na návštěvníky cestou čeká dvacet druhů opeřenců. Na jednotlivých stanovištích najdou u popisu každého z nich také QR kód, s jehož pomocí si v mobilní aplikaci mohou hlas daného ptáka poslechnout a úlovek si pak uložit do mobilní knihovny. Následuje úkol pro bystrozraké detektivy. Ptáčka je třeba objevit na některém z okolních stromů, kde ho reprezentuje 2D maketa.

A k dobrému zapamatování nakonec poslouží aktivita u frotážových pultů s reliéfními laserovými destičkami. Zde si děti hravě zvládnou objeveného ptáka překreslit do bločku. „Je to technika, kterou jsme v dětství tužkou na plocho čárali reliéf mincí. Nejlépe se učíme zážitkem s kombinovanými vjemy," říká Miloš Tomek z edukačního projektu Lesní svět.

Edukační projekt Lesní svět vznikl v roce 2015 díky milovníkovi přírody Miloši Tomkovi s cílem vrátit děti i dospělé znovu do přírody. V jeho dílnách vznikají sofistikované dřevěné výrobky v podobě vzdělávacích tabulí, věží poznání, závěsných pexes věnovaných floře a fauně, dendrofonů, frotáží, skládaček apod., které v přírodě dotvářejí buď celé naučné stezky, nebo jsou třeba věnovány danému biotopu. Všechny výrobky jsou ze dřeva, certifikované systémem PEFC respektujícím zásady trvale udržitelného hospodářství při zachování biodiverzity, ošetřené PNZ oleji na přírodní bázi. Díky Lesnímu světu jsou vzdělávacími prvky ročně osázené desítky městských i přírodních lokalit po celém Česku.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace