Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vimperské kvízování vol. 2

    pátek 15.11 19:00 - Kavárna Ve Skále, Vimperk

    Zábavný kvíz pro dvou až čtyřčlenné týmy, který prověřuje vědomosti, důvtip i schopnost spolupráce.

  • Renne Dang Live

    pátek 15.11 21:00 - Calypso, Vimperk

    Koncert Tour 2019 i ve Vimperku. Kytky z Pumpy, Čas na změnu.

Zobrazit všechny události
 

V pískovnách bylo třeba obnovit hnízdní stěny pro břehule. Ubývá jich

Břehule říční při hrabání nor.

Břehule říční při hrabání nor.

JIŽNÍ ČECHY - S jarem začíná pro ochránce přírody z Cally také sezóna ochrany cenných pískoven, která zahrnuje zásahy na podporu ohrožených druhů a biologický průzkum cenných lokalit. Prvním větším zásahem se stala tradičně obnova hnízdní stěny pro břehule a samotářské včely v Pískovně Lžín na Soběslavsku.

 

„Stavy břehulí se v jižních Čechách dlouhodobě snižují. V loňském roce zmizely i z některých tradičních hnízdišť. Proto se snažíme pravidelnou obnovou hnízdní stěnu u Lžína udržet. Obnova navíc přináší bonus v podobě tisíců nor samotářských včel, mezi které patří i celá řada ohrožených druhů,“ vysvětluje Jiří Řehounek, který v Calle vede projekty zabývající se ochranou pískoven.

 

Letošní suché jaro se stalo příčinou vyschnutí řady tůní v pískovnách, které jsou důležitými stanovišti řady vodních a mokřadních druhů a rozmnožují se v nich chránění obojživelníci. Ačkoli jedna sezóna nemusí pro populace obojživelníků představovat velké riziko, ochránci přírody již nyní přemýšlejí, ve kterých pískovnách by bylo vhodné tůně obnovit či prořezat nálet na březích. Obě tyto aktivity je však čekají až na podzim, a to vzhledem k probíhající vegetační sezóně a životnímu cyklu obojživelníků.

 

Ochránci přírody také provádějí společně s vědci a dalšími odborníky zoologický a botanický průzkum přírodovědně cenných lokalit v pískovnách. Díky němu pak mají přehled o ohrožených druzích a mohou lépe plánovat zásahy na jejich podporu.

 

„Jaro je ideálním ročním obdobím pro výlety do přírodovědně zajímavých pískoven. Přítomnost turistů, fotografů nebo geocacherů v nich dokonce prospívá ohroženým druhům. Řada z nich je totiž vázaná na narušovaná místa a občasný pohyb návštěvníků proto udržuje jejich stanoviště v příznivém stavu,“ vysvětluje Klára Řehounková z katedry botaniky Přírodovědecké fakulty JU.

 

Tipy na exkurze a výlety do jihočeských pískoven najdou zájemci na webu Objevte svou pískovnu (www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu). Jeho rubriky jsou zaměřené na milovníky pěší turistiky, cykloturistiky, geocachingu či pozorování a fotografování přírody. I letos budou v provozu v několika jihočeských pískovnách cache s ochranářským podtextem.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace