Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Tři sestry

    pátek 18.10 19:00 - Prachatice, Hotel Park

    Koncert.

  • Drátkování bedrníků s Petrou Dudákovou

    pátek 18.10 17:00 - Vodňany, U Lípy

Zobrazit všechny události
 

V temelínské elektrárně proběhlo cvičení. Letos první

TEMELÍN – Hned dvě události musely během cvičení řešit havarijní štáb a zasahující skupiny v Jaderné elektrárně Temelín. Do prvního letošního cvičení se v úterý 10. dubna zapojilo sedm desítek odborníků. Okolí se cvičení nedotklo. Pro letošní rok má elektrárna naplánováno hned devět cvičení.

Reakci na fiktivní poruchu v jaderné části a následně i fiktivní požár v nejaderné části procvičovali v úterý odborníci v Jaderné elektrárně Temelín. „Musíme být připraveni i na stavy, kdy se situace bude komplikovat a budeme muset najednou řešit více událostí. V Temelíně děláme maximum proto, abychom to reálně nikdy nepotřebovali, nicméně i pro tyto případy je potřeba mít nastaven systém a ověřovat, že je plně funkční," poznamenal Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Do prvního letošní cvičení se zapojili operátoři na simulátoru. Hasiči ČEZ likvidovali fiktivní požár transformátoru a veškeré zásahy řídil havarijní štáb elektrárny. Okolí se cvičení nedotklo. Elektrárna spouštěla pouze rozhlasové sirény, které jsou méně výrazné než areálové.

Během cvičení si Temelín prověřil komunikaci s moskevským centrum WANO (Sdružení provozovatelů jaderných elektráren). Systém předávání informací je jasně nastaven. Elektrárna by informovala šest subjektů jako například Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebo Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje. Mezi příjemci informace by bylo i moskevské centrum WANO. Přes něj by byla informace předána i dalším provozovatelům jaderných elektráren, což je důležité například pro posouzení situace experty mimo elektrárnu.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace