Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Večer otevřených dveří

    pátek 22.11 18:00 - Milevsko, Klášter

    Program: 18.00 – individuální porhlídka klášterních prostor 19.00 – koncert Scholy Gregoriana Pragensis

  • Češi na Měsíci aneb nejen kosmonauti zkoumají měsíc

    pátek 22.11 18:00 - Muzeum Jindřichohradecka, Balbínovo nám. 19, Jindřichův Hradec

    Přednáška lektorky budějovické hvězdárny Jany Nevrklové.

Zobrazit všechny události
 

Veslaři vyrazí na dvousetkilometrovou plavbu po Vltavě

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Parta bývalých vrcholových veslařů, v čele se stříbrným olympijským medailistou z Barcelony Václavem Chalupou, vyrazí v pátek 4. května ráno na svých lodích z Českých Budějovic směrem ku Praze. Šest kamarádů z veslování ve složení Radek Šťovíček, Vladimír Milota, Václav Chalupa, Pavel Malínský, Vítězslav Huja a Petr Kováč (který ale pojede kvůli zdravotním potížím s nohama na kole) čeká bezmála dvě stě kilometrů plavby na Vltavě „Po stopách vltavských plavců“. Každý pojede na své veslici, která se prý nikdy nepřevrátí, a připomenou si, co zažívali plavci při plavení vorů. Trasu chtějí zvládnout za čtyři dny, spát se bude u řeky. Vše je naplánováno kvůli vzpomínce na staré voraře – plavce. Důvodem této pouti je také letošní 625. výročí od úmrtí svatého Jana Nepomuckého, který je patronem všech „lidí od vody“.

„Na plavbu se velice těším. Za svůj život jsem toho navesloval moc a moc, po celém světě, ale takovou cestu jsem nezažil. Rád bych si řeku a její okolí prohlédl a poté organizaci takových tripů nabízel i těm, kteří by ho chtěli vyzkoušet. V západní Evropě jsou takové akce na vodě běžné," uvedl po jednom z prvních tréninků absolvovaném na Lipenském jezeře Václav Chalupa, bývalý reprezentant ve veslování, účastník šesti olympiád, třinácti mistrovství světa, trojnásobný vítěz světového poháru, který v roce 2016 na Lipno s rodinou přesídlil.

První den na veslaře čeká 60 kilometrů, to však pojedou na poměrně rychlé vodě. Nejhorší bude z jejich pohledu asi Orlík. Během plavby budou překonávat celou vltavskou kaskádu, s výjimkou Lipna I. a II. Kromě plavebních komor a jezů na plavce čekají i dva oříšky, přehrady Orlík a Slapy. Na trase mají naplánovanou řadu zastávek v místech spjatých s historií vorařství.

Konec plavby bude v Praze 7. května odpoledne pod obloukem Karlova mostu, kde byl Jan Nepomucký svržen do Vltavy.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace