Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Black and white

  neděle 18.8 19:00 - Veselská ozvěna, kostel v Zálší

  Koncert.

 • Strakonický drak

  neděle 18.8 10:00 - Strakonice, Lávka u pivovaru

  Závod dračích lodí na Otavě.

Zobrazit všechny události
 

Zelená Šumava nebo největší poušť uprostřed Evropy

 Autor: Publikace Šumava a její perspektivy

    Autor: Publikace Šumava a její perspektivy

ŠUMAVA – Ekologové (ekoteroristi) bijí na poplach, protože plán bezzásahovosti Šumavy se nerozvíjí podle jejich představ. Vzbouřili se ale zdraví ekologové a starostové šumavských obcí. Konečně jejich hlas byl také vyslyšen. Plán na patnáct let dopředu je na stole. Černou můrou je pro zastánce bezzásahovosti. Konečně se bude legálně zasahovat proti kůrovci. Mnozí už přiznávají, že Šumava byla uměle vytvořená, a tak se o ní musíme starat jako o každou zahradu nebo park. Národní park by se měl více otevřít turistům a také obyvatelům Šumavy.

 

Kdo byl na Šumavě před dvaceti nebo deseti letech a dnes je doslova šokován, protože Šumava rychle vysychá a kdysi zalesněné kopce jsou holé. 

Dnešní návrh kuchařky pro Šumavu řeší celé území národního parku a měl by napomoci k záchraně tohoto nádherného koutu naší republiky. Konečně by se měla vytvořit zóna, která by měla zastavit kůrovce, aby se nešířil do ostatních okolních lesů. Dnes je už padesát procent tzv. bezzásahového území zcela holý a vysušený. Už nyní žalostná krajina vyhání návštěvníky ze Šumavy. 

Park se konečně více otevře turistickému ruchu, vědcům i milovníkům přírody. Začnou se vysazovat stromy, které na Šumavu patří. Budou se stavět nové stavby, které na Šumavu patří. Konečně se začne účinně bojovat s kůrovcem. Plán péče o Šumavu by měl fungovat do roku 2028, protože už byl schválen. Nyní horký brambor je na ministerstvu životního prostředí, který by se měl do konce února k němu vyjádřit.

„V lesích národního parku jsou miliony mrtvých stojících a ležících stromů, podléhajících trouchnivění. Suché stojící stromy po několika letech spadnou na zem a vytvoří tak prostředí jako velké holoseče. Vzniká vůbec otázka, proč má tolik dřeva zůstat v lese, když v žádném pralese takové množství na zemi nenajdeme. Nemůže to být kvůli špatné lesní půdě, protože stromy před napadením kůrovcem dobře rostly a měly dostatek živin. Nové semenáčky vznikají nikoliv na dřevě, nýbrž ve vlhkém mechu a lišejnících na jeho povrchu. Stromy s chůdovitými kořeny mají nižší odolnost proti vyvrácení, protože většina jejich opěrných kořenů je nad půdním povrchem a nekotví hluboko v půdě. Tlející dřevo nemůže být považováno za hnojivo, neboť se skládá z celulózy, hemicelulózy, ligninu, tříslovin, pryskyřic a ty jsou složeny z 95 procent z uhlíku, vodíku a kyslíku. Pouze na zbývajících 5 procent se podílí 10 prvků, jako jsou draslík, dusík, fosfor, vápník, hořčík, síra, křemík, železo, vápník a sodík, jejichž množství je velmi nízké,“ dodává Ivo Vicena, lesník, soudní znalec a specialista ochrany lesa.

K velkým bojovníkům za zelenou a přívětivou Šumavu patří architekt Pavel Valtr, přednášející na Západočeské univerzitě v Plzni, ze Střediska pro výzkum regionálního rozvoje a ateliéru urbanismu, architektury a ekologie UrbioProjekt. Ten právě v těchto dnech vydal už druhý díl rozsáhlé publikace Šumava a její perspektivy. V současné době dělá spanilé osvětové jízdy po republice, kde prezentuje názory asi šedesáti odborníků, kteří jsou za záchranu Šumavy a zastavení nesmyslné bezzásahovosti, například na http://www.urbioprojekt-valtr.cz/download1/aktuality_domaci.pdf

Publikace si lze stáhnout na http://www.urbioprojekt-valtr.cz/download1/sumava_web.pdf a http://www.urbioprojekt-valtr.cz/download1/sumava2_web.pdf.

„Šumava nevzkvétá, Šumava usychá, a to proti vůli skutečných milovníků přírody. Jejich názory válcují dobře placení ideologové divočiny. Příroda současné Šumavy volá o pomoc, avšak nepomůžeme ji tím, že ji ponecháme samu sobe. Šumava musí žít. Je potřeba, aby se na Šumavě opět stavělo, byla tu malá políčka, pastviny a konečně se sem navrátil původní ekosystém. Byly tu smíšené lesy, smrky se sem vysadili pro potřebu skláren. Ty tady dneska nejsou. Denně tu umírá mnoho živočichů, mizí květena. Konečně to zastavme, protože jinak Šumava bude pouští ve středu Evropy,“ řekl zahradní architekt Miloš Šeda, autor nejvýše položené evropské botanické zahrady, která je právě v šumavských Prášilech.

Zajímavý je i rozhovor s ředitelem Národního parku Šumava Jiřím Mánkem, který je sice z loňského května, ale je o zákoně o Šumavě, a to na www.npsumava.cz/cz/1444/9150/clanek/na-sumavu-prichazi-doba-jasnych-pravidel-rika-jiri-manek-reditel-spravy-np-a-chko-sumava/www.npsumava.cz/cz/1444/9150/clanek/na-sumavu-prichazi-doba-jasnych-pravidel-rika-jiri-manek-reditel-spravy-np-a-chko-sumava/

 

Diskuse k článku - 8 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Jiří Riki Řeháček  | 

  Reagovat

   

  Pánové, stačí každoročně jezdit na Šumavu a dívat se kolem sebe (pokud nestačí fotografie), potom můžete zalistovat v publikacích fundovaného odborníka Pavla Valtra... tam najdete to, po čem toužíte - vědecké pojednání s fakty o Šumavě. Nejde o demagogii, ale pouze o holá fakta.

  Vloženo 12.6.2014 22:08:16

 • Pavel Šamonil  | 

  Reagovat

   

  Jsem velmi rád, že dnešní sofistikované technologie neomezují komunikaci mezi lidmi. Zároveň je pro čtenáře o to těžší rozlišit fundované názory od povrchní a ničím nepodložené demagogie. Přeji všem čtenářům, aby to dokázali. Pomoci jim mohou i mezinárodní vědecké časopisy, kde nelze publikovat cokoli. Pro mě je podobný text jistě v té druhé kategorii, v kategorii nepodložených polopravd a dogmat. Nespatřuji zde nic, co by jen trochu připomínalo vědecký přístup, kterým se autor/autoři zaštiťují. Ano, na této platformě lze tvrdit skoro cokoli, ani zde se ale mnohokrát opakovaná lež nestává pravdou.

  Vloženo 6.2.2014 16:45:30

 • Karel Prach  | 

  Reagovat

   

  Je smutné číst pořád dokola takovéto nesmysly. Kde se v lidech bere potřeba vyjadřovat se k věcem, o kterých nic neví a nerozumí jim? Management národních parků je záležitost odborná, která musí vycházet z vědeckých podkladů. Ty dnes jednoznačně hovoří pro bezsásahovost na významné části národního parku. Uvědomuje si vůbec pisatel, co znamená národní park? Že to je nejvyšší stupeň ochrany přírody (alespoň v civilizovaných zemích tomu tak bývá).
  S pozdravem,
  K. Prach

  Vloženo 6.2.2014 11:12:19

 • K. Prach  | 

  Reagovat

   

  Je smutné číst nebo slyšet pořád dokola takovéto nepodložené názory zřejmě frustrovaných lidí, kteří mají nutkavou potřebu se vyjadřovat k věcem, o kterých nic nevědí a kterým nerozumí. To je bohužel takový národní sport.
  S pozdravem,
  Karel Prach

  Vloženo 6.2.2014 11:02:41

 • Ing. Antonín Černý  | 

  Reagovat

   

  Ti, co nedovedli uchránit kdysi Zelenou Šumavu, milovali brouka a přivazovali se řetězy ke stromům, zapříčinili na Šumavě katastrofu, jejíž negativní důsledky nelze ještě ani dnes zcela zhodnotit. Byli to ekologičtí teroristé . Vím o čem mluvím a svoje poznatky turisty a milovníka Šumavy jsem několikrát zveřejnil v tisku. Nelze ovšem také opomenout skutečnost, že kůrovec se k nám nezadržitelně šířil hlavně z Německa, kde bezzásahovost obhajovali asi stejně naladění lidé jako u nás. Od roku 1990, kdy se mohlo cestovat již po celé Šumavě , mohli jsme my běžkaři v zimě, i v průběhu celého roku jako pěší turisté každý rok pozorovat , jak zkáza stromů na Mokrůvkách, Březníku,či u Prášilského, nebo Plešného jezera, čím dále tím více postupuje do vnitrozemí. Děkuji občanům, kteří na tuto katastrofu upozornili vynikajícím poutačem pod zrestaurovaným hotelem na Bučině a doporučuji každému , kdo má možnost sem zavítat, aby se u něj zastavil, ale hlavně se zamyslel . Na závěr : vůbec nechápu rozhodnutí soudu v Plzni a verdikt, že při kácení stromů na Ztraceném byl zásah policistů nezákonný. Neškodilo by, aby se tam jeli tito soudci podívat.
  S úctou Ing. Antonín Černý Písek.

  Vloženo 3.2.2014 18:02:36

  • Zik  | 

   Reagovat

    

   Napsat o textu, který nemá absolutně žádnou odbornou relevanci a jediné, co dokáže, je útočit na lidi s jiným názorem s poukazem na to, že „jednají na objednávku zelené ideologie“, je opravdu šťavnaté. Americký brouk se nám vrací v roce 2012.

   Vloženo 6.2.2014 18:36:31

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace