Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Noční prohlídka města Vimperk

    středa 17.7 20:00 - Vimperk, sraz na parkovišti u parku (Auto JaMra)

    Noční komentovaná prohlídka s průvodcem.

  • Eliška Kotlínová - Písecké kulturní léto 2019

    středa 17.7 19:00 - Písek, Palackého sady

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Charitativní akce Cvičení pro Barunku. Už v sobotu

TÁBOR – Jak sám název napověděl, při akci se skutečně zapotíte. V sobotu 12. března vás čeká den plný pohybu, při kterém si budete moci zacvičit různé druhy cvičení. A proč Cvičení pro Barunku? Protože veškerý výdělek z této akce půjde na pomoc právě Barunce. Barunka je nadaná holčička, která trpí nemocí zvanou neuropatie, její tělo je natolik omezené, že je schopná jen velice omezeného pohybu v oblasti kloubů. Je proto upoutaná na invalidní vozík a téměř zcela závislá na pomoci druhých. Momentálně potřebuje peníze na velice nákladnou operaci, která by ji mohla aspoň částečně pomoci. Přijďte proto i vy pomoci Barunce a zároveň udělat něco pro své tělo.

Program:
10:00 Deepwork s Hankou
11:00 Bosu s Peťou
12:00 Přednáška o zdravém stravování 
13:00 Zumba s Markét (Alčou)
14:00 Tabata s Alčou
15:00 Thai box s Márou
16:00 Spirals s Míšou

Na všechny hodiny je nutné se předem rezervovat!

Dále bude možné na místě nahlédnout do kalendáře, který nakreslila právě Barunka. Jelikož nemůže ovládat ruce, nakreslila ho celý ústy. Jak sama říká, místo zoufání bere štětec, fix nebo pastelku do úst a představuje svému okolí vlastní výtvarný styl, kterému říká Pusopis. Kalendář bude možné zakoupit. 

Cvičení bude probíhat ve Studiu Grand na náměstí Františka Křižíka 505.
Nápad to byl jedné z našich lektorek - Aleny Černé, studentky JČU v Č.Budějovicích, obor záchranář, tel. 608114797


Příběh Barunky:
Bára se narodila 24. dubna 2002 jako zcela zdravé dítě, jímž byla do svých tří let. V létě roku 2005 ale prodělala mononukleózu a plané neštovice souběžně a již během měsíce září se začaly objevovat první příznaky degenerativního onemocnění zvaného neuropatie. Byly to v jejím případě obtíže s udržením rovnováhy a koordinace, mírná neobratnost rukou, svalová slabost a problémy s chůzí, hroucení se nožní klenby.
Poté, co byla hospitalizována, jí byla přidělena diagnóza polyradikuloneuritidy: akutní zánětlivé postižení periferních nervů charakterizované progresivní svalovou slabostí (obrnou), parestéziemi a areflexií. Na doporučení lékařů začali rodiče s Barunkou cvičit a navštěvovat lázeňská zařízení, součástí léčby byl také zvýšený příjem vitaminu B. Lékaři dávali naději, že do dvou let by se měl její stav vrátit k normálu.


Tak se však nestalo; zatímco v lednu roku 2008 ještě stála u tabule při zápisu do školy, do února 2009 se její stav zhoršil natolik, že byla již zcela upoutána na lůžko a odkázána na pomoc rodiny. Po sérii náročných vyšetření, několika různých diagnózách, které byly výsledky metod pokusů a omylů, byla Bára ve velice špatném psychickém i fyzickém stavu. Ve věku 7 let při výšce 110 cm vážila pouhých 11 kg. Poté, co se jejím rodičům podařilo domluvit vyšetření v Praze Krči, byla vyřčena finální diagnóza - neuropatie neznámého původu. Prognóza byla špatná a rodině bylo oznámeno, že šance na vyléčení zde nejsou a že do budoucna je nutné neustále sledovat dech dítěte, protože v důsledku oslabení celého organismu může snadno dojít k jeho zástavě.
Pak se Bářiným rodičům podařilo domluvit vyšetření u MUDr. Dolejšové v Praze, která se věnuje celostní medicíně a na jejíž doporučení začala Bára užívat homeopatika a pravidelně dojíždět na elektroakupunkturu. Progrese nemoci se zastavila a v roce 2011 byla Bára opět schopná udržet se vsedě.
Její současný stav jí samozřejmě nedovoluje věnovat se svým oblíbeným aktivitám naplno, ale i tak maluje, lyžuje, plave a potápí se. Vše s dopomocí, ale přeci. V červnu 2014 ukončila 5. třídu v českobudějovickém Centru pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením Arpida a v září tohoto roku se naplní jeden z jejích velkých snů, a to zařazení do běžné základní školy. Tento krok bude náročný jak pro ni samotnou z hlediska velké životní změny, tak i pro "zúčastněné" z hlediska finančního i časového.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace