banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vojenský den 2019 v Libořezích

  sobota 20.7 9:30 - po celé obci Libořezy

  Účastnit se budou kluby vojenské historie s dobovou technikou, uniformami a vybavením převážně z druhé světové války.

 • Malý princ - pohádka Víti Marčíka pro celou rodinu

  sobota 20.7 15:00 - Suchdol nad Lužnicí, Na farní zahradě

  Pohádka.

Zobrazit všechny události
 

Chcete vložit vzkaz do Zdi nářků? Zajděte do Galerie M

Lenka Čížek Mašková vkládá přání do symbolické Zdi nářků. , Autor: Eva Taterová

Lenka Čížek Mašková vkládá přání do symbolické Zdi nářků.     Autor: Eva Taterová

MILEVSKO – Manželé Čížkovi se po třech letech umělecky vracejí do Milevska. V Galerii M připravili výstavu nazvanou Spolu. Prezentují zde nejen své obrazy, ale také Zeď nářků. Jde o konceptuální projekt na téma vztahu mezi mužem a ženou. Svoji tvorbou se orientují na partnerský intimní vztah. Slovem, kytarou a zpěvem provedli diváky postupně zahájením výstavy. A diváci se nechali rádi vtáhnout do nevšedního pojetí tématu.

 

Čížkovi přivezli i malého syna Mikuláše. Několik jeho obrázků je součástí jejich expozice. Pro dětské návštěvníky byla v části Galerie M k dispozici výtvarná umělecká dílna. Zadání znělo pokusit se výtvarně ztvárnit vztah svých rodičů a obrázky pak zavěsit na volný panel. Tomáš Čížek uvedl, že s manželkou Lenkou vybírali pro vernisáž lidové písničky o vztazích. A zjistili, že to jsou vlastně všechny.

Galerií M se tak neslo Nezacházej slunce, Vínečko bílé nebo Prijdi Jano k nám. Píseň si ale Lenka Čížek Mašková upravila na Prijdi Tome k nám. Tomáš Čížek hrál na kytaru, manželka zpívala a mnozí návštěvníci s nimi. Čížkovi žijí v Praze, ale Lenka pochází z Milevska. Uvedla, že její češtinářská práce na téma láska byla v době jejího studia vyhodnocena jako nejlepší v ročníku. Z dnešního pohledu to byla spíš naivní představa o životě, partnerství a vztahu dvou pohlaví. Po sedmiletém manželství už ví, že láska není něco stabilizovaného, ale veliká práce a komunikativní škola. To se v posledním roce odrazilo u obou umělců v jejich tvorbě.

Třeba obraz Vesmírná Jóni, maloval Tomáš pod vedením své ženy. I jeho další obrazy jsou pojaté naturalisticko poeticky, například Hloubka nebo Výtrysk. Na třicet vystavených obrazů obou autorů je pořízeno většinou olejem, akrylem, je tu i pár kreseb. Tomáš Čížek absolvoval odborné učiliště hudebních nástrojů a nábytku, vyšší odbornou školu ve Volyni v oboru dřevostavby a dřevěné konstrukce. U také u psychoterapeuta Johna Hawkena šamanský a tantrický výcvik. Stejně jako jeho žena i on je lektorem na Interiér design škole Intermezzo. Společně se věnují navrhování a realizacím interiérů pod značkou Domov srdcem, kterou založili.

Lenka Čížek Mašková je absolventkou ateliéru textilní tvorby na Vysoké uměleckoprůmyslové škole. Absolvovala výměnnou stáž na FAVU v Brně, ve Velké Británii ve Winchester School of Art a inspirační stáže v Austrálii. Navrhuje a vytváří svatební a společenské šaty i historické kostýmy. Hodně spolupracuje s židovskou obcí, proto jsou synagogy častým místem jejich výstav.

Autorčin projekt Ženy mužům, muži ženám (Zeď nářků) vznikl před devíti lety. Při cestě do Jeruzaléma se inspirovala tím, že do Zdi nářků se vkládají přání a prosby, které mají být vyslyšeny. Námět, jehož smyslem je přimět lidi zamyslet se nad prožíváním svých vztahů a partnerství, tak byl na světě. Má umožnit uvědomit si, jak se během života jejich rysy a potřeby mění a zrají. Lenka Čížek Mašková byla tehdy svobodná a bez partnera. „Buď už přítomný muž," zněla její prosba u Zdi nářků. A budoucí manžel jí opravdu v krátkém čase vstoupil do cesty.

Premiéra výstavy proběhla v roce 2009 v synagoze Na Palmovce v Praze. O rok později v Písku a v Milevsku je instalována potřetí. Během poslední písničky roztáhla autorka jako závěs v Galerii M svoji Zeď nářků a přeťala tak prostor na dvě poloviny. Ten rozděluje zeď vytvořená ze záclony s našitými kapsami po obou stranách. Do nich je možné vkládat anonymní prosby, vzkazy a žádosti směrem k druhému pohlaví. Muži výhradně ze strany mužské a ženy opačně. Sama autorka zapřemýšlela, jaký vzkaz manželovi vloží. Přiznala, že po sedmi letech manželství se potřeby obou partnerů mění.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace