banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Běh městem

    středa 21.8 18:00 - Strakonice, start Letní kino

    25. ročník závodu + bohatý doprovodný program.

  • Jak do Mastné Lhoty přišel čert

    středa 21.8 17:00 - park před budovou Spektrum, Sezimovo Ústí

    Loutková pohádka pro děti.

Zobrazit všechny události
 

Chybí Budějovicím vlastní technické služby? Náplavku nemá kdo upravit pro parkování

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Celkem 74 parkovacích míst má vzniknout na náplavce u řeky Vltavy, odkud je to blízko do centra města. Parkoviště pod Dlouhým mostem, kde historicky stávaly desítky autobusů při výstavě Země živitelka, by teď mělo sloužit hlavně lidem, kteří do Budějovic dojíždějí do práce. Na noc by se ale plocha uzavírala. Nachází se totiž v zátopové zóně, a protože se počítá od vyhlášení stavu nebezpečí do přívalu velké vody zhruba se čtyřmi hodinami času, v noci by se auta v případě povodně nestíhala odstranit. Jenže realizace projektu vázne, městu se zatím nepodařilo vysoutěžit firmu, která by osadila vstupní bránu a zajistila nalajnování míst a svislé dopravní značení. Jde přitom jen menší zakázku zhruba za dva miliony korun, kterou by v řadě jiných měst zvládly tamní technické služby. České Budějovice ale takový podnik nemají.

V prvním výběrovém řízení na tuto zakázku přišla jediná nabídka, která byla vyhodnocena jako příliš vysoká. Proto se soutěž opakovala. Nepřihlásil se už nikdo. Na magistrátu si uvědomují, že stavebnictví má nyní zelenou, firmy jsou na roztrhání a vybírají si větší a lukrativní zakázky. Budějovice nejsou zdaleka jediné, kdo narazil na nezájem o vypsané výběrové řízení a musí odkládat naplánované akce. Podle náměstka Konečného vzrostly ceny za stavební zakázky díky současnému boomu a nedostatku stavebních kapacit v průměru o 20 procent.

V souvislosti s odkladem úpravy náplavky na parkoviště padla i otázka, jestli městu nechybí vlastní technické služby, které by podobné akce mohly provádět ve své režii. Zajímavé je, že náměstek primátora František Konečný (ANO) to v čistě teoretické rovině připustil. "Technické služby tu bývaly, sídlily na Husově kolonii. Zanikly už ale velmi dávno, někdy po roce 1989, a jejich předmět činnosti dnes je nasmlouván dodavatelsky," zmiňuje František Konečný. Zda by měl smysl návrat k technickým službám města, to by si podle něj vyžádalo hloubkovou analýzu a on nic takového iniciovat nebude. "Jen jsem řekl, že si to dovedu někdy v budoucnu představit," dodal.

Myšlenku na vlastní technické služby rozhodně odmítl první náměstek primátora Petr Podhola (ČSSD), což je pozoruhodné tím, že jeho stranický kolega Miroslav Joch v době, kdy byl náměstkem primátora Thomy, naopak systém vlastních městských společností, obstarávajících teplo, vodu, dopravu, odpady i další komunální služby v rakouském Linci, považoval za velmi ekonomický a inspirativní. 

Přestože nyní obor stavebnictví frčí, František Konečný by si podle jeho slov nezakládal ani vlastní stavební firmu. Jak připomněl, ekonomika se pohybuje v sinusoidách a současný boom nepotrvá věčně.

 

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace