banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Pouťové posezení s harmonikou

    neděle 16.6 11:00 - Božetice, místní kaplička a koupaliště

    Mše od 11.00 a ve 13.30 hodin začíná neckyáda.

  • Sekáč Podlesí

    neděle 16.6 8:00 - Tažovice, Kolčava

    Třetí ročník závodu v sečení kosou.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Cizinci v Česku. Přistupují k nim místní odmítavě?

JIŽNÍ ČECHY – Jak se žije cizincům v Česku? Jsou k nim Češi tolerantní? Nebo k nim přistupují přezíravě? I tady platí, že zkušenost je nepřenosná. Zatímco někdo nepocítil náznak nepřátelství, jiný se setkává s nedůvěrou a odmítáním. Řada společností se snaží o integraci cizinců a hodlá bořit případné předsudky prostřednictvím osvěty.Pořádají se besedy i zprostředkování návštěv přímo v rodinách, třeba při nedělním obědě.

 

Například v pondělí 10. listopadu proběhla na téma uprchlictví přednáška v Táboře. Společnost Cheiron T připravila besedu s uprchlíkem z Barmy. Z řad veřejnosti na ni dorazilo kolem patnácti lidí. „Bylo to koncipované jako komornější akce. Ne všichni se zajímali o téma uprchlíků jako takové. Někteří přišli kvůli zájmu o problematiku Barmy. Jedna návštěvnice se učí barmsky, takže ji zaujalo toto téma,“ řekl ředitel společnosti Roman Varga s tím, že dříve pracoval v Organizaci pro pomoc uprchlíkům a téma je mu blízké. Přiznává ovšem, že občas se setkal s nepochopením z řad české veřejnosti. „Ano, občas jsem musel práci obhajovat, řada lidí se na mě dívala vyloženě nedůvěřivě,“ dodal. Je česká společnost vůči cizincům tak netolerantní, jak se často uvádí? „Já špatnou zkušenost nemám, setkal jsem se tady s přátelskými lidmi. Hodně z nich se se mnou dá do řeči a ptá se, odkud jsem a co tu dělám. Předtím jsem pobýval nějakou dobu ve Švédsku a tam se se mnou nikdo bavit nechtěl, cítil jsem velkou nedůvěru a aroganci,“ popsal svou zkušenost Syřan Ahmed, který zakotvil v Písku. Oproti tomu Ukrajinka Světlana žijící ve Strakonicích říká, že občas k ní Češi přistupují s despektem. „Dělají, že mi nerozumí, přitom s některými se bavím úplně v pohodě.“ Bydlí tady už řadu let a česky umí velice dobře. Jak sama přiznává, možná její negativní zkušenost může pramenit z obavy Čechů o práci. „Zastávám kvalifikovanou pozici, působím v oblasti finančnictví, takže někdo může mít pocit, že jako cizinka beru práci místním.“ Její slova potvrzuje Petra Zlámaná, která působí jako lektorka a věnuje se především rusky mluvícím klientům. „Občas si stěžují, že se k nim Češi chovají povýšeně. Ale záleží vždycky na konkrétním člověku, rozhodně bych to nepaušalizovala. Všude na světě se najdou lidé, kterým bude vadit všechno cizí a odlišné. Podle mě Češi nejsou výjimkou. A řekla bych, že jsou docela tolerantní. Samozřejmě taky záleží na osobní zkušenosti každého člověka. Když vám někdo ublíží, tak pak budete k ostatním přistupovat s nedůvěrou. A ve zprávách se také většinou zmiňují hlavně negativní jevy. Rozhodně to ale není tak, že všichni z východu jsou teroristi. Nám by se taky nelíbilo, kdyby nás všechny házeli na západě do jednoho pytle.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace