Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Geraldine Aron - Můj báječný rozvod

  Úterý 15.10 19:00 - Písek, Divadlo pod čarou

  Divadelní komedie.

 • Život na jihočeském venkově v 19. století

  Úterý 15.10 17:00 - Strakonice, sál knihovny

  Přednáška s Jankem Koubou.

Zobrazit všechny události
 

Co dělat pro zdraví našich psů

Pro našeho psa i peněženku je lepší zdravotním komplikacím předcházet, než řešit následky špatné péče či přehlížených příznaků nemoci. Takže přinášíme ještě další pravidla, který by měl dobrý pán psího přítele dodržovat.

 

- Vyvarujte se častého či dokonce pravidelného kombinování vařené stravy a granulí. Rozhodněte se pro jeden druh stravy, na který si psí zažívání navykne. Můžete pejskovi jídelníček něčím zpestřit (např. kousek jablka, tvaroh, tvrdý sýr, přidat trochu masa, vajíčko), ale mělo by to být jen v malém množství jako chuťovka.

- Pokud krmíte psa (i kočku) komerční stravou, obstarejte mu co nejkvalitnějšími granule a neměňte je, pokud to není nutné. Krmení granulemi ze supermarketů, kde stojí 10 kg cca 200 korun, je absolutně nevhodné. Tyto granule nedají vašemu zvířátku po výživové stránce vůbec nic (podívejte se ve složení na mizivý obsah masa). Pro výběr správných granulí se můžete rozhodnout po přečtení různých hodnocení a diskuzí na internetu a nebo se můžete obrátit na lidi, kteří pracují se psy. Osobně jsem spokojená např. s českou značkou Brit, kde si můžete na internetu vybrat ze široké nabídky granulí.

- Krmíte-li vařenou stravou nebo barfujete (krmení syrovým masem a drcenými kostmi plus přílohy), nezapomeňte na přísun potřebných vitamínů a minerálů, a to obzvláště ve štěněcím věku, kdy rychle rostoucí pejsek potřebuje ve stravě např. vyvážený poměr vápníku a fosforu pro zdravý vývoj kostry. Mnoho chovatelů z tohoto důvodu krmí štěňata nejdříve raději kvalitními granulemi, kde je poměr minerálů a vitamínů vyvážený, a k barfování přistoupí až v době, kdy je ukončen růst a vývoj pejska (např. u velkých plemen v 1,5 roce). Rovněž je vhodné přidávat kloubní výživu, ve které hraje velkou roli kyselina hyaluronová (doporučuji např. Aptus Apto – Flex).

- Dbejte na pravidelné očkování svého psa. Revakcinace vztekliny je v České republice povinná. Nyní je k dispozici vakcína proti vzteklině, která se přeočkovává až po třech letech, což jistě šetří organismus. Pro zdraví vašeho zvířete je však důležité také očkování proti dalším nemocem (leptospiróza, parvoviróza, parainfluenza, infekční hepatitida, psinka + event. dnes již méně očkovaná koronaviróza). Očkování proti dalším nemocem je na vašem zvážení a jeho nutnost se často odvíjí od prostředí, ve kterém zvíře žije a momentální situaci. Například:

Lymeská borelióza – výskyt klíšťat v místě pobytu psa.

Tetanus – očkování je aktuální především v době přezubování (cca. 4 – 8 měsíců) a to hlavně u loveckých psů a psů pohybujících se v blízkosti koní.

Infekční laryngotracheitida neboli tzv. kotcový kašel – velkochovy, útulky, někdy se doporučuje očkovat i psy žijící na sídlištích.

Dermatomykóza (očkování proti plísňovým onemocněním kůže) – hrozí u psů s oslabeným imunitním systémem, pes ji ale může chytit také při kontaktu s postiženou kočkou (na dermatomykózy nejčastěji trpí právě kočky).

- Pravidelně psa odčervujte: 1. odčervení - 14 dnů po porodu; 2. odčervení - 4 týdny po porodu; 3. odčervení - 6 týdnů po porodu; 4. odčervení - 3 měsíce po porodu a dále každé 3 měsíce až do jednoho roku věku štěněte. Od završeného prvního roku odčervujeme každých šest měsíců. Je také možnost nechat u veterináře zkontrolovat exkrementy psa, jestli v nich nejsou parazité, a podle výsledku odčervit či nikoliv.

 

www.ozviratech.cz

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Nina 

  Reagovat

   

  Jako dlouholetá chovatelka souhlasím s I. A tak se autorky ptám,proč to děláte,když tomu nerozumíte\,

  Vloženo 17.7.2019 21:56:42

 • I 

  Reagovat

   

  To snad není pravda, taková spousta špatných rad tady. Opravdu jste odborník? Tomu nemohu uvěřit a zbytečně matete lidi.

  Vloženo 17.7.2019 12:52:58

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace