Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Hrnečku, vař!

    pátek 24.5 10:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Divadelní představení.

  • Májový koncert smíšených pěveckých sborů

    pátek 24.5 19:00 - Písek, Trojice

    Májový koncert smíšených pěveckých sborů Smetana z Jičína a Sborissimo z Písku. Vstupné dobrovolné.

Zobrazit všechny události
 

Co nadělují Ježíškova vnoučata? Uzené koleno nebo projížďku vláčkem. Prostě zážitky

Vedoucí domova Lenka Krakowitzerová u Zdeňka Lorence, který přivítal návštěvu Ježíškova vnoučete právě dnes.

Vedoucí domova Lenka Krakowitzerová u Zdeňka Lorence, který přivítal návštěvu Ježíškova vnoučete právě dnes.

TŘEBOŇ - Kolem šedesáti přání splní dárci k letošním Vánocům klientům Domova seniorů v Třeboni. Loni jich bylo do padesáti. Letos je již 56 dárků doručených, šest rezervovaných a tři čekají na schválení Českým rozhlasem. Jak vysvětlila vedoucí Domova seniorů Lenka Krakowitzerová, akce Ježíškova vnoučata, kterou loni poprvé inicioval Český rozhlas, má svá pravidla. Vánoční přání klientů nemají suplovat náklady poskytovatele sociální služby, dárci tedy například nemají nakupovat věci, které by jinak zajišťoval domov důchodců. Podle Lenky Krakowitzerové se to ale neděje, protože klienti si většinou přejí zážitky, které jim zpestří dny. A nejvíc je potěší, když dárce přijede osobně, popovídá s nimi, zkrátka jim věnuje svůj čas. "U mnoha dárců to není možné, protože hodně jich je z Prahy nebo až z Moravy, v takovém případě potěší třeba aspoň vzájemně vyměněná fotka, dopis nebo přáníčko," dodává vedoucí domova.

 

Při loňské premiéře akce Ježíškova vnoučata sociální zařízení vyhledávala pro obdarování osamělé seniory. Letos už to tak být nemusí. I senioři, kteří mají rodinu, uvítají víc kontaktů a každý zájem a zpestření je potěší. A spolu s obyvateli domova všechno prožívají i tamní zaměstnanci.

"Někdy se zrodí úplně nové vztahy, seznámí se lidé, kteří by se jinak nikdy nepotkali a už zůstanou v kontaktu. Tak třeba paní Blaženka si přála uzené koleno. Dárci jí ho přinesli i s točeným pivem z nedaleké hospůdky a koleno si dali všichni společně. A nakonec stáli při paní Blažence i v době, kdy musela podstoupit onkologickou operaci," vypráví Lenka Krakowitzerová. "Nebo jsme tu měli jako splněné přání vystoupení Dua Vondrák ze Suchdola. Pan Jaroslav nikdy moc o tyhle společenské akce nestál, ale tihle muzikanti dokázali i výborně pobavit a byl to právě pan Jaroslav, kdo prohlásil, že jestli se dožije devadesátin, chce, aby mu tihle muzikanti na nich zahráli. To nastane už v lednu a bude to vystoupení jen pro pana Jaroslava a jeho hosty," pokračuje vedoucí domova a přidává další a další příběhy o tom, že senioři nepotřebují žádné obří dary. Většinou se jejich přání vážou k tomu, čím žili ve svém zaměstnání nebo původním domově, co měli rádi. "Jedna paní z našeho domova byla kadeřnice, nechce ani dnes chodit šedivá a přála si barvu na vlasy. Další pán byl pilot, toho potěšily modely letadel, které má zavěšené nad postelí. Pro klienta, který celý život miloval šampus a už ho dnes nemůže, byl obrovským dárkem Sodastream. Vyrábí si bublinky a přitom se seznámil s novým výrobkem, který nahradil někdejší sifonové láhve. A máme tu i pána, který byl celý život milovníkem žen, takže pro něj byl vítaný dárek takový trošku lechtivý kalendář. Ale žádné obavy, nic vulgárního," směje se Lenka Krakowitzerová.

V Domově seniorů v Třeboni jsou klienti nad 80 let. A jejich přání jsou opravdu pestrá a mnohá i originální. Přitom jsou pro dárce i docela dobře splnitelná. V domově se například jedna z klientek chystá na sváteční oběd. Přála si mít pečenou husu jenom sama pro sebe. Nejspíš půjde hlavně o ten pocit, paní ji nakonec těžko sama spořádá.

Jeden z loňských dárců zaplatil klientům domova na hodinu výletní vláček Třeboňáček. "Měli jsme ho jen pro sebe a nemuseli jsme ani jet obvyklou trasou, naopak jsme se mohli zajet podívat na některá místa, kde to naši klienti znali," zmínila Lenka Krakowitzerová a dodala, že každé úterý se v domově koná kavárnička, kdy se klienti sejdou u kafíčka a nějakého moučníku. "Měli jsme tu hrnečky každý pes jiná ves. A policisti z Rokycan nám poslali sadu hrnečků, takže teď máme kafíčka v naší kavárně v krásně jednotných hrnečcích," uzavřela vedoucí domova vyprávění, kolik radosti akce Ježíškova vnoučata do třeboňského domova přinesla.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace