banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Mosty

    sobota 17.8 18:00 - Planá nad Lužnicí, Ostrov

    Art festival.

  • Tata boys

    sobota 17.8 20:00 - Veselí nad Lužnicí, Hlavní parkoviště veselských pískoven

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Co nejvíc trápí lidi na píseckém sídlišti Portyč? Pokračování debaty právě dnes

AKTUALIZOVÁNO - 13.3.2019 07:53

PÍSEK – Na píseckém sídlišti Portyč se rozběhla série veřejných diskuzí o této části města Písku. Občané zde dostávají prostor se vyjádřit k trápení, potřebám i vlastním představám o místě, kde žijí. Veřejná sousedská setkání koordinuje Tomáš Hajný, který už má ze své profese zkušenosti s prací v sociální sféře. Když se do Písku přistěhoval, nějaký čas žil na okraji Portyče ve Dvořákově ulici, takže některá specifika této lokality poznal osobně.

 

„Komunitní práce je z mého pohledu velmi podstatná činnost. Podporuje skrze kontaktní komunitní pracovníky zlepšování soužití různorodých skupin a pomáhá jim hledat řešení aktuálních i dlouhodobých překážek. Především ale nalézat řešení těchto překážek. Základem je dialog, plánování, dohoda, dělení odpovědnosti, shoda na výsledku i důležitý čas na těšení se z drobných úspěchů společného úsilí lidí, kteří dlouhodobě žijí v dané lokalitě. V rámci aktivní depistáže možných lokalit jsme vybrali část sídliště Portyč, orámovanou ulicemi Třebízského, Dvořákova a Přemyslova s velkým zeleným vnitroblokem," popisuje Tomáš Hajný.

Pestré složení

Říká, že v této oblasti žije poměrně bohatá skladba lidí. „Jsou tam živnostníci, senioři, matky samoživitelky, děti, klasické rodiny. Celkem na relativně malém území bydlí a pracuje 595 lidí. Díky navázání spolupráce města Písku a Agentury pro sociální začleňování se nám naskytla možnost získat podporu v realizaci setkání, která povedou ke zmapování aktuální situace. Ale nejen to. Pokud se nám podaří dobře obhájit potřeby lidí v daném místě, je možné získat finance a zahájit soustředěnou podporu obyvatel Portyče. A to projektem na podporu komunitního rozvoje skrze operační program zaměstnanost. Podpora vychází především z jejich potřeb, možností a ochoty svou situaci měnit a posouvat směrem, kterým sami chtějí," uvádí Hajný.

Jaký je plán

„To je naše vize a smysl, který v zavedení komunitní práce v tomto místě spatřujeme. Přínos v možnosti se aktivně podílet na dění v místě bydliště, podporu a posílení spolupráce místních, možnost se více setkávat a společně přinášet místu viditelné zlepšení veřejného prostoru i atmosféry v lokalitě. Hledáme respektované zástupce ve všech možných sociálních i názorových skupinách, kteří jsou otevřeni dialogu a chtějí přidat ruku ke společnému dílu. Zatím proběhla dvě veřejná setkání, třetí v řadě se uskuteční ve středu 13. března od 16 hodin opět v prostorách Českého červeného kříže v Čechově ulici. Zajištěno je vždy drobné občerstvení a nápoje," zve Tomáš Hajný.

„Cílem je najít potřeby obyvatel lokality. Osobně si myslím, že se lidé často díky nízké, nebo žádné míře kontaktu se svými sousedy a lidmi v okolí ani nedozvědí, že mají možná stejné názory, podobné návrhy řešení, velkou chuť něco s tím udělat. A tak se cítí osaměle a raději rezignovaně přijímají to, co k nim přichází a snaží se s tím vyrovnat. Nedostávají impuls k tomu, že je možné s tím, co je trápí a je společné, pohnout," myslí si dobrovolník říká Tomáš Hajný.

Pro představu – na prvním setkání s občany zazněl požadavek na zlepšení veřejného prostoru. Jako problém lidé označili nedostatek prostoru pro děti a mládež, špatné soužití obyvatel a málo možností k setkávání. „I přes minimální propagaci se podařilo zaktivovat účastníky k diskuzi," dodává Tomáš Hajný, který říká, že zájem o debaty roste, to je signál, že zájem lidí o dění tu je. „Nyní po pojmenování toho, co chceme řešit, přichází fáze, kdy je vhodné začít společně mluvit o tom, jak, kdo a kdy bude realizovat praktické kroky. „Chtěl bych poděkovat všem účastníkům za aktivní a otevřený postoj a pozvat je na další příjemné setkání," doplňuje.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace