banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Zámecký park v Červeném dvoře

  Čtvrtek 16.5 až neděle 29.9 - Regionální muzeum, Český Krumlov

  Dokumentační výstava, mapující historický vývoj a proměny zámeckého parku v Červeném Dvoře.

 • Kapličky, boží muka a kříže na Písecku a Milevsku

  Čtvrtek 4.4 až neděle 30.6 - Milevský klášter

  Výstava.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Co všechno psi zvládají z lásky k člověku

S mým přítelem Maxem.

S mým přítelem Maxem.

Moji „člověčí" přátelé pravidelně zásobují moji mailovou schránku krásnými fotografiemi psů, koček a jiných chlupáčů či opeřenců. Jednou jsem mezi došlými fotkami objevila záběr, který mne dojal a inspiroval k napsání těchto vět o přátelství a vzájemné pomoci mezi člověkem a psem.

 

Při pohledu na fotografii, jak sedícímu vyčerpanému záchranářovi spočinula hlava ke krátkému spánku u hlavy jeho psa, se mi začalo honit v mysli, kdy a kde všude využívají lidé schopnosti psů. Došla jsem k závěru, že spektrum „využití" našich čtyřnohých přátel je téměř bez hranic. Psi pomáhají nevidomým či jinak postiženým lidem, asistují policii při stopování, různých zásazích a hledání drog, psí záchranáři jsou nezastupitelní při pátrání po lidech pod lavinami, troskami po zemětřeseních nebo jiných katastrofách. Dále jsou tu hlídací, pastevečtí a lovečtí psi. Nesmím také opomenout, že svou láskou psi často pomáhají překonávat lidem samotu a autistické děti mnohdy začnou komunikovat právě díky pořízení pejska. Úžasná je rovněž canisterapie - metoda pozitivního působení na potřebné, prostřednictvím speciálně vycvičeného psa.

Jeden čas jsem v televizi sledovala dokumenty o psích pomocnících, z nichž si dovolím dva trochu přiblížit. V prvním případě se jednalo o záchranářského psa, kterého si majitel pořídil jako malinké štěňátko a postupně ho vycvičil pro práci v horském terénu a pro hledání lidí zavalených lavinou. Bylo vidět, jak silné pouto vzniklo mezi psem a jeho pánem, kteří spolu trávili celé dny od rána do večera. Také byla obdivuhodná disciplína tohoto psa, kterého si dal majitel za krk jako ovci a tímto způsobem s ním sjížděl na lyžích sjezdovky a ostatní příkré horské svahy. Byli sehraní a panovala mezi nimi obrovská vzájemná důvěra.

Druhý dokument byl o krásné labradoří slečně, která pomáhala paničce při lovu pstruhů ve speciálních soukromých sádkách. Je všeobecně známo, jak labradoři milují vodu, a tak majitelku fenky napadlo, jak tuto její zálibu vhodně využít. Každý den si paní oblékla rybářský oděv, vstoupila do průtokové nádrže vytvořené na řece, a fenka za ní zvesela skočila do vody. Panička rozhodila sítě a její čtyřnohá společnice do nich začala chytře nahánět pstruhy. Když byla práce u konce, dostala psí slečna pochvalu a za odměnu jednu rybu.

Je až neskutečné, jak se psi dokázali domestikovat. Vědci se dokonce domnívají, že psí štěkot vznikl kvůli lidem, protože u ostatních psovitých šelem se buď nevyskytuje vůbec, anebo zdaleka ne v takovém rozsahu tónů, zvuků a barevnosti jako je tomu u psů. Psi jsou našimi opravdovými přáteli, jejich věrnost je pověstná. Jsou schopni se kvůli nám naučit prakticky cokoli a doprovázet nás při jakýchkoli činnostech po celý náš život, protože nejšťastnější jsou, když mohou být co nejvíce s námi.

Marcela Árendášová, Happy Dogs Branice

www.ozviratech.cz

 

 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Santa 

  Reagovat

   

  Je to pravda psí jsou moc chytré a jejich věrnost a přátelství je úžasná. ????????????

  Vloženo 28.3.2019 07:59:10

  Vaše reakce:

  Zbývá znaků: 1200
   
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace