Dačické muzeum v létě zavede návštěvníky do středověku







„Návštěvníci muzea si tu kromě jiného mohou zahrát i spoustu her, které pro ně připravila naše muzejní edukátorka. Připravená je například dáma, znalosti je možné prověřit na časové ose nebo prostřednictvím kvízu a pracovních listů. Nejen děti si mohou poskládat historické puzzle, přiřadit významy jednotlivým řemeslům nebo se na svět podívat z hřbetu koně,“ vyjmenoval ředitel Městského muzea a galerie Dačice Martin Rychlík.
Návštěvníci muzea se také dozví, jak se ve středověku popravovalo. Za kacířství to byla hranice, především ženy se za cizoložství pohřbívaly zaživa, oběšení mělo mít odstrašující příklad, protože mrtvého pak ze šibenice nikdo nesundal a čekalo se, až se sám rozpadne. A setnutí sekerou bylo výsadou pro zločince z řad urozených pánů.
„Ve druhé místnosti máme také koutek s dobovou módou, kde si návštěvníci jednotlivé oděvy i pokrývky hlavy mohou vyzkoušet. Nechybí ani středověká kuchyně, ve které se dozví něco více o stravování v této době. Typické suroviny mohou poznávat prostřednictvím našich hmatových krabic. V těch objeví například čočku, hrách nebo jáhly,“ dodal ředitel.
Výstava návštěvníky seznámí také s pravidly středověkého stolování. Zjistí například to, že se nepoužíval příbor a jedlo se rukama. V jídelníčku chyběly brambory, u chudších se příprava jídla točila hlavně kolem chleba a kaší. K mání nebyl ani cukr, jako hlavní sladidlo tehdy sloužil med.
„Od jídla je to pak v muzeu jenom kousek do války. V další z galerijních síní si totiž návštěvníci můžou prohlédnout, co všechno patří ke středověkému válečnictví. Najdou tu zbraně typické pro první polovinu patnáctého století, pohlédnou na svět z husitské vozové hradby nebo si vyzkouší mučící nástroje. Máme tu třeba kládu nebo pranýř, případně můžu předvést exekuci sukovicí,“ zmínil Martin Rychlík. Za vyzkoušení stojí i středověká povolání. Jako suvenýr si každý může vyrazit a odnést vlastní minci. A nechybí ani klášterní skriptorium s možností vyzkoušet si, jak se píše husím brkem.
Většinu středověkých artefaktů na výstavu zapůjčilo Moravské zemské muzeum, které sídlí v Brně. Expozici ale doplňují i poklady přímo ze sbírek dačického muzea. „Jedná se především o artefakty středověkého a raně novověkého stáří z archeologických lokalit poblíž Dačic. Kromě těchto nálezů tu máme i opravdový unikát z našich sbírek, a to německy psanou kuchařku ze šestnáctého století, kde se dozvíte, jak správně uvařit želvu nebo upéct veverku,“ zakončil ředitel.
Diskuse k článku