Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Běh městem

    středa 21.8 18:00 - Strakonice, start Letní kino

    25. ročník závodu + bohatý doprovodný program.

  • Jak do Mastné Lhoty přišel čert

    středa 21.8 17:00 - park před budovou Spektrum, Sezimovo Ústí

    Loutková pohádka pro děti.

Zobrazit všechny události
 

Dnes, zítra a v pátek na unikátní výstavu o sovětském okupačním táboře u Prachatic

 Autor: Tomáš Přibyl

    Autor: Tomáš Přibyl

PRACHATICE – Prachatická knihovna hostí v těchto dnech unikátní výstavu k sovětské okupaci Československa v roce 1968. Unikátní je tím, že ji připravili archeologové, kteří zkoumali stopy po okupaci v terénu klasickými metodami. Jinde se Srpen 68 připomíná většinou vzpomínkami pamětníků a dobovými fotografiemi.

 

Výstava je ale poměrně krátká a v prachatické knihovně je možné ji navštívit jen do pátku 24. srpna vždy od devíti do sedmnácti hodin ve vstupní hale v přízemí Husova domu. Na výzkumu, ze kterého výstava vzešla, se podíleli studenti brněnské Masarykovy univerzity, kteří pracovali pod vedením Jany Mazáčkové z Ústavu archeologie a muzeologie této univerzity.

Expozice představuje na několika panelech jak samotné události Srpna 68 v Československu, tak především archeologický průzkum vojenského tábora na kótě jen zhruba tři sta metrů vzdušnou čarou od Prachatic u Zdenic, kam okupační armáda umístila spojaře s radiolokátorem. Archeologové tu dokumentovali i předměty, které po vojácích zbyly, okopy pro ležící střelce nebo dokonce latríny. Zmíněn je tu i příběh o pohřbu jednoho z vojáků, který ale zatím nebyl oficiálně potvrzen.

„Ta invazní vojska sem došla až 22. srpna," řekla autorka výstavy Jana Mazáčková. Šlo o vojáky, kteří postupovali Československem od severu z Polska a došli až na jih Čech a tady postupně přebírali kontrolu nad městy s vojenskými posádkami. „Většinou se ta vojska zakopala kolem těch měst," dodala autorka, která pochází z Prachaticka a na místo tábora chodila jako malá na houby. 

Výzkum mladých archeologů tu probíhal, jako by šlo o jakýkoli jiný průzkum v terénu. Ostatně tábor se stává po padesáti letech archeologickou památkou. Objevena tu byla třeba i kamna, kterými si vojáci topili, protože tu byli až do chladného listopadu 1968. Mapování umístění a činnosti okupačních vojsk v okolí Prachatic by mělo přitom pokračovat. Jana Mazáčková řekla, že v plánu je jít do archivů a hledat třeba to, o jaké vojáky šlo a z jaké byli země nebo jednotky.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace