Kdy a kam

  • Okolím Písku - pěší výlet

    neděle 18.11 13:00 - Písek - sraz před Sportovní halou v Tylově ul.

    Klub českých turistů - Otava Písek. Trasa bude určena dle charakteru počasí až na místě srazu. Pěšky do 10 km. Možnost krátkého přesunu vlakem nebo autobusem.

  • Literární odpoledne v Heydukově památníku

    neděle 18.11 16:00 - Památník A. Heyduka, Tyršova 438, Písek

    Připravila a uvádí Stanislava Hošková.

Zobrazit všechny události
 

Dobrovolníci čistili po vodácké sezoně Vltavu. Kelímků ubylo, ale odpadků je stále dost

 Autor: Barbara Gráfová

    Autor: Barbara Gráfová

VYŠŠÍ BROD/BORŠOV NAD VLTAVOU - Dnes dopoledne se uskutečnil 24. ročník akce Čištění Vltavy. Do akce bylo zapojeno více než 250 dobrovolníků. Vyčistili jednu z nejoblíbenějších a zároveň nejvytíženějších vodáckých tras Vyšší Brod – Boršov nad Vltavou, která měří 70 kilometrů. Čištění Vltavy na této trase organizuje Sdružení pro Vltavu již od roku 1995.

 

Do akce jsou zapojeny přilehlé půjčovny lodí, které dobrovolníkům zdarma poskytnou potřebné vybavení, přilehlé kempy, které poskytují zázemí, a také města a obce, které se podílely na odvozu odpadu. Povodí Vltavy snížilo průtok v řece na minimum, aby bylo možné s lodí v řece lépe manipulovat a účastníci nemuseli bojovat s příliš silným proudem.

Trasa byla rozdělena na úseky, které byly přiděleny jednotlivým skupinám dobrovolníků. Každý, kdo se akce zúčastnil, vyfasoval rukavice a pytle na odpadky, které se rychle plnily. Na zhruba čtyřkilometrovém úseku z kempu U Fíka do kempu u Vikinga bylo nasbíráno více než 15 pytlů s odpadem. Nejčastěji dobrovolníci nalézali běžné odpadky jako plastové kelímky, obaly od pamlsků, plechovky nebo igelitové sáčky. Dále věci, které vodákům nejspíše uplavaly, tedy oblečení, sluneční brýle, boty a peněženky.

Manželé Havlíčkovi, majitelé přilehlé půjčovny vodáckého vybavení Odyseatour, však upozorňují, že jsou zde běžně nalézány i pneumatiky, dopravní značky, státní poznávací značky, domácí elektrické spotřebiče nebo třeba nábytek. Mezi zajímavější nálezy patří například vor, který zde minulý rok nalezl vodák a dobrovolník Bred.

Podle zkušenějších vodáků zůstává množství sesbíraného odpadu přibližně stejné. K udržení čistoty na této frekventované trase však začaly přispívat i některé restaurace, které vyměnily běžné plastové kelímky na jedno použití za kelímky kvalitnější, za které musí vodáci zaplatit vratnou zálohu, a které pak mohou samozřejmě vrátit, nebo si je nechat jako suvenýr. A zdá se, že odhozených kelímků ve vodě skutečně ubylo.

Dobrovolníci pečlivě prohledávali nejen samotnou vodu, ale především břehy a křoviny, ve kterých se odpadky zachytávaly, nebo ve kterých přes léto vznikly improvizované skládky. Neodradil je ani vydatný déšť, který se v poledne spustil. Kamarádi Lukáš a Martin z Českých Budějovic, kteří se Čištění Vltavy zúčastnili již podruhé, byli spokojení. „Počasí mohlo být lepší, ale nenechali jsme se otrávit a užili si hodně legrace. Když navíc vidíme, kolik odpadu jsme společně vylovili, tak máme radost, že jsme aspoň nějak pomohli. Pokud budeme mít příští rok čas, tak tady s Martinem určitě pojedeme znovu. Navíc mi zde v létě uplaval klobouk, tak jsem byl zvědavý, jestli ho najdu, ale bohužel," dodal Lukáš Čížek.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace