Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Hrnečku, vař!

  pátek 24.5 10:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Divadelní představení.

 • Májový koncert smíšených pěveckých sborů

  pátek 24.5 19:00 - Písek, Trojice

  Májový koncert smíšených pěveckých sborů Smetana z Jičína a Sborissimo z Písku. Vstupné dobrovolné.

Zobrazit všechny události
 

Duby na hrázi Hrejkovického rybníka jsou prozatím zachráněny

AKTUALIZOVÁNO - 15.3.2019 14:24

HREJKOVICE – Minimálně pro letošní léto je alej na hrázi Hrejkovického rybníka zachráněna. Starostka obce Hana Kašparová dosud nedodala krajskému úřadu doplňující podklady, které požadoval k tomu, aby mohl potvrdit listopadové povolení o pokácení zhruba padesáti vzrostlých dubů na hrázi. Starostka toto pondělí sdělila, že zatím podklady stále shromažďuje a jelikož od konce března už je nařízen vegetační klid a kácet se nesmí, i kdyby kraj dodatečné podklady uznal za dostatečné a ona mohla vydat nové rozhodnutí o kácení, to bude patnáct dní nabývat právní moci a mezitím již zřejmě pomine vegetační klid. Jelikož starostka měla kraj dodat změřené obvody stromů ve 120 centimetrech nad zemí a čísla parcel, na nichž se nacházejí, působí to dojmem, že nespěchá. Kraj o tyto doplňky totiž požádal už začátkem roku.

 

O kácení žádala společnosti Orlík nad Vltavou. Chce zrekonstruovat hráz rybníka, který se stal vážnou hrozbou při minulých povodních, zejména v roce 2002. Po poslední povodni v roce 2013 začala firma Schwarzenberků s přípravami na opravu hráze, nabízely se tu totiž dotační možnosti. Část obyvatel Hrejkovic se ale dozvěděla až na sklonku minulého roku, že plánované opravě hráze rybníka má ustoupit přes padesát vzrostlých dubů. Starostce Haně Kašparové měli občané na svolaném shromáždění velmi za zlé, že 19. listopadu vydala ve své pravomoci rozhodnutí o kácení souboru padesátiletých až třistaletých dubů. Žádost o povolení kácení přišla na Obecní úřad Hrejkovice loni v září, Městský úřad Milevsko přitom vydal souhlasné stanovisko ke kácení už v září 2017. Loni 25. října pak vydal investorovi stavební povolení. Starostka se bránila, že vydání rozhodnutí je sice na ní, ale akceptovala souhlasné stanovisko odborného orgánu a považuje za svou povinnost chránit občany i jejich majetek před nebezpečím. V Hrejkovicích se ohrožení případnou povodní týká patnácti stavení, dál na povodí jde o 43 obyvatel. Proti kácení ale protestují i lidé, kteří bydlí přímo pod hrází.

První oficiální jednání o opravě hráze proběhlo podle dostupných informací v listopadu 2015. Poté začal majitel rybníka připravovat projekt. V roce 2017 požádal odbor životního prostředí na milevském městském úřadu o stanovisko ke kácení stromů. Podle projektu má totiž na vršku hráze vzniknout širší komunikace pro příjezd k obsluze bezpečnostního přelivu. Tvar hráze se změní. Projekt počítá s pokácením stromů na návodní i vzdušné straně stávající hráze.

Jelikož je Hrejkovický rybník starý asi 500 let a nejstarší duby mají kolem 300 let, původně podle všeho stromy na hrázi nestály. Projektant Tomáš Pecival na veřejném projednávání zmínil, že současné opravy hrází rybníků v České republice vlastně napravují mylnou představu předků, že vysazené stromy svými kořenovými systémy hráze zpevní. „Ve skutečnosti ale vyvrácení tak velkých stromů - například větrem, hráze ohrožuje a i pod zemí uhníváním starých kořenů vznikají spáry pro průsaky hráze," uvedl projektant. Dnes se podle něj u dvaceti procent nových staveb hrází v republice stromy zcela odstraňují a u sta procent těchto akcí se kácí větší část. Přítomný Petr Kunce z Agentury ochrany přírody a krajiny z Českých Budějovic ale poukázal na Třeboňsko, kde tamní Chráněná krajinná oblast vydává ke kácení zamítavá stanoviska a stromy na hrázích zůstávají. Projektant Pecival oponoval, že nikdo už nemluví o problémech, které to způsobuje.

Od projektantů akce zaznělo, že pokud by starostka kácení nepovolila a k opravě hráze nedošlo, mohla by obec nést zodpovědnost za případné škody při příštích povodních. Povodňová vlna při protržení hráze může zasáhnout území do vzdálenosti osmnácti kilometrů.

V odpůrcích kácení, kteří se se ztrátou vzrostlé dubové aleje nechtějí smířit, přetrvávají pochybnosti, zda nemůže vzniknout i jiný návrh řešení opravy hráze, který by umožnil stromy zachovat. "Nemyslím si, že by investor upravoval už hotový projekt," řekla v pondělí Hana Kašparová. Naznačila tím, že kácení se vlastně jen může posunout z tohoto do příštího období vegetačního klidu. Podle starostky ani neměla společnost v plánu kácet stromy v letošní zimě. Zároveň ale starostka řekla, že až rozhodnutí vydá, určitě proti němu odpůrci uplatní další kroky.

 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Stejně si Bambuš udělá, co bude chtít...
  Viz přelezy do obory..

  Vloženo 15.3.2019 14:09:23

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace