Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • XV. Prácheňský ošetřovatelský den

    Čtvrtek 23.5 8:20 - Strakonice, KD

    Odborná přednáška.

  • Čtenářský klub

    Čtvrtek 23.5 17:00 - Písek, Městská knihovna

    Jiří Hájíček Rybí krev. Román současného jihočeského literáta o zániku vesnic, které musely ustoupit stavbě jaderné elektrárny Temelín. Vesnice v románu kronikářského ražení překvapivě nemají jména - dnes už totiž neexistují, až na Purkarec, který byl zatopen po osudovou kvótu 370,5 metru a z něhož pochází i Jiří Hájíček. Moderuje Hana Manková.

Zobrazit všechny události
 

Dudácký soubor Jitra slavil v Rožmberském domě

 Autor: Eva Výborná

    Autor: Eva Výborná

SOBĚSLAV – Pod názvem Soběslavské dudy sou slyšet všudy uspořádalo Blatské muzeum v sobotu 11. května folklorní odpoledne. Dudácký soubor Jitra slavil 35. výročí svého založení. Oproti předpokladu, že se bude slavit na zahradě Rožmberského domu, přece jen pořadatelé zvolili variantu uvnitř Blatského muzea. Několik členů souboru Jitra se podle slov jeho zakladatele Vojtěcha Trubače z Klenovic nemohlo zúčastnit kvůli nemoci. Avšak vystoupila řada hostů, třeba soubor Stražišťan z Pacova nebo dudáci Rudolf Lughofer a Gotthard Wagner z Rakouska. Zahráli i v kombinaci housle a dudy několik písní, například Veselí chudáci.

Dále na folklorním odpoledni vystoupil třeba Blaťácký soubor z Vlastiboře, Lužničan z Plané nad Lužnicí nebo Doubek ze Sezimova Ústí. 

Na bezklapkový klarinet chalumeau z 16. století hrála Zuzana Čermáková. Spolu s Vojtěchem Trubačem, který zadudal na repliku soběslavských tříbordunových dud z 18. století, hráli především v mollové tónině.

Zaujal Marek Švec ze Sezimova Ústí. Chlapec hraje pěkně, i když na dudy cvičí teprve druhým rokem. Spolu s Vojtěchem Trubačem zahráli několik písní. Například zazněly Na tý louce zelený a Ach synku, synku... Lidé si s chutí zazpívali s nimi.

Je vidět, že ani do budoucna hra na dudy nezanikne. Vedle Marka Švece zastupoval nejmladší generaci dudáků i Antonín Souček z Pacova, který hraje na nástroj pátým rokem a chodí do páté třídy.

Na konec zazněla v podání všech účinkujících píseň Od Tábora až k nám a Na rozloučení mý potěšení. Jak muzikanti, tak diváci si zazpívali spolu dohromady.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace