banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Transsibiřská a Transmongolská magistrála

    Úterý 20.8 20:30 - Stánek - Žižkovo náměstí, Tábor

    Cestopis.

  • Loutka - Dvorní divadlo

    Úterý 20.8 18:30 - Jezírko v parku za Kulturním domem Veselí nad Lužnicí

    Divadelní komedie pod širým nebem.

Zobrazit všechny události
 

Elektřina je pro nás nepostradatelná, víc než jsme si ochotni připustit

AKTUALIZOVÁNO - 22.10.2014 09:02

Na elektřině, a na její dostupnosti v každém okamžiku, je naše civilizace bytostně závislá. Víme, co pro nás znamená i jen několikaminutový výpadek, ať jsme doma, v práci, v tramvaji nebo ve výtahu.

Elektřina má však svá specifika. Lze ji jen obtížně a v omezeném množství skladovat, a proto musí být v každém okamžiku zajištěna rovnováha mezi spotřebou a výrobou elektřiny. Propojená evropská elektrizační soustava tvoří fyzikální systém, ve kterém se vzruch od každé poruchy okamžitě šíří celou sítí.

Jednotlivé poruchy (například výpadky výrobních zdrojů, vedení nebo rozvoden) se mohou kaskádovitě šířit. Za krajních okolností může dojít až ke zhroucení systému na velkém území. 

Obecně jsou následky tak rozsáhlých výpadků srovnatelné s přírodními katastrofami.

I když existují záložní zdroje pro klíčová zařízení (nemocnice, mobilní operátoři), přesto je zřejmé, že vůči nebezpečí a následkům blackoutů jsme bezbrannější, než jsme si ochotní připustit.  

Investice do sítí

Dispečeři české elektroenergetické přenosové soustavy v minulých letech řešili vyhrocené situace způsobené nárazovými toky elektřiny ze severního Německa přes území ČR a dále na jih Evropy. Takové tranzitní toky elektřiny bývají neplánované a přesahují hodnoty, za kterých česká soustava bezpečně funguje.

Existují dispečerské nástroje, kterými lze nečekané problémy v přenosové soustavě okamžitě řešit. Jejich kombinace zatím vždy zafungovala, a proto k žádným výpadkům elektřiny nedošlo. Dokud se neodstraní příčiny těchto problémů, zvláště na mezinárodní úrovni, bude ČEPS stále čelit nebezpečným situacím. Řešením jsou investice do elektroenergetických sítí.

Transformátory už v roce 2016

Společnost ČEPS plánuje do roku 2025 investovat více než 60 miliard korun do rozvoje svých sítí.

Zrealizovat stavbu nového vedení přenosové soustavy je ale velmi složité. To platí jak v Německu, tak v České republice i v celé Evropě. Každý takový projekt po pečlivém zvážení proveditelnosti a efektivity putuje do mnohaletého schvalovacího řízení na lokálních i celostátních úřadech. Průměrná doba realizace se tak protahuje na 12 let.

Investiční plán společnosti ČEPS zahrnuje i stavbu transformátorů s řízeným posuvem fáze na přeshraničních vedeních s Německem. Transformátory budou vyrobeny speciálně na míru pro českou síť.

Podobný transformátor postaví i německý provozovatel sítí, společnost 50Hertz, v rozvodně Röhrsdorf. Úkolem českého transformátoru s řízeným posuvem fáze bude udržení přeshraničních toků v bezpečných limitech, a tím zajištění spolehlivého provozu české přenosové soustavy. Transformátor v Röhrsdorfu bude usměrňovat toky v jižní části Německa, kde působí společnost 50Hertz.

Uvedení obou projektů do provozu se uskuteční na konci roku 2016.

ceps_box

Víte že…

…   by podle průzkumů veřejného mínění mělo největší dopad na náš život selhání elektrické sítě?

...   o dodání elektřiny až k Vám domů se starají výrobci elektřiny (např. skupina ČEZ), provozovatel přenosové soustavy - společnost ČEPS - a distributoři (např. PRE, E.ON, ČEZ Distribuce)?

…   spolehlivé fungování české elektrické sítě stráží dispečink společnosti ČEPS?

…   v loňském roce investovala ČEPS do rozvoje a modernizace přenosové soustavy 4,5 miliardy korun?

…  do roku 2025 se plánuje investovat do přenosové soustavy více než 60 miliard korun?

…  součástí investic společnosti ČEPS je výstavba nových vedení, zdvojení stávajících vedení, přechod transformoven na dálkové řízení a vybudování speciálních transformátorů s regulací fáze pro stabilizaci české sítě?

 …   česká elektroenergetická přenosová soustava je propojena s ostatními soustavami celé Evropy?

...   nadzemní vedení zvláště a velmi vysokého napětí (stožáry s dráty v krajině) je 10 až 20 krát levnější než vedení elektřiny pod zemí?

-PR-

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace