Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Pletky s Vlastou

    středa 13.11 9:00 - Písek, Senior Point

    Tvořivé setkání.

  • Country tancování

    středa 13.11 10:00 - Písek, KD

    Výuka old time amerických tanců, moderních country tanců a řeckých kolových tanců.

Zobrazit všechny události
 

Firma ZVVZ považuje přechod milevské odborné školy do Písku za nepřijatelný

MILEVSKO – Jako blesk z čistého nebe přišla začátkem prázdnin zpráva, že kraj v dalších plánech na optimalizaci středních škol uvažuje o sloučení písecké a milevské střední odborné školy. Napřed pod jedno vedení, posléze by mohlo přijít na řadu uvolnění milevských budov a jejich odprodej. Rada města Milevska okamžitě přijala usnesení, kterým kraji adresovala svůj nesouhlas. Z Milevska by odešlo 250 mladých lidí a také učitelé, což by mělo nepříznivý dopad na život města. Své k tomuto krajskému plánu se chystá říct také společnost ZVVZ, která s milevskou střední školou úzce spolupracuje. Rozhovor s generálním ředitelem holdingu ZVVZ Group Miloslavem Máchou se týká nejen školy, která připravuje pro firmu pracovníky, ale také současné situace u největšího milevského zaměstnavatele.

Jak se díváte na myšlenku sloučit píseckou a milevskou odbornou školu? 

Pro nás je nepřijatelné, aby byla milevská střední odborná škola sloučena s píseckou.

Proč? Co by to podle vás přineslo?

Učiliště bylo součástí ZVVZ od roku 1950. I dnes působí Středisko praktického vyučování milevské střední odborné školy pro strojírenské obory přímo v areálu naší společnosti. Nejde však jen o historické, ale hlavně o ekonomické aspekty. Zhruba ze 30 procent hradí náklady Střediska praktického vyučování zřizovatel prostřednictvím školy, dalších 55 procent hradí naše společnost a zbývající část nákladů si na sebe středisko činnostmi učňů vydělá. Jakmile by se škola přesunula do Písku, propojení s naší firmou by zaniklo. A to vidíme jako zcela nekoncepční krok. Například v Německu jdou cestou úzkého propojování škol s praxí.  V České republice není moc škol, které by měly partnerský vztah s firmami. A když to někde funguje, tak by se to mělo rušit? V Písku není firma, která by mohla být pro strojírenské obory stejným partnerem. 

Skutečně to nezní logicky. Například propojení střední odborné školy ve Strakonicích s tamní firmou ČZ kraj podporuje. Čím si tedy vysvětlujete opačný trend v Milevsku?

Je otázkou, jestli na krajském úřadu, kde vznikla myšlenka na převedení milevské školy pod píseckou, si vůbec obstarali veškeré informace o tom, jak praktická výuka jednotlivých oborů probíhá. Naše společnost je jako významný jihočeský zaměstnavatel členem Sektorové rady pro strojírenství, kde společně zasedají zástupci zaměstnavatelů, škol, ministerstev a dalších významných státních institucí. Díky této spolupráci se ZVVZ spolu s milevskou školou účastní Sektorové dohody v Jihočeském kraji, která má za úkol podporovat výuku technických oborů v kraji. Ani tam nezazněl žádný signál, že by se schylovalo k podobnému kroku v rámci optimalizace středního školství.

Jak jste se tedy o uvažovaném slučování škol dozvěděli?

Od ředitelky milevské školy paní magistry Švárové. Bylo to jako blesk z čistého nebe. U nás vzorec firma plus škola funguje, a najednou – bum! Jsme společně s městem Milevskem zajedno, že začlenění milevské školy pod Písek je chybné řešení. Za naši společnost máme připravený dopis s vyjádřením nesouhlasu, který budeme předávat krajskému úřadu.

Celý rozhovor si můžete přečíst v aktuálním vydání Milevských novin.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace