banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Taneční odpoledne

  Úterý 20.8 14:00 - Milevsko, Nízkoprahový klub Fanouš

 • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

  pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

  Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Hasičský sbor Jihočeského kraje má letecké záchranáře

JIŽNÍ ČECHY - Třináct nových specialistů má od ledna Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje. Jsou jimi letečtí záchranáři, kteří jsou povoláváni k zásahům v těžko přístupných terénech za použití vrtulníku. Být leteckým záchranářem je asi ta nejvyšší meta, které může hasič-lezec dosáhnout. Hasič-lezec kromě základního hasičského výcviku je dál speciálně vyškolen a je začleněn do lezecké skupiny nebo lezeckého družstva. Lezci zasahují tam, když je potřeba záchrana z výšky, hloubky nebo nepřístupného terénu. Typickými místy jsou například komíny, skály, studny, lanovky...


Základními úkoly leteckého záchranáře je zachránit či evakuovat zachraňované osoby do vrtulníku a dostat je do péče zdravotníků. Letecký záchranář téměř vždy pracuje v podvěsu, není výjimkou také práce v podvěsu na vodní hladině.

Leteckým záchranářem se hasič-lezec může stát až minimálně po dvou letech služby s tím, že letecké záchranářství vyžaduje další specializovaný výcvik. Na letecké záchranáře jsou kladeny větší nároky než na hasiče nebo hasiče-lezce. Nad rámec běžných povinností a standardního lezeckého výcviku jsou každý rok přezkušováni z teorie i praxe zaměřené na letecké záchranářství a v rámci své specializace musí absolvovat ještě nadstandardní školení a výcviky.

Každý z leteckých záchranářů se musí alespoň jednou ročně zúčastnit hlavní několikadenní praktické odborné přípravy v terénu a jednou ročně musí absolvovat praktickou odbornou přípravu na vodní hladině. Hasičští letečtí záchranáři mohou také v případě volných kapacit cvičit i s kolegy z Armády ČR nebo Centra letecké záchranné služby Plzeň.

Kde letečtí záchranáři HZS Jihočeského kraje slouží a jak pracují?

Letečtí záchranáři HZS Jihočeského kraje jsou dislokováni na stanicích v Českých Budějovicích a Táboře. V každé ze tří směn hasičů je šest lezců a z toho v současné chvíli 2 - 3 letečtí záchranáři.

V okamžiku, kdy je přes operační středisko zdravotnické záchranné služby povolán k zásahu vrtulník a je potřeba další specialista pro záchrannou akci, je hasičský letecký záchranář nabrán na určených místech. V případě českobudějovických leteckých záchranářů je to střed kruhové křižovatky na Okružní ulici v Českých Budějovicích, táborské záchranáře vrtulník LZS nabírá na louce v těsné blízkosti stanice táborských profesionálních hasičů.

Letecký záchranář HZS Jihočeského kraje se tak připojuje k záchrannému týmu, který tvoří posádka vrtulníku letecké záchranné služby složená z pilota, kopilota, palubního inženýra, lékaře a sestry. Jihočeští letečtí záchranáři létají ve vrtulníku Armády ČR, která zajišťuje leteckou záchrannou službu v Jihočeském kraji. Armádní vrtulník typu PZL W-3A Sokół vzlétá z vojenského letiště v Bechyni.

Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje se tak připojil k dalším pěti krajům, které touto elitní skupinou záchranářů disponují. Má třináct borců, kteří umí pracovat a zachraňovat životy v podmínkách, kdy visí z vrtulníku na osmimilimetrovém ocelovém laně ve výškách a kdy není čas na chyby.

To vystihují slova českobudějovického leteckého záchranáře Miroslava Švece: „Je to hodně o morálu. Když se houpete tři sta metrů nad zemí, zkoušíte si karabinu a říkáte si, jestli je vše v pořádku, není člověku úplně do smíchu. Zároveň tuto práci milujete, takže vlastně ani nemůžete jinak."

Fotografie Ivany Březinové jsou z výcviku na Sázavě, Berounce nebo z letiště v Plané.

Diskuse k článku - 11 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Vrchol státního bordelu jednou čehý podruhý hot.

  Vloženo 11.2.2019 10:52:54

 • zimolův švindl 

  Reagovat

   

  S pidi heliportem v Plané musela řešit armáda. Doufám, ze zůstanou i se svými vhodnějšími stroji, nejsou to poloamatéři, jako jejich předchůdce.

  Vloženo 10.2.2019 14:04:24

  • jeden od fochu 

   Reagovat

    

   Bohužel nezůstanou, soudruzi ve vládě rozhodli jinak a přes to vlak nejede.
   Je to obrovská škoda, spolupráce s armádou je po zkušenostech s předešlou firmou přímo snová a těžko se jí může někdo vyrovnat.
   Bohužel údajně je armáda příliš drahá. Sice by v rámci výcviku stejně létali a tím pádem utráceli peníze z rospočtu, ale to jsou peníze z jiného šuplíku. Na pacienty a záchranáře tady nikdo z těch nahoře nekouká. Hlavní je nechat vydělat spřátelené firmě, obávám se aby se třeba nejmenovala air agrofert, nebo tak nějak.....

   Vloženo 10.2.2019 16:27:37

   • taky od fochu 

    Reagovat

     

    Jak se říká : " Pláčete dobře ale na cizím hrobě". Záchranka je záležitostí kraje nikoli vlády.

    Vloženo 10.2.2019 19:11:16

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     A kraje spadají pod koho?
     Je to jedna verbež

     Vloženo 11.2.2019 12:22:51

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Kraje jsou samostatné územní celky.

      Vloženo 11.2.2019 12:31:59

   • Další od fochu 

    Reagovat

     

    Bohužel je to tak......teď jsme namlsani parádní spolupráci a pak se to vrátí tam kde to bylo, pravděpodobně bez nočních letu. Bude to velký krok zpět, ale těch naše ZZS udělal několik a stále fungujeme, hlavně že se kola točí.

    Vloženo 10.2.2019 22:25:00

 • Pepa 

  Reagovat

   

  Nemohli by se zástupci HZS vyjádřit, jak to budou dělat, až armádní letecká záchranka odejde z Bechyně a do kraje se vrátí malé vrtulníky do letiště v Plané? O tomto mluví hejtmanka v novinách.

  Vloženo 10.2.2019 12:23:11

  • jan 

   Reagovat

    

   Investice na letišti v Bechyni, výcvik pilotů, lékařů a sester, zajištění techniky a teď nově výcvik hasičů. Tohle všechno chtějí teď pohřbít ? To snad ani nikdo nemůže myslet vážně.

   Vloženo 10.2.2019 13:19:59

   • Z oboru 

    Reagovat

     

    Lékaři a jiný zdravotnický personal, pokud nebyl z armády, byl přebrán vycvičený ze Zzs....investice v Bechyni nebyla tak dramatická a armáda to tam bude dál.castecne vyuziivat, techniku taky měli, jen se více opotřebovala....Jedina "zbytečná" investice jsou hasiči, pak pro ně asi nebude uplatnění....ale než to přijde, třeba někoho zachrání a to se počítá.

    Vloženo 12.2.2019 19:18:31

  • Xman 

   Reagovat

    

   Prostě to pak dělat nebudou, nebudou potřeba a v malém stroji pro ně nebude místo.

   Vloženo 10.2.2019 13:25:14

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace