Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Krampus

  sobota 14.12 15:00 - Kaplice, město

 • Předvánoční burza minerálů, drahých kamenů, šperků a fosilií

  sobota 14.12 9:00 až 14:00 - Písek, Prácheňské muzeum

Zobrazit všechny události
 

Hejtman Zimola svým návrhem na zdanění restitucí ohrožuje premiérování Sobotky

Jiří Zimola

Jiří Zimola

JIŽNÍ ČECHY - Na podzim roku 2013 premiér Bohuslav Sobotka prohlašoval v médiích, že se pokusí přimět církve k ústupkům v restitučních nárocích, které navzdory odporu většiny veřejnosti těsně protlačila ve sněmovně předchozí vláda. Ústupky nenastaly, naopak se kupí žaloby na vydání obecních, krajských, ale i firemních nebo soukromých majetků. V Jihočeském kraji bylo žalob podáno přes 150. Po neúspěšné komunikaci jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly s budějovickým biskupstvím, kde hejtman varoval před zhoršením vztahů mezi obcemi a církvemi, předložil Jiří Zimola na posledním zasedání krajského zastupitelstva návrh novely restitučního zákona, kterým by se měly finanční náhrady vyplácené církvím alespoň zdanit. Debatu, která v krajském zastupitelstvu předcházela, než koalice ČSSD - KSČM svůj návrh schválila, jsme popsali hned v den jednání 19. května. Nyní hejtman Zimola reaguje na další vývoj událostí, kdy mu Bohuslav Sobotka přes média vzkázal, že on drží slovo a koaliční dohody a ministr vnitra Milan Chovanec přidal varování, že tento jihočeský návrh je hrubou chybou, která může rozvrátit vládu. Lidovci totiž signalizují, že vládní koalici opustí, pokud návrh na zdanění restitučních náhrad projde ve sněmovně. Tím by padla vláda, jejíž stabilitu ale rok před parlamentními volbami i Andrej Babiš z ANO několikrát označil za vratkou. Otázkou je, kdo momentálně sociální demokracii pro příští volby víc prospívá - premiér Sobotka, který drží nad vodou vládu a slovo dané lidovcům, nebo hejtman Zimola, který jihočeskou iniciativou podstatně rezonuje s veřejným míněním...

Zde jsou odpovědi hejtmana Jiřího Zimoly na poslední vývoj událostí: 

Můžete reagovat na vzkazy, které vám adresovali v médiích premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec?

S premiérem ani ministrem vnitra jsem nehovořil a nedostal jsem od nich ani žádné vzkazy. Máte-li na mysli mediální výroky, které mi údajně adresovali, tak ty nepokládám za vážně míněné vzkazy, které by mě měly znepokojovat. Jistě bude prostor, abychom se brzy sešli a abych jim náš návrh osobně představil.

Jaký bude podle vás další vývoj návrhu na novelu zákona? Podobný návrh od KSČM už přece neuspěl...

Při schválení zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi byl výsledek tak těsný a tlačený silou a prošel dokonce hlasem jednoho poslance ODS, který rovnou ze sněmovny odcházel do vězení, že šanci na schválení určitě vidím. Mám navíc mnoho pozitivních ohlasů od poslanců, kteří se mi sami už nyní ozývají s tím, že pro tento návrh zvednou ruku. Je vidět, že v Jihočeském kraji nejsme jediní, kdo si myslí, že není normální, aby se opět otevíraly požadavky, které sama církev opakovaně označovala jako vyřešené. Ostatně sám prezident Zeman při své nynější návštěvě kraje zavzpomínal, že formulaci „vše je definitivně uzavřené“ slyšel od církve už několikrát.

Jaké jste měl ohlasy po zasedání krajského zastupitelstva, kdy byla iniciativa schválena?

Každý zastupitel měl příležitost vystoupit v předešlé obsáhlé diskusi, následný většinový názor zastupitelstva poměrně jasně vyjádřil výsledek hlasování. Ohlasy, které přicházejí naopak z celé republiky, ukazují, že naštvanost na nenasytnost církve je po  podaných soudních žalobách opravdu vysoká a nynější nové požadavky podstatně komplikují život starostům, školám, institucím i naprosto zaskočeným občanům.

 

 

Diskuse k článku - 37 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jana 

  Reagovat

   

  Je před volbami a tak to začalo, zase sliby - chyby. Jen kecání a nic z toho. Tu stranu už
  nikdy nevolit. Občané si udělají obrázek sami. Sobotka je jen pro EU, na občany kašle.
  Hlavně, že má dobře s Merkelovou.

  Vloženo 5.6.2016 11:25:45

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Merkelová je arogantní ****. Díky ní páchají žadatelé o azyl v Německu sexuální zločiny. Kdyby se to dělo tady, tak by to bylo horší, protože by pčr každý případ odložila.
   Nevolte Sobotku, ani Zimolu!

   Vloženo 5.6.2016 13:57:41

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Plané kecy. Snaha získat voliče. Nic neprosadí, ani se o to skutečně nepokusí.
  Zimolo, seber si svých pět švestek a jdi na pracák nebo kopap kanály. Budeš víc přínosnej.

  Vloženo 5.6.2016 11:06:40

  • čtenářka 

   Reagovat

    

   Pan Zimola má pravdu,že před volbami ČSSD slibovala lidem,že se pokusí jednat s církvemi o ústupcích v církevních restitucích. Zatím je vše jinak.Církve se soudí o další a další majetky,ale platit řádně daně,to se jim nechce.Každý přece musí platit daně,tak proč by měly být církve vyjímkou.A ten jejich poslední návrh,že se přestanou soudit,když se obce zaváží,že budou udržovat a opravovat kostely a pod.,to je sprosté vydírání a za to by bylo jedině správné církevní restituce zastavit a nic jim nevracet.

   Vloženo 8.6.2016 19:04:35

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Souhlasím se zdaněním církevních restitucí.Před nástupem do vlády Sobotka sliboval, že se pokusí přimět církve k ústupkům a ke zmírnění následků neoprávněných církevních restitucí. Bohužel do dnešní doby neudělal nic. Hlavně,že se chová jako evropan, řeší problémy EU a vyjadřuje se k nepokojům po celém světě, ale situace obyčejných lidí a problémy v naší zemi jej vůbec nezajímají. Rovněž ministr zahraničí Zaorálek je schopen podporování proti Ruských sankcí postupně likvidovat hospodářství v naší zemi i EU. O ministru Diensbierovi ani nemá cenu psát.To je největší škůdce a zbytečný ministr v naší vládě. On se již cítí velkým evropanem, ale zapomněl na to, že bude potřebovat hlasy občanů, pro které nic neudělal. A ostatní ministři sociální demokracie neumí nic jiného než natahovat ruce a chtít neustále více peněz do svých rezortů místo toho, aby se snažili udělat ve svých rezortech pořádek a reorganizaci (školství, zdravotnictví). Asi bude pan Sobotka a celá ČSSD v následujících volbách výsledkem voleb opět překvapena. Opět tato strana dokázala, že její ministři neumí hospodařit a vládnout jen rozdávat a rozhazovat. A tím si občany nekoupí.

  Vloženo 5.6.2016 10:51:41

  • Jarka 

   Reagovat

    

   S tím musím souhlasit. Sociální demokrati se zdravým rozumem a neodtržený od reality by měli být rádi že se mezi nimi našel někdo kdo zachrání v příštích volbách ČSSD aspoň nějaký hlasy. Jestli to bude i můj to si teda vůbec nejsem jistá

   Vloženo 5.6.2016 11:16:10

 • Jarda 

  Reagovat

   

  Pád vlády je žádoucí. Zimola jen vyjadřuje to co si myslí většina lidí v téhle zemi. A ti by byli ještě podstatně radikálnější

  Vloženo 5.6.2016 09:37:19

  • kecy 

   Reagovat

    

   A co bude po pádu vlády?Podrazáci typu Zimoly či Haška to nevytrhnou.Politici by měli mít trochu nadhled,stačí Zeman,který kopíruje názory davu.Proč ne?Že se církevní restituce nepovedly je evidentní,ale žvanění to nevytrhne.Chyba je v podstatě a zdanění nic neřeší.

   Vloženo 5.6.2016 12:19:30

 • brouk 

  Reagovat

   

  Co taky čekat od lánského pučisty? A že se probral zrovna před volbami, když mu ANO dýchá za krk?

  Vloženo 5.6.2016 08:58:46

  • Brouk II 

   Reagovat

    

   Ano mu nedýchá za krk už socany dávno předběhlo. Protože má v čele stejnýho kecala kterej jen řve víc nahlas.

   Vloženo 5.6.2016 12:19:13

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace