Kdy a kam

  • Žena z Korinta

    pondělí 17.12 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Divadelní hru zahraje Divadlo Viola.

  • KPH - Česká mše vánoční

    pondělí 17.12 19:00 - Strakonice, KD

    Tradiční vánoční koncert s Rybovou mší a s pásmem vánočních koled „Splnilo se písmo svaté“. Součástí koncertu je rozsvícení adventního věnce.

Zobrazit všechny události
 

Hejtmanka Stráská v Den válečných veteránů zahájila výstavu První světová válka – léta zkázy a bolesti

 Autor: Radek Šíma, mluvčí Jihočeského kraje

    Autor: Radek Šíma, mluvčí Jihočeského kraje

ČESKÉ BUDĚJOVICE - U příležitosti Dne válečných veteránů zahájili hejtmanka Ivana Stráská, její náměstek pro kulturu Pavel Hroch, ředitel Jihočeského muzea František Štangl a slovinský velvyslanec Leon Marc v Jihočeském muzeu výstavu První světová válka – léta zkázy a bolesti a Vzpomínky na sočskou frontu. Stalo se tak dnes v Českých Budějovicích. Expozice mapují období zhruba od roku 1912 po vznik samostatného Československa v roce 1918. Výstava bude trvat rok. Jejím cílem je atraktivní formou připomenout hrůzy bojů v zákopech i situaci v zázemí.


„Máme to štěstí, že již po několik generací žijeme v míru a ti, kteří válečné běsnění zažili, pomalu odcházejí. A my si je dnes připomínáme jako válečné veterány. Veterány, kteří si v letech I. světové války přáli jediné a to mír," uvedla Stráská, s tím, že velice děkuje všem, kteří se na přípravách výstavy podíleli, abychom si mohli stále připomínat, co válka znamená a jaké hrůzy s sebou přináší.

Pavel Hroch doplnil, že během války trpěli nejenom vojáci na frontě, ale i lidé v týlu. „Vzpomínáme si a připomínáme si tu dnes tu velkou zkázu a já věřím, že právě tato výstava bude i významným mementem, aby se nic podobného v budoucnu již neopakovalo. Byl bych proto rád, aby výstava oslovila zejména mládež," řekl náměstek.

František Štangl pak zmínil, že si letos připomínáme 99. výročí od ukončení první světové války, neboť právě 11. listopadu 1918 byl uzavřen mír. „Dnes je to 99 let od ukončení tzv. Velké války, krvavého konfliktu, který překreslil mapu Evropy a zanechal za sebou 10 milionů mrtvých, rozbitá města, zkázu a bolest. Zároveň ale vedl i ke vzniku samostatného Československa. Všechny srdečně zvu, aby k nám do muzea určitě zavítali," uzavřel ředitel.

Exponáty jsou zapůjčeny z 30 muzeí a galerií v celé republice a od mnoha soukromých osob. Návštěvníci se mohou mimo jiné seznámit s modelem zákopu, nad kterým krouží letadlo, dobovými zbraněmi i uniformami, předměty denní potřeby vojáků, jejich výstrojí či dopisy. To vše podkresleno dobovými fotografiemi. Děti budou moct během výstavy sbírat různé informace, které si při odchodu mohou nechat svázat do knížečky.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace