banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Léto na Kampě - PPB a Zropuch

    sobota 24.8 18:00 - Klub Kampa, kampus JU, České Budějovice

    Festival.

  • Pivní slavnosti Myslkovice

    sobota 24.8 13:00 - Zámecký park, Myslkovice

Zobrazit všechny události
 

Jak nám vláda „pomáhá“

Na začátku prosince Senát projednával novelu zákona o rozpočtovém určení daní. Sněmovna mu poslala verzi, ve které přidala prostředky krajům. To je v pořádku. Zapomněla ale, nebo spíše nechtěla přidat městům a obcím. Když byly v roce 2012 příjmy krajů, měst a obcí sníženy z úsporných důvodů, podíleli se na úsporách všichni. Teď by ale přidání bylo jen pro kraje.

 

Desítky až stovky starostů měst a obcí se na nás senátory obracely s prosbou, ať se přidá také obcím a městům. Zkusili jsme to. Ve dvou senátních výborech, které novelu rozpočtového určení daní projednávaly, a i v Komisi pro rozvoj venkova byly schváleny totožné pozměňovací návrhy, které vracely procenta z DPH městům a obcím na úroveň před květnem 2012, tj. na 23,58 % z celostátního hrubého výnosu z DPH. Senátoři ODS pak podali ještě návrh věcně shodný, časově však o rok dříve působící. Další návrh, který byl podán, byl kompromisem mezi vládním návrhem a návrhy senátních výborů, kdy jsme chtěli podíl navýšit z 20,83 % na 21,93 %. Nebyly přijaty o jeden a dva hlasy. Zato byl přijat pozměňovací návrh připravený ministerstvem financí, kdy města a obce přišly o 30 % výnosu z daně osob samostatně výdělečně činných a byl jim navýšen příjem z DPH na 21,4 %. Fakticky to znamená, že města a obce přijdou cca o 1,5 miliardy od OSVČ a dostanou cca 1,5 - 2 miliardy navíc z DPH. Pro obce a města, které se snažily vytvářet pro podnikatele příznivé prostředí, jde o ztrátu (cca 30 % obcí), pro ty, kteří nemají na svých katastrech dost podnikatelů, to může být příznivější. Proč se tedy snažit vytvářet příznivé podmínky pro podnikání? Celkově to však přínos téměř nemá. Sněmovna tedy dostala na vybranou: krajům přidat a obcím nic hned, anebo krajům přidat a obcím skoro nic od roku 2017.

A to není jediné, jak nám městům, obcím, ale i krajům letos vláda pomohla. Prosadila drahé úplatné vynětí ze zemědělské půdy na naše komunikace i další veřejně prospěšné stavby, zavedla nám DPH z prodeje stavebních parcel ve výši 21 %, přidělává nám spoustu další byrokracie.

Jen tak pro ilustraci: když město či obec chce na svém území připravit parcely pro rodinné domy, musí pozemky vykoupit, většinou od soukromníků (a nejsou to malé částky), musí zaplatit státu za vynětí ze zemědělské půdy na komunikaci (opět to nejsou malé částky), investovat do výstavby kanalizace, vodovodu, rozvodu elektrického proudu, někdy i plynu, do chodníku, vozovky, veřejného osvětlení atd. Z každé takové investice odvedou obce a města státu 21 % DPH. Pak při prodeji parcely vám, jako budoucímu stavebníkovi, odvedou obce státu dalších 21 % DPH, a to si obce a města prakticky nemohou odpočet DPH uplatnit. Menší sídla nemají to štěstí, že se najdou investoři, developeři, kteří by zainvestovali plochy pro rozvoj výstavby. Vy pak ještě odvedete nemalou částku za vynětí ze zemědělského půdního fondu pro váš rodinný dům. Fakticky pak tyto podmínky leckde znamenají zastavení rozvoje. To všechno loni nebylo!

Hlavně že ministr financí neustále opakuje, že se daně nezvyšují…

Pavel Eybert, senátor Parlamentu ČR za Táborsko

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace