Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Strakonický dudák aneb Hody divých žen

  pátek 23.8 20:30 - Hrad Strakonice - II. hradní nádvoří

  Hra J. K. Tyla v podání DS Čelakovský.

 • Vlksický Kašpar 2019 - Jonáš a Tingl - Tangl

  pátek 23.8 21:00 - Vlksice

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Jan Klimeš: V opozici se dá těžko s někým jednat, ale na něčem se určitě shodneme

Místostarosta Prachatic Jan Klimeš. , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Místostarosta Prachatic Jan Klimeš.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

PRACHATICE – Politická a vztahová situace v Prachatickém zastupitelstvu se zhoršuje a zhoršuje. Začalo to kritikou účasti komunistického zastupitele na řízení města, pokračovalo ukončením diskuse, když se koalici nelíbily výroky opozice. Kvůli neschopnosti dohody muselo být jedno jednání předčasně ukončeno.

 

Nový jednací řád je označován opozicí za náhubkový a zastupitelům je odebíráno slovo v polovině věty, opozice nedostane ani vteřinu na seznámení se s další novelou jednacího řádu. Předkladatelé mají jen dvě možnosti v diskusi obhajovat své návrhy. Starosta ale může mluvit, kolikrát chce. Už ani veřejnost nesmí na zastupitelstvu vystupovat více než dvakrát k jednomu bodu...

O situaci v prachatickém zastupitelstvu jsme mluvili už se starostou Martinem Malým, lídrem Živých Prachatic Jakubem Nepustilem a tentokrát i s místostarostou Janem Klimešem. - Pane místostarosto, jak dlouho jste v zastupitelstvu? Jste služebně nejstarší člen?
Nejsem služebně nejstarším členem zastupitelstva. Myslím, že v současné době tím služebně nejstarším je asi kolega Zdeněk Kollar. A já jsem v zastupitelstvu jednadvacátým rokem.

Zažil jste v zastupitelstvu za tu dobu to, co se tam děje posledního zhruba půl roku?
Zažil jsem různé situace. Zažil jsem přerušovaná jednání, zažil jsem obstrukční jednání zastupitelstva, ale nikdy jsem nezažil to, aby opozice vystupovala tím způsobem, jakým vystupuje. Nicméně je to její legitimní právo. Já to nekritizuji, jenom konstatuji. – Je to v prvé řadě důsledek toho, jak dopadly volby a důsledek povolebního vyjednávání. Ale k tomu už bych se nevracel.

Nemyslíte, že je to důsledek i dlouhodobějších věcí? Přeci jen v tom zastupitelstvu sedí ti hlavní lídři v posledních deseti patnácti letech stále ve stejném složení? Negradoval ten problém nějakou dobu?
Já mohu mluvit jen za sebe. Nerad bych se pouštěl do nějakých politologických rozborů. Připadá mi, že se tam někdy dostávají do popředí některé animozity osobního řádu. Ale mohu říct, že z mé strany to určitě není.

To říká většina z vás...
Já nemám k nikomu žádnou animozitu nebo nějaký odpor. Prostě taková je reálná situace, která je postavena počtem mandátů opozice a koalice. A to, že se bude opozice chovat tímto způsobem, a je to její legitimní právo, se dalo očekávat.

Není to ale víc o těch vztazích, než o nějakém rozdělení mandátů? A o tom, že je tu těsná většina a koalice je křehká...
Netroufnu si říct, že je to o těch vztazích mezi kolegy zastupiteli. Myslím, že to tak není. Všichni musíme najít, jak s tím nakládat. Protože tady máme nějakou situaci a teď musíme hledat cestu, jakým způsobem spolupracovat tak, abychom byli schopni v prvé řadě činit to, co jsme slíbili voličům v rámci volebních programů.

Mluvíme o spolupráci v koalici nebo mezi koalicí a opozicí?
Já teď mluvím o tom, že se musí dle mého názoru najít způsob nejen komunikace, ale i způsob řešení problému.

A jsou nějaká řešení problémů? Že si sednete a věci předjednáte? Třeba o tom, co chce opozice a co se nezdá tak nepochopitelné a to je – jednejme častěji, ať nejednáme do jedenácti v noci...
V tom zaznívá otázka četnosti a délky jednání zastupitelstva. Je zhruba půl roku po volbách a bylo pět jednání zastupitelsteva a dvě rozšířené rady, což jsou ve své podstatě jakási neveřejná jednání, která byla před Vánocemi k rozpočtu a pak jsme se sešli k bazénu a k územnímu plánu. A když se většina opozičních zastupitelů nejde podívat na bazén, aby si tam vyslechla od stavebního dozoru a zhotovitele, v jakém stádiu to je, tak to mi připadá zvláštní. Pak asi těžko mohu vystupovat na jednání zastupitelstva, aniž bych viděl, jak to tam vypadá. To je k té četnosti. – A myslím, že je i třeba se zamýšlet nad celkovým khow-how toho jednání zastupitelstva, protože každý zastupitel má právo na předkládání svých návrhů. A jestli je tam něco předkládáno a pak se ukáže, že jsou tam prezentovány informace, které nejsou jaksi zcela relevantní, a dalo by se o nich minimálně pochybovat... Ale v tom okamžiku to tam není nikdo schopen analyzovat. Nedá se hledat na internetu, jestli ta prezentace je aktuální...

Teď mi ale vysvětlujete to, proč nehlasujete pro některé návrhy opozice. Já se ale ptám spíš na to, jestli je možné, abyste si někde sedli a předjednali, jak budete jednat. Když říkáte, že opozice vám něco předloží a vy nemáte dost informací, tak proč se nedomluvíte, aby vám to předkládali před tím. Proč nefunguje tak jednoduchá věc?
Musíme mít na paměti zákon o obcích. Tam je to zcela evidentní – sedm dní předem jsou předkládány svolavateli jednání zastupitelstva veškeré materiály. To se děje.

Takže máte od opozice předem ty materiály.
Ano. To je dáno jednacím řádem a hlavně zákonem o obcích. Ale vy jste měl na mysli to, jestli bychom se neměli sejít a o těchto věcech si normálně popovídat...

Ano. Ptám se na to, protože to na tom zastupitelstvu vypadá tak, že se nenávidíte a hlasujete proti tomu druhému jen proto, že se nemáte rádi...
Ale já nemohu za to, že když k někomu jdu a chci mu podat ruku, a jsou mezi nimi i moji žáci, že se obrátí. To je problém jejich a ne můj.

Ale pak se z toho stává problém celého města, když zastupitelstvo 1. dubna skončilo předčasně ostudou...
Ano, ale znovu opakuji. Bylo to legitimní. Stalo se? Stalo se. Ale já bych se vrátil k té myšlence předjednávání. To je přeci záležitost těch rozšířených rad. Já vím, že někteří kolegové zastupitelé řeknou – proč bychom tam chodili, od toho je jednání zastupitelstva. Ale vždy, a to i za kolegy Bauera, který byl starostou, takováto jednání sloužila k tomu, že se tam přijednávaly zcela zásadní body, které pak byly předkládány na jednání zastupitelstva. Viz rozpočet, viz změna územního plánu.

Dobře – zeptám se víc přímo. Když přijde opozice a předjedná s vámi věci na rozšířené radě, třeba stále dokola předkládanou otázku trhů, tak s vámi bude lepší dohoda? Je možné pak dojít ke shodě?
Ale stále řešíme základní problém – trhy ano nebo trhy ne. Pochopitelně každý má trochu jinou představu, jakou funkci mají ty trhy mít. Já mohu jen zopakovat, co mám z historie za zkušenosti. Trhy byly v Poštovní ulici, ale pak se zjistilo, že to občanské sdružení to dělat nechce, protože je to nerentabilní. Takže my jsme to zkusili i proto, že jsme to měli ve volebním programu. Takže jsme se domluvili s tehdejším šéfem KIS Prachatice Michalem Pilouškem, který připravil velmi kvalitní projekt trhů. Oslovil trhovce, mělo to doprovodný program. A ty lidi sem stejně nešli. – Jsme u toho, jestli je tady poptávka.

A je správné hodnotit otázku trhů jen podle toho, jak se prodá a nakoupí? Není to taky společenská událost? A tudíž by se to dalo i dotovat coby kulturně společenská akce?
Záleží na úhlu pohledu. Společenský aspekt to mělo díky kulturnímu programu, který zajišťovaly KIS Prachatice, a výsledek byl, že lidé sem stejně nešli.

Takže to podle vás nemá cenu zkoušet znovu?
Já se domnívám, že to nemá cenu zkoušet znovu. Ale nebráním se si o tom popovídat. My jsme se o tom i bavili. Pan Nepustil na to má svůj názor, já na to mám svůj názor. Ale opravdu tady chybí trhy z hlediska komerčního? Já si myslím, že ne. Opravdu tady chybí trhy z hlediska kulturního? Každý na to budeme mít trošku jiný názor. Je to věc přístupu a názoru. Dotujme to, je pěkná myšlenka. Ale pak může přijít kdokoli jiný – může pak přijít majitel restaurace, že chce taky dotaci. Nebo předzahrádky zadarmo a kde na to město bude brát?

Chápu, že na to nechcete dát hned peníze, ale když přišel Jakub Nepustil podruhé, tak chtěl jen pracovní skupinu a v ní se bavit o tom, jak to dělat. Vlastně říkal – pojďme diskutovat, jestli to nejde dělat jinak a třeba by se to nedotovalo. A vy tím, že se zdržíte hlasování, řeknete, že se nechce ani bavit. Ta pracovní skupina by ani nic nestála.
Ona by nic nestála, ale obávám se, že výsledek by byl stejný. Předkladatel pracovní supiny na trhy je přesvědčen, že on má tu pravdu. A ostatní pravdu nemají.

A vy jste přesvědčení o své pravdě...
Já jsem přesvědčen o své pravdě na základě zkušeností.

A on také... Takže vy máte argumenty, on má argumenty. A co dál se situací, kdy tu bude tlak a protitlak? Když to pak dokáže i omezit chod zastupitelstva?
Já se domnívám, že jsem k tomu řekl asi v podstatě všechno. K čemu mě chcete dotlačit? Že budeme chodit na pivo? Já jsem kdykoli přístupen s kýmkoliv se o čemkoliv bavit. Jestliže někdo přijde s tím, jak trhy pozvednou kulturní život našeho města a komunitní život, tak proč ne... Ale s tím zatím nikdo nepřišel.

Vy tedy chcete návrh, jak by to vypadalo a fungovalo?
Ano.

Ale nechcete skupinu, která by ten návrh připravila? Protože nevěříte, že by ho připravila?
Ale já věřím, že by ho připravila. Ale jde o to, jestli je to vůbec životné. Já to řeknu úplně na rovinu – jestli chce někdo v Prachaticích trhy, nechť si je dělá za své. Nechť sežene agenturu, sežene si třicet trhovců. Nechť si ta agentura zařídí kulturní program a ukáže, jestli to funguje. My už jsme to zkoušeli z městských peněz a dělala to městská organizace a výsledek byl, jaký byl. Na to nepotřebujeme pracovní skupinu.

Vydrží město to napětí v zastupitelstvu celé čtyři roky?
Město je tady několik set let, takže určitě vydrží.

Mluvíte třeba s opozicí mimo ta jednání o tom, že by nemuseli podle vás takhle blbnout?
Já se osobně přiznám, že se tam dá těžko s někým jednat.

Vůbec s nikým?
Ne. - Řeknu to otevřeně – těžko bych šel asi s někým na pivo a těžko se tam dá s někým jednat. Ale určitě se dá jednat na těch rozšířených radách. Ale jsou od toho i komise.

Je možné ty animozity, o kterých jste mluvil i vy, nějak ztlumit? Obě strany přistupují na obstrukce – je naděje, že se to po nějaké době může změnit?
Naděje umírá jako poslední. Myslím, že je to jen takové to povolební období. Může to gradovat a může se to zklidnit.

Zatím to tedy na uklidnění nevypadá...
Vždy to funguje, a co já pamatuji, vždy to fungovalo tak, že koalice prosazovala vždy svůj volební program. Teď jsme se dostali do situace, kdy díky vysoké aktivitě některých opozičních kolegů, se opozice snaží prosadit svůj volební program. Od toho tady jsou. Takže je tu zásadní střet. Ale určitě se najdou věci, na kterých se shodneme.

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Už i novináři vidí, že opozice blbne :-)

  Vloženo 7.5.2019 19:40:34

  • Jakub Nepustil 

   Reagovat

    

   Opět komentář anonymního čtenáře! :-)

   Vloženo 10.5.2019 14:53:52

 • Dárek 

  Reagovat

   

  Ztráta času číst tyhle "bezpohlavní odpovědi". Njn - koho chleba jíš... :-(

  Vloženo 7.5.2019 19:29:40

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace