banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Transsibiřská a Transmongolská magistrála

  Úterý 20.8 20:30 - Stánek - Žižkovo náměstí, Tábor

  Cestopis.

 • Loutka - Dvorní divadlo

  Úterý 20.8 18:30 - Jezírko v parku za Kulturním domem Veselí nad Lužnicí

  Divadelní komedie pod širým nebem.

Zobrazit všechny události
 

Je teplárna ekonomicky zdatná nebo krachuje?

STRAKONICE – Hodinu trvala názorová přestřelka mezi opozicí a koalicí ohledně teplárny. Jednání zastupitelů bylo na středu 23. května svoláno především kvůli ní. Musel se schválit delegát, který město zastoupí na valné hromadě společnosti Teplárna Strakonice. Město je jejím majoritním vlastníkem. Delegát a jeho náhradníci měli být přitom zvoleni už v dubnu, tento bod se odložil, protože opozice požadovala komfortnější informace o ekonomickém a personálním stavu teplárny. Ale i tentokrát odcházela z jednání nespokojena. Ani po téměř hodině svého nedosáhla. Padaly otázky, padaly odpovědi, ovšem ti, co nejsou znalí situace dopodrobna, ze svých zastupitelů moudří nebyli, snad je rozpačití z jejich osočování, které začíná připomínat předvolební show.

Hned v úvodu se Pavel Vondrys (Jihočeši) podivil, že jsou informace k valné hromadě zase tak strohé. Požádal, aby sekretariát ihned nakopíroval další materiály, aby do nich mohli zastupitelé nahlédnout. „Chybí tu například informace o personálních odměnách. Situace v teplárně je taková, jako když jede cyklista proti zdi a nemá helmu. Myslím, že strkat hlavu do písku není na místě. Nebude to trvat ani dva roky a teplárna bude v platební neschopnosti. A to říkám s plnou odpovědností," konstatoval Pavel Vondrys. Pavel Pavel (Jihočeši) se přidal: „Někteří z vás ručí svým majetkem za dobré hospodaření teplárny a překvapuje mě, že vás nezajímá, jak teplárna hospodaří, že toto jednání je svolané pouze kvůli zvolení delegáta. Nezdá se vám to šílené? On dostane od nás bianko šek a může na valné hromadě hlasovat, jak chce?" A podpořil je i Luděk Joza (ČSSD): „Materiály jsou nedostačující. Považuji to za výsměch vzhledem k velmi vážné situaci v teplárně. Je alarmující, spěje to k tomu, že se teplárna do roka pohřbí, a to není poplašná zpráva. A my k tomu přistupujeme takto banálně."


Zjišťování, kdo má akcie
Místostarosta Rudolf Oberfalcer (Strakonická Veřejnost) oponoval, že veškeré zveřejnitelné informace už měsíc visí na webových stránkách teplárny. „Rozdíl mezi tím, co se tu děje tři roky, a tím, co se tu dělo před námi, je, že tu na jednáních mluvil i hodinu bývalý generální ředitel Seitz, až jste z toho usínali. Tenkrát se to ale řídilo podle obchodního zákoníku, teď podle zákona o korporacích. Mluvil tady o tom i právník Tuháček. A nemohou tedy padnout informace, které by neznal i malý akcionář, byť tady mezi námi malí akcionáři jsou. V době elektronizace snad není problém si informace dohledat," řekl a pokračoval: „Zastupitelé, kteří jsou vlastníky akcií teplárny, jsou podle mě ve střetu zájmů. Nedokážu si představit, že menšinový akcionář bude ovlivňovat názor většinového akcionáře. Menšinovými akcionáři jsou Pavel Vondrys a Pavel Pavel. Proto je žádám, aby se zdrželi hlasování." A na adresu Pavla Vondryse dodal: „Tady vám to dlouho procházelo a vy jste to i jako starosta zatajil, že jste menšinový akcionář. A nechal jste se klidně delegovat. Jen na to upozorňuji, aby byli zastupitelé na vaše názory opatrní."
Pavel Pavel se ohradil, že nikdy akcionářem nebyl a není. Josef Zoch (Strakonická Veřejnost), který je v dozorčí radě teplárny, tomu nasadil korunu: „Pavel Pavel skutečně není akcionářem, je to pan Joza..." Ten ale také akcie nevlastní.
Akcie má...
„To, co tady předvádí neuvolněný místostarosta Oberfalcer, je naprosto cílené, aby odvedl pozornost. Mám deset kusů akcií, jako starosta jsem je neměl, získal jsem je následně od příbuzného. Mých deset akcií znamená, že když je dividenda pět korun na akcii, zbohatnu o padesát korun. Vy se prostě bojíte debaty o hospodaření teplárny. Prostředky na účtě, kde bylo 80 milionů korun, jste zredukovali na jednu čtvrtinu, nebudete mít na mzdy, na zaplacení uhlí. Snížili jste počet zaměstnanců ze zhruba 205 na 156 – úspora v těchto mzdových prostředcích je cirka 30 milionů, ale neprojevují se v zisku. Zmizely v černé díře," uvedl Pavel Vondrys.
Plky a kecy?
V tuto chvíli to v jednací místnosti začalo pomalu vřít. Starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost), který je zároveň předsedou představenstva společnosti Teplárna Strakonice, poznamenal, že sice 80 milionů převzali, ale zmizely kvůli dluhům rychle jako pára nad hrncem. „Museli jsme propouštět lidi, abychom racionalizovali výrobu. Tyhle vaše plky a kecy urážejí všechny inženýry a lidi v teplárně. Cena tepla, kterou jsme obyvatelům města dali, je pořád nižší, než za kterou jste ho prodávali vy. Hospodaříme se ziskem a je to prověřeno odborníky," odrážel útoky opozice Břetislav Hrdlička. Rudolf Oberfalcer dodal: „Jestliže to vnímáte černě, vy jste otci těch problémů. Dochází-li k zeštíhlování, je to důsledek toho, co jste po sobě zanechali. Že jste investovali do rekonstrukce kotlů na výkon, který pravděpodobně nikdy nebude potřeba, sevřeli jste teplárnu do kleští jak směrem k odběratelům, tak k dodavatelům. Když se rozčilujete, tak nad vlastním rozlitým mlíkem." Pavel Vondrys poznamenal, že Oberfalcer lže a překrucuje fakta a znovu zopakoval, že teplárnu ženou hlavou proti zdi.
Milan Jungvirt (Strakonická Veřejnost, odvolaný místostarosta) podotkl, že se mu to vůbec nelíbí: „Zastupitelé tady mnohdy kladou otázky za své voliče, občany města. Jsme tady na půdě největšího akcionáře teplárny, bez nás ti malí nemůžou nic. Proto se na nás upírají zraky lidí, co my budeme dělat. A my to tady tajíme."
Někteří nechtěli, aby mluvil
O slovo požádal bývalý generální ředitel teplárny Aleš Seitz. Někteří zastupitelé byli proti, aby promluvil. Přítomný občan ale může k projednávanému bodu vystoupit. Aleš Seitz uvedl, že to, co mělo minulé vedení připraveno, současné vedení využívá. Zapomnělo však na to, že kotel K3 zestárnul a bude se muset rekonstruovat. „My jsme vytvořili dostatečnou rezervu, 82 milionů v hotovosti a cirka 55 milionů odpisů. To bylo možné použít na investice a na splácení úvěru. Zdá se, že největším odborníkem na teplárenství je pan Oberfalcer, který se tady vyjadřuje k tomu, u čeho nikdy nebyl. Vy jste ti, kteří zodpovídáte svým majetkem za to, že společnost bude prosperovat." Poté se přistoupilo k hlasování o delegátovi a náhradnících. Na valné hromadě bude město zastupovat Rudolf Oberfalcer. Náhradníky jsou Milada Vlasáková (KSČM) a Jaroslav Horejš (Strakonická Veřejnost).
Věřte, nevěřte
Jediný Radek Chvosta (ODS) v průběhu jednání nazval věci pravými jmény, když namítl, že je přece důležité to, jak bude delegát hlasovat na valné hromadě, jaký mandát mu zastupitelé dají, čím ho pověří. Obyčejný strakonický smrtelník se nedozvěděl vlastně nic. Jen to, že se teplárně daří dobře, a to, že jde ke krachu.

 

Diskuse k článku - 8 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Rudolf Oberfalcer 

  Reagovat

   

  Byl jsem na Valné hromadě teplárny a zastupoval tam majoritního akcionáře město Strakonice. Odsouhlasil jsem následující: účetní závěrku, která říká, že teplárna vytvořila zisk 3,6 mil Kč. Z tohoto zisku teplárna nevyplatí dividendu, ale zisk použije na vytvoření zdrojů na příští investice do majetku teplárny. Cash flow (zásoba peněz včetně pohledávek a závazků) vzrostla za rok 2017 o 11 mil. Kč. Zároveň řádně splácí závazky za modernizaci kotlů ve výši 30 mil. Kč ročně a to v řádných termínech. Toto vše na VH zaznělo a bylo schváleno. Hlasoval jsem i pro pana Eignera jako "nového" člena představenstva. Z mého pohledu bude mít za úkol posílit obchodní vztahy se zákazníky - klíčový úkol pro celou teplárnu. Není problém teplo vyrobit, ale prodat ho svým zákazníkům za slušnou cenu a ještě na tom vydělat. O to se teplárna poslední roky usilovně snaží, proto došlo v souhrnu ke zlevnění ceny v letech 2016-2018. Považuji za velice nezodpovědné neustále a opakovaně strašit, že teplárna směřuje k platební neschopnosti, čísla hovoří jasně - teplárna hospodaří se ziskem a splácí všechny své závazky v termínu! Proč tedy pan Vondrys toto vše vyvolává? Protože mu nejde o teplárnu, ale o sebe!

  Vloženo 31.5.2018 22:10:00

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Je mi ukradený Vondrys, ale Teplárna jde dle jasných a konkrétních čísel ke dnu, oblbujete lidi jakýmsi údajným ziskem, je to jen účetní trik, krátkodobě utvořím zisk v každé, a to i krachující firmě, ale co bude za pár let z takové firmy, je škoda, že nevládnete alespoň základními ekonomickými znalostmi

   Vloženo 1.6.2018 06:25:29

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    A vy anonyme pravděpodobně vládnete dokonalými ekonomickými rozbory teplárny! Takže buď jste někdo z představenstva nebo jen záměrně kalíte vodu.

    Vloženo 1.6.2018 07:31:44

   • Rudolf Oberfalcer 

    Reagovat

     

    Ano, ano anonymní čtenáři (dovedu si Vás živě představit :-)). Takže v podniku, jako je teplárna, provádějí účetní triky se ziskem pod dohledem auditora, ERÚ, finančního úřadu, banky a já nevím koho ještě. Zřejmě vystavují fiktivní faktury neexistujícím odběratelům jenom aby vylepšili účetnictví před panem Seitzem, Kutheilem a Vondrysem. Ti jsou však tak mazaní a vše prokoukli, že je nikdo nepřeveze. V jejich podání je teplárna v pozici řítícího se motorkáře bez přilby těsně před nárazem do zdi. Skutečnost je nejspíš taková, že sami v minulosti asi hromadně narazili bez přilby, neboť nedovedu si jinak vysvětlit jejich chápání čísel vyplývajících z účetních výkazů. Nebo, a to spíše, vědomě vytvářejí chaos a obavy v naději, že je to katapultuje zpět do rozhodovacích pozic. Příklad Rentera (klasický tunel), kdy pánové vyvedli 3,4mil. z teplárny, je klasickým příkladem toho, co zmíněným pánům chybí = možnost hospodařit v teplárně pro sebe. Proto ten řev, proto ty falešné poplašné zprávy z jejich "úst". Nenechme se oklamat, podle činů poznáte je. Vzpomeňte všichni na jejich jednání v teplárně k nám zákazníkům v době, kdy oni tomu šéfovali. Kašlali na nás tehdy a kašlou na nás i teď!

    Vloženo 1.6.2018 11:13:06

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Opět samé kecy a kecy, nejsem s teplárny ani z opozice, jsem jen člověk co zná a umí počítat, k tomu stačí veřejně dostupná data, nestrašte lidi, ale ani je neoblbujte

     Vloženo 3.6.2018 14:11:06

  • Pavel Vondrys 

   Reagovat

    

   Zažitá taktika pana Oberfalcera i jeho kolegů. Pár pravdivých informací a mezi nimi mnoho lží. Oberfalcerovy lži vyvrací dokumenty vydané samotnou teplárnou (TST). Co je pravdivé? Pan Oberfalcer zatupoval město na valné hromadě TST. Odhlasoval všechny návrhy představenstva vedeného starostou Hrdličkou.
   Další informace jsou lživé či zavádějící.
   1) Cash flow – částku uváděnou panem Oberfalcerem v tomto výkazu za rok 2017 nenajdete. Na webu TST http://www.tst.cz/files/__manager/radna-ucetni-zaverka-2017.pdf, na str. 15 – 16, řádek F) je údaj, že hotovost TST poklesla proti roku 2016 o 22,177 mil. Kč
   2) V roce 2017 opět uhradila TST svůj závazek vůči bance s prodlevou. Kdyby došlo k úhradě včas, na účtě TST by k 31.12.2017 bylo ještě o 7,5 mil. Kč méně. Stejný „trik“ byl použit i v roce 2016. Tuto informaci obsahuje výroční zpráva TST 2017.
   3) Na VH TST pan Hrdlička nominaci pana Eignera do představenstva TST odůvodnil „jeho znalostí koeficientů pro rozúčtování cen tepla a elektřiny“. Pan Oberfalcer uvádí „posílení obchodu TST“. Obojí je divné. Představenstvo nikdy neprovádělo kalkulace cen, na to byli v TST odborní zaměstnanci. To je teplárna dnes nemá?

   Vloženo 4.6.2018 00:34:22

  • Pavel Vondrys 

   Reagovat

    

   „Posílení obchodu“ je také zvláštní zdůvodnění, neboť v době, kdy dělal pan Eigner odborného ředitele TST pro obchod, došlo proti roku 2015 k poklesu prodeje TST (2016, 2017) každoročně o více jak 80 mil. Kč. Umístění pana Eignera do představenstva TST spíš vypadá na jiný „obchod“: pan Eigner do představenstva - Mgr. Tuháček (dvorní advokát starosty Hrdličky) na 2. místo kandidátky ČSSD. Tím se tato kandidátka stala „béčkovou“ Strakonické Veřejnosti pro volby 2018.
   Otázkami TST se nezabýváme až letos. Snažili jsme se je projednat na zastupitelstvu města již v předchozích letech. Vedení města však řádnému projednání brání. Nejen ekonomická situace se v TST přitom každý rok zhoršuje. Považujeme tak za svou povinnost informovat o tomto stavu strakonickou veřejnost, tedy občany města. Existující problémy se dříve či později projeví. Ve finále na to doplatí občané Strakonic.

   Vloženo 4.6.2018 00:37:42

 • Mecenáš 

  Reagovat

   

  Zachvilku budou volby. Je třeba rozvířit vody. Bude boj!!! Hrrrrr na ně!

  Vloženo 30.5.2018 18:04:58

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace