Kdy a kam

 • Naše třída

  Úterý 22.1 19:00 - Tábor, Divadlo Oskara Nedbala

  Emocionální drama.

 • Maškarní ples

  Úterý 22.1 19:00 - Sezimovo Ústí, Spektrum

  Projekce opery.

Zobrazit všechny události
 

Jihočeské úspěchy v jezdeckém seriálu Zlatá podkova v Brně

Nejúspěšnější z jihočeských děvčat - Barbora Vaňková z JK Ratibořské Hory. , Autor: Michaela Neumannová

Nejúspěšnější z jihočeských děvčat - Barbora Vaňková z JK Ratibořské Hory.     Autor: Michaela Neumannová

BRNO / JIŽNÍ ČECHY - Stále početnější skupina závodníků se v Jihočeském kraji věnuje jezdecké všestrannosti, kde musejí osvědčit dovednosti v drezuře, na parkuru i v terénním crossu. Inspirací pro mnohé jsou úspěchy předního českého jezdce Pavla Vaňka z JK Ratibořské Hory, který si vychoval nástupkyni, dceru Barboru, která už se kvalifikovala i na Evropu. V kraji ale vyrůstají i další nadějné závodnice, mnohé využívají i trenérských soustředění s Pavlem Vaňkem, a také si připisují úspěchy. Naposledy o prvním červnovém víkendu na závodech seriálu Zlatá podkova v Brně na Panské líše.

Další kvalifikační kolo Zlaté podkovy se na Panské líše uskutečnilo od 1. do 3. června. Zahajovalo se v pátek drezurními zkouškami pro jednotlivé soutěže, v sobotu následoval terénní cross a v neděli parkury. Ty v řadě soutěží notně zamíchaly pořadím. 

Ve Zlaté podkově Jihočeši reprezentanty neměli, v soutěži Stříbrné podkovy nastoupilo 27 dvojic a po jediné smolné chybě na parkuru skončila druhá Barbora Vaňková na koni Lipton Sinaj. Přitom po prvním i druhém soutěžním dnu byla v čele soutěže. Parkur se nevydařil ani Pavlu Vaňkovi s Ramzesem, dvěma shozy se propadli na deváté místo, ačkoliv po prvích dvou dnech byla dvojice na medailových pozicích. Další úspěšné závodnice v drezuře se ale propadly ve výsledkové listině ještě níže, což jen svědčí o tom, že až do konce závodu nic není vyhráno, ale také nic ztraceno. 

Do soutěže Bronzové podkovy odstartovalo 18 dvojic a zde si Barbora Vaňková odnesla prvenství, tentokrát na koni Lipton Saimon. Přestože Barbora na parkuru jednu chybu za čtyři trestné body zaznamenala, udržela náskok, který nabrala už při drezuře a zvítězila těsně o půl bodu před druhou Alenou Kozojedovou z SK Borová s Pančem. Alena Kozojedová v crossu ani na parkuru nechybovala. Skok z 12. na páté místo, kterým se ještě vešla mezi dekorovanou pětici, předvedla Michaela Neumannová z JK Dobrošov v sedle Saletty. Drezura se jí nevydařila, ale nenechala se vykolejit a soustředěným bezchybvným výkonem se po crossu posunula na desátou a po parkuru dokonce na pátou příčku. Odsunula tím na šesté místo další Jihočešku Šárku Štvánovou s Caledonem, která v parkuru udělala chybičku.  Také sedmé místo patřilo Šárce Štvánové z JK Bártův Dvůr, tentokrát s Netvorem. Adéla Zemanová z TJ Sokol Semice s Diamosem také neměla na parkuru svůj den a s 12 trestnými body se propadla z nadějných pozic po prvních dvou zkouškách až na 14. místo. Ještě hůř se vedlo jedné z favoritek Elišce Ciarkowské, která čtvrté místo po drezuře třemi chybami a časovou ztrátou na parkuru proměnilo v 16. místo. A právě tato dramata, která přinášejí vzestupy i pády, jsou na všestrannosti přitažlivá. 

Bronzová podkova měla i hodnocený cross na styl jezdce, zde zvítězila Barbora Vaňková, třetí byla Michaela Neumannová a čtvrtá Šárka Štvánová.

V soutěži nadějí startovalo 7 koní a zvítězil Pavel Vaněk v sedle Ratiny S. Rozhodl už výborný výkon v drezuře, který nikdo nepřekonal, i když v dalších soutěžích byli i někteří další soupeři z čela bezchybní.

V soutěži pony L startovalo 10 dvojic a čtvrtá byla od začátku do konce Michaela Neumannová se Šikulkou. Bezchybný cross ani parkur ji už tentokrát nikam neposunuly, dařilo se všem a pořadí určila už drezura. Zároveň byla Neumannová třetí v crossu, hodnoceném na styl jezdce. 

Následovaly nepostupové soutěže stupně ZL, kde startovalo 25 dvojic a osmá skončila Karin Padevětová za Stáj Dita Opalice se Sagittou. Jela bezchybně parkur i cross a na místa před ní jí chyběly jen desetinky bodu ztracené v drezuře.

V soutěži Z stylem start cíl zvítězila třináctiletá Alena Kozojedová z SK Borová s Leou 5. Nikdo na ni už od první soutěže neměl. Šestá skončila Barbora Vaňková s Loretou, když v parkuru jednou chybovaly. Startovalo celkem 19 dvojic.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace