banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Léto na Kampě - PPB a Zropuch

  sobota 24.8 18:00 - Klub Kampa, kampus JU, České Budějovice

  Festival.

 • Pivní slavnosti Myslkovice

  sobota 24.8 13:00 - Zámecký park, Myslkovice

Zobrazit všechny události
 

Jihočeský kraj se podílí na záchraně kriticky ohrožené perlorodky říční v Malši

Perlorodka říční , Autor: Itras.cz

Perlorodka říční     Autor: Itras.cz

JIŽNÍ ČECHY – Populace perlorodky říční řídne, od roku 2000 již běž záchranný program na podporu jejího výskytu. Na posledním zasedání krajského zastupitelstva se rozhodlo, že se Jihočeský kraj zapojí do česko-rakouského projektu přispěním na ochranu tohoto druhu ve výši 1,3 milionu korun. Jedenáct zastupitelů bylo sice proti, ale přesto se podpora projektu dočkala schválení.

 

Podle údajů Agentury ochrany přírody a krajiny žije v lokalitě Malše jen 400 jedinců perlorodky. Místo je unikátní tím, že jen v této řece dochází k jejich rozmnožování. V žádné jiné přirozené lokalitě v Česku se perlorodky samovolně nerozmnožují anebo jejich mladá stádia nepřežívají.

Důvodem jejich bezprostředního ohrožení je dlouhodobá změna způsobu využívání krajiny. „Necitlivé meliorace, narovnávání řek, hospodaření na nevhodných pozemcích a pěstování nevhodných plodin, průmyslové a domovní odpadní vody, to vše vedlo k výraznému zhoršení kvality povrchových vod a přímé destrukci populací perlorodky,“ uvedla mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šůlová.

V případě perlorodky však nejde jen o samoúčelnou ochranu jednoho druhu, právě perlorodka má v krajině důležitou funkci. „Výskyt perlorodky nám říká, že povodí Malše je mimořádně cenným a zachovalým územím a cílem není jen ochrana perlorodky, ale celého, minimálně poškozeného území, mimo jiné i jako zdroje pitné vody,“ popisuje Šůlová.

Oblast jižních Čech je jedním z posledních území, kde se perlorodka v menším množství vyskytuje. Tito mlži žijí v Teplé Vltavě, Blanici a Zlatém potoce, Malši a dále v některých drobnějších tocích. Kromě Jihočeského kraje se početnější populace perlorodky do dnešních dnů dochovaly jen v Karlovarském kraji.

Záchranný program perlorodky říční spočívá v odchovech a posilování populací a dále v ochraně jedinců, například kontrola kolonií v době sucha. Důležitá je péče o biotop, udržování průtočnosti koryta řeky, prosvětlování okolí toků a jiné. „Naprostá většina těchto aktivit je v souladu s principy řádného a trvale udržitelného hospodaření v krajině. Dalšími významnými aktivitami záchranného programu je monitoring prostředí a výchova a osvěta veřejnosti a například subjektů hospodařících v lesích a v zemědělství,“ upozorňuje Šůlová.

Na posledním zasedání krajských zastupitelů při schvalování podpory perlorodky říční se ozval i jeden skeptický hlas. Tomáš Jirsa, současný starosta Hluboké nad Vltavou, zmínil, že ochrana tohoto druhu snad neznemožní stavbu cyklostezek kolem Malše. Výskyt perlorodky, která se může dožít až 130 let, je totiž podmíněn nízkou zalidněností.

„V přírodně cenných lokalitách je obecně šetrnější budovat prvky měkké návštěvnické infrastruktury. Posouzení konkrétního záměru cyklostezek bude předmětem posouzení místně příslušného orgánu ochrany přírody. Na rakouské straně Malše už nyní je v blízkosti toku silnice, na české straně je území poměrně těžko přístupné, ať jde již o kaňon, rozsáhlé mokřady, výrazné srázy, anebo naopak plochou, ale zaplavovanou nivu,“ reaguje Karolína Šůlová.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • mirusak 

  Reagovat

   

  Jsem ráda, že se staráte. Perlorotky beru jako normální součást této řeky, ve které se normáně v létě koupáme a tyto živočichy nacházíme. Jen jsem nevěděla, že jsou tak vzácní.

  Vloženo 10.3.2016 23:00:08

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace