Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Pletky s Vlastou

  středa 13.11 9:00 - Písek, Senior Point

  Tvořivé setkání.

 • Country tancování

  středa 13.11 10:00 - Písek, KD

  Výuka old time amerických tanců, moderních country tanců a řeckých kolových tanců.

Zobrazit všechny události
 

Jihočeský odpadový přebor zná vítěze. Soutěžily všechny okresy

JIŽNÍ ČECHY – Také letos probíhaly v jižních Čechách dvě paralelní soutěže ve třídění odpadů, které vyhlásila Autorizovaná obalová společnost Eko-Kom ve spolupráci s Jihočeským krajem. Jihočeský odpadový přebor, ve kterém byly automaticky zapojeny všechny obce v systému Eko-Kom podle okresů, a Jihočeši třídí odpady, kde mezi sebou soutěžily obce a města v kategoriích podle velikosti. Vyhlášení výsledků obou soutěží proběhlo ve čtvrtek 8. prosince v kulturním domě Metropol. Tři obce si dokonce odnesly ceny z obou soutěží.

 V Jihočeském odpadovém přeboru vyhlásili pořadatelé první tři místa ve všech sedmi okresech jižních Čech. Rozhodovalo množství vytříděného a odstraněného komunálního odpadu v období od 1. října 2015 do letošního 30. září. V okrese České Budějovice zvítězil Boršov nad Vltavou před Horními Kněžeklady a Žimuticemi. „Podstata našeho vítězství je jednoduchá. Z minulosti vím, že když zvíře málo krmíte, dožívá se vysokého věku. Já mám třeba rybičky, které se dožívají vysokého věku. Nebo třeba mlok žebrovník, ten mi vydržel šestadvacet let jen proto, že jsem ho krmil jednou za čtrnáct dní. S odpadem jsme to udělali tak, že ho vyvážíme méně často. Jednou za čtrnáct dní komunál a jednou za čtrnáct dní bioodpad. A výsledkem je to, že lidé musí více třídit,“ popsal svou taktiku starosta Boršova nad Vltavou Jan Zeman.

 Za okres Český Krumlov vyhrály Bohdalovice před Přední Výtoní a Zlatou Korunou. Na Jindřichohradecku byly nejúspěšnější Drunče, na druhém místě Vícemil a na třetím Staňkov. „„Díky starostovi Drunčí máme vlastně okresní přebor. Říkal nám totiž, že celou dobu třídí nejvíce odpadu na Jindřichohradecku a nikdy nic nevyhraje,“ zmínila za pořadatele soutěže Lenka Pravdová. „Drunče leží dokonce na hranici tří okresů. Pelhřimov, Tábor a Jindřichův Hradec. Je to malá obec a jen pro zajímavost, příští rok oslavíme 750 let od první zmínky o obci. Jezdí k nám turisté, kteří občas něco vyhodí a my pak můžeme hodně třídit,“ smál se při přebírání ceny starosta Vladislav Skůpa.

 V píseckém okrese skončily třetí Předotice, druhé Nevězice a zvítězila obec Heřmaň. Předotice dokonce zvítězily v soutěži Jihočeši třídí odpady v kategorii obcí od 500 do 1999 obyvatel a Heřmaň byla druhá v kategorii nejmenších obcí do 499 obyvatel. „Loni a letos jsme hodně rozšířili sběrnou síť a přibyla sběrná místa. A hodně dělá také osvěta. Lidem se musí pořád opakovat, že třídění je správná věc a že je potřeba. Vysvětlila jsem jim, že za třídění odpadů dostává obec zpátky finanční prostředky, což lidé nevěděli. A taky u nás možná hraje roli skutečnost, že se snížil věk našich obyvatel a mladí lidé přece jen třídí více,“ popsala důvody úspěchu starostka Heřmaně Jana Matoušková.

 V prachatickém okrese skončil na třetím místě Stožec, na druhém Nové Hutě a zvítězila Kvilda. Ta také vyhrála paralelní soutěž Jihočeši třídí odpady v kategorii nejmenších obcí. Na Strakonicku Byly třetí Čestice, druhé Přešťovice a první Úlehle. Okres Tábor pak dobře reprezentovala třetí Vlčeves, druhá Zadní Střítež a zvítězily Nasavrky. U nich jde o první vítězství, zatím byly vždy druhé nebo třetí. Udržet výsledek chtějí zástupci obce zvýšením počtu kontejnerů na tříděný odpad.

 Následovalo předání cen vítězům soutěže Jihočeši třídí odpady 2016, kompletní výsledky přineseme v zítřejším pokračování. Fotografie z předávání cen Jihočeského odpadového přeboru najdete ve fotogalerii včetně snímku ze závěrečného vystoupení dětského pěveckého sboru Carmina, které několik účastníků slavnostního ceremoniálu dojalo až k slzám.

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • petr 

  Reagovat

   

  Pokud budou napříště v Boršově vyvážet odpad jednou za dva měsíce, vyhrají možná celostátní ligu. Zkrátka, lepší oddíl ...

  Vloženo 13.12.2016 11:41:37

 • zemědělec 

  Reagovat

   

  Je vidět, že pan Hroch je na kraji za životní prostředí, boty se mu jinak lesknou, ale podrážky budou asi od hnoje?

  Vloženo 12.12.2016 18:33:09

 • Pamatujete? 

  Reagovat

   

  Hrdinové socpráce. Dnes Hrdinové v přehrabování odpadků. Samozřejmě , na medaile se nesmí zapomenout.

  Vloženo 12.12.2016 07:24:29

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace