banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Živé Milevsko - Mezinárodní konference chytrých měst a obcí

    středa 16.10 9:00 - Milevsko, KD

  • Toulky za poznáním Severní Korea

    středa 16.10 10:00 - Milevsko, Kino

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

Bez domácího mazlíčka si neumí život představit dvě třetiny Jihočechů

Ilustrační foto , Autor: Miloš Vrátný - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto     Autor: Miloš Vrátný - Jižní Čechy Teď

AKTUALIZOVÁNO - 19.2.2019 18:57

JIŽNÍ ČECHY – Pořizovací náklady za všechny domácí mazlíčky, které mají Jihočeši v současné době doma, činí průměrně 4500 korun. Roční náklady na jejich živobytí průměrně dosahují 14,8 tisíc korun (v celé ČR je to okolo 14 tisíc). V průměru mají nějakého domácího mazlíčka tři čtvrtiny českých domácností.

 

Členem každé druhé domácnosti je pes, a to i přes to, že jeho pořízení i roční výdaje jsou poměrně vysoké. Pětaosmdesát procent Čechů si psa kupuje přímo od chovatelů a v průměru investuje do jeho pořízení skoro pět tisíc. Jen pět procent majitelů si pořídí psa z útulku. Roční náklady je pak vyjdou na 13 200 korun a péče o psa jim zabere až tři hodiny denně. Z mezinárodního srovnání Češi vycházejí dokonce jako jedni z nejvášnivějších pejskařů.

O něco častěji si psa pořizují ženy než muži (52 % žen vs. 45 % mužů). Pes je častěji součástí domácností v menších obcích – v obcích do 1000 obyvatel je 63 pejskařů na 100 obyvatel, například v Praze je to jen 35. Psa najdete ve 46 % jihočeských domácností, majitelé za péči o něj vynaloží ročně 12 400 korun. Cena za pořízení psa je v kraji jedna z nejnižších, a to 3400 korun.

Každá třetí domácnost bydlí u své kočky, stejně tak v Jihočeském kraji. Průměrné pořizovací náklady sotva překročí tisícikorunu, na jihu je to ještě o polovinu méně. Průměrné náklady na roční péči majitele vyjdou na 7900 korun, Jihočechy na 5300 korun, což je nejnižší částka v republice.

Každý šestý Čech má doma finančně i časově nenáročné rybičky, roční náklady se u nich pohybují do dvou tisíc korun, pořízení akvária ale patří k nejdražším jednorázovým výdajům; průměrně do něj Češi investují 2700 korun. Každá desátá rodina má doma králíka, roční péče vyjde na 3900 korun. Pětici nejpopulárnějších domácích mazlíčků v českých domácnostech uzavírá papoušek, který za rok vyjde na 3600 korun. Zdravotní péče o mazlíčky stojí ročně v průměru 1200 korun, v Jihočeském kraji 900 korun, což je nejméně ze všech krajů.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace