banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Houbařská poradna s Pavlem Špinarem

    Úterý 24.9 17:00 - Soběslav - Rožmberský dům

  • Lidské tělo: pohybový aparát

    Úterý 24.9 18:00 - Tábor - knihovna pro dospělé

    Anatomie pohybu - přednáška

Zobrazit všechny události
 

Cvičení Blackout 2017 skončilo: Hejtmanka Stráská odvolala stav nebezpečí

Zasedání krizového štábu v Nemocnici České Budějovice.  , Autor: Foto Iva Nováková

Zasedání krizového štábu v Nemocnici České Budějovice.     Autor: Foto Iva Nováková

JIŽNÍ ČECHY- Dodávky elektrického proudu pro obyvatele i další odběratele na jihu Čech jsou obnoveny. Hejtmanka Ivana Stráská na základě této informace odvolala stav nebezpečí. Dvoudenní cvičení Blackout 2017, které simulovalo sedmidenní výpadek elektřiny v pěti okresech kraje, v úterý 5. prosince skončilo.Konkrétně se jednalo o navození situace, kdy tornádo, které se prohnalo v noci z neděle 3. na pondělí 4. prosince jihem Čech, způsobilo rozsáhlý výpadek elektrického proudu. Podle scénáře bylo v pondělí bez proudu zhruba 400 tisíc obyvatel v pěti ze sedmi okresů, konkrétně na Českobudějovicku, Českokrumlovsku, Jindřichohradecku, Prachaticku a Strakonicku. Písecku a Táborsku se fiktivní kalamita vyhnula.

Cílem cvičení bylo zjistit, jaká opatření je nutné přijmout, aby dopad na obyvatele byl co nejmenší. Do simulace se zapojili pracovníci krajského úřadu, složek integrovaného záchranného systému (IZS), společnosti E.ON, armády a dále starostové vybraných obcí s rozšířenou působností či některá zdravotnická a sociální zařízení.

V pondělí vyhlásila hejtmanka Stráská na zasedání krajského krizového štábu na dobu 15 dní stav nebezpečí. V úterý se zároveň zúčastnila jednání krizových štábů budějovického magistrátu a Nemocnice České Budějovice. Společnost E.ON průběžně informovala o obnovených dodávkách elektrického proudu. Starostové dotčených obcí s rozšířenou působností pak předávali občanům informace, jak mají během výpadku elektřiny postupovat. Na závěr simulace potvrdili, že stav v jimi spravovaných lokalitách je již v normálu.

Po obnově dodávek elektrické energie začaly fungovat telefonní i mobilní sítě. Složky integrovaného záchranného systému, kterým výpadek telefonů výrazně komplikoval příjem tísňových výzev, již opět začaly pracovat v běžném režimu.

 Cvičení skončilo. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace