Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Houbařská poradna s Pavlem Špinarem

  Úterý 24.9 17:00 - Soběslav - Rožmberský dům

 • Lidské tělo: pohybový aparát

  Úterý 24.9 18:00 - Tábor - knihovna pro dospělé

  Anatomie pohybu - přednáška

Zobrazit všechny události
 

Cvičení Blackout: Hejtmanka svolala kvůli tornádu krizový štáb a vyhlásila stav nebezpečí. Pět okresů bez proudu

Část kraje je bez proudu - ve štábu.

Část kraje je bez proudu - ve štábu.

JIŽNÍ ČECHY - Rozsáhlý výpadek elektrického proudu způsobený tornádem, které zasáhlo jih Čech v noci z neděle 3. na pondělí 4. prosince. To bylo hlavním důvodem svolání krajského krizového štábu, kde v pondělí dopoledne hejtmanka Ivana Stráská vyhlásila zatím po dobu 15 dní stav nebezpečí. Tím odstartovalo cvičení Blackout 2017, které na 4. a 5. prosince simuluje sedmidenní výpadek elektřiny.Cílem cvičení je zjistit, jaká opatření je nutné přijmout, aby dopad na obyvatele byl co nejmenší. Do simulace se zapojil krajský úřad, složky integrovaného záchranného systému (IZS), společnost E.ON, armáda, vybrané obce s rozšířenou působností, některá zdravotnická i sociální zařízení a další subjekty. Pro ně je prioritou natrénovat vzájemnou komunikaci, spolupráci a koordinaci a případně odhalit případné slabiny. Podle scénáře bylo v  rámci cvičení bez proudu zhruba 400 tisíc obyvatel v pěti ze sedmi okresů, konkrétně na Českobudějovicku, Českokrumlovsku, Jindřichohradecku, Prachaticku a Strakonicku. Na Písecku a Táborsku byla situace v normálu.

E.ON s hasiči během dne simulovali práce na odstraňování závad a obnově dodávek elektřiny. Vycházelo se přitom z předpokladu, že rozsah poruch je tak mimořádný, že nebude možné v následujících hodinách ani nejbližších dnech uvést situaci do původního stavu. Policie by v uvedeném případě posílila hlídky v ulicích a zároveň zajišťovala plynulost dopravy. Tisková skupina složená z pracovníků krajského úřadu, energetiků a složek IZS vydala několik cvičných tiskových zpráv a pokynů pro obyvatele dotčených oblastí, jak mají při této mimořádné situaci postupovat.

Podruhé zasedal krizový štáb v pondělních odpoledních hodinách. Mezi zásadními informacemi zaznělo, že dodávky elektřiny se daří pozvolna obnovovat. Jako první byla zjednána náprava na Jindřichohradecku. Na obnovení dodávky však stále ještě čekalo asi 250 tisíc obyvatel v okresech České Budějovice a Český Krumlov. Během prvního dne štábního cvičení postupně docházelo k obnovování mobilní telefonní sítě, hasiči dokázali zajistit náhradní spojení mezi operačními středisky IZS, která významně pomáhají v koordinaci likvidačních a záchranných prací a nemocnice Strakonice, Prachatice, Český Krumlov a České Budějovice jsou zásobeny energií z vodní elektrárny Lipno.

Cvičení bude ukončeno zítra v odpoledních hodinách.

Diskuse k článku - 7 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • adam 

  Reagovat

   

  je to hezká informace, ale na nic. O tom, že na webu města je pro občany od 9. 11. publikován dotazník JčK, jak jsou připraveni na blackout, jsem však nikde žádnou informaci neviděl. Vyplněné dotazníky, které byly odeslané do 1.12., byly dokonce na závěr cvičení 4.12. slosovány.

  Vloženo 6.12.2017 10:53:21

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   No a vy si nečtete web města? To na vás ještě měli dojít zazvonit nebo jakej servis byste si představoval, abyste se mohl zapojit do slosování??

   Vloženo 6.12.2017 12:48:12

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  V Čechách tornádo? Hejtmanka se asi dívala hodně na emerickou telku.

  Vloženo 5.12.2017 06:58:36

  • S. Kaisler 

   Reagovat

    

   A co letošní vichry z 19. 8. a 29. 10.? Možná to tornádo nebylo, ale následky byly podobné - velká část kraje bez proudu.

   Vloženo 5.12.2017 07:14:11

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Cvičení Blackout- to snad stačilo. Proč vymýšlet tornáda a hurikány. Příště si vymyslí hejtmanka při zátopách Tsunami?

    Vloženo 5.12.2017 08:37:46

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Blackout - Výpadek dodávky elektřiny je přerušení dodávky elektrické energie, ať už z důvodu poruchy elektrárny, nebo kvůli selhání přenosové soustavy. Protože krátkodobým výpadkům nelze zabránit, jsou důležité a na elektřině silně závislé instituce obvykle chráněny zdroji nepřerušovaného napájení včetně záložních generátorů elektrického proudu.

     Vloženo 5.12.2017 08:41:08

  • Marek 

   Reagovat

    

   Lepší se dívat na emerickou telku a být připraven, než pak poslouchat kecy lidí jako jste vy že někdo zaspal při podobné události.

   Vloženo 5.12.2017 11:22:55

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace