Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Písecká čtyřka

    pondělí 19.8 19:30 - Lázně Vráž u Písku

    Hudební kapela Josefa Nováka.

  • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

    pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

    Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Dnes byly kvůli ptačí chřipce zlikvidovány chovy v Ledenicích a Vlachově Březí

JIŽNÍ ČECHY - Dnes proběhla likvidace chovů v dalších dvou ohniscích ptačí chřipky H5, která se objevila včera na území Jihočeského kraje. V prvním případě se jedná o komerční chov – výkrm zhruba 17 tisíců kachen ve Vlachově Březí v okrese Prachatice. Chovatel zde nahlásil vysoký úhyn 14 denních kachňat. Ve druhém případě jde o drobnochov drůbeže v Ledenicích v okrese České Budějovice. V chovu tam bylo celkem cca 40 kusů slepic a kachen. Chovatel nahlásil úhyn dvou slepic a několik dalších s typickými klinickými příznaky. V případě obou chovů vyšetření ve Státním veterinárním ústavu potvrdilo ptačí chřipku H5.

V České republice je aktuálně 15 ohnisek ptačí chřipky. Nákaza se vyskytuje ve více než 20 zemích EU.

Počet ohnisek v chovech drůbeže na území EU se blíží 600. Nejvíce postiženými státy jsou Maďarsko (231 ohnisek) a Francie (177 ohnisek) (údaje k 30.1. 2017).

Živočišné produkty z drůbeže z území České republiky jsou bezpečné, protože jsou pod stálým veterinárním dozorem. Z infikovaných hospodářství nebyl uskutečněn žádný přesun živočišných produktů ani zvířat, jednalo se o drobnochovy s využitím produktů pro vlastní spotřebu.

Státní veterinární správa upozorňuje, že je třeba při zaznamenání zvýšených úhynů v chovech drůbeže nebo při výskytu typických klinických příznaků informovat místně příslušnou krajskou veterinární správu.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace