Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Ochotnický soubor Copánek

    neděle 20.10 10:00 - Písek, KD

    Divadlo pro děti.

  • The Muh Trio - The Art of Jazz Trio

    neděle 20.10 18:00 - Písek, Trojice

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Dvě mladé umělkyně vystavují v Muzeu fotografie

 Autor: Eva Výborná

    Autor: Eva Výborná

JINDŘICHŮV HRADEC – Dvě studentky vysokých uměleckých škol vystavují od čtvrtka 11. července v jindřichohradeckém Muzeu fotografie a moderních obrazových médií. Vernisáž v podvečer uvedla ředitelka muzea Eva Florová, která pak předala slovo malíři Jaroslavu Grodlovi. „Hana Sommerová a Eliška Hanušová pocházejí z Jindřichohradecka a znají se již z dřívější doby, kdy studovaly střední uměleckou školu v Jihlavě,“ uvedl Jaroslav Grodl, který na SUPŠ v Jihlavě – Heleníně učí . Určité propojení obou je znát i v jejich tvorbě: „Koláže jsme začaly dělat obě, nezávisle na sobě,“ říká Hana Sommerová. Také je v chodbě bývalé jezuitské koleje vystavily v malém provedení pospolu. Druhá řada těchto koláží je od Elišky Hanušové, která se nechává inspirovat přírodou, lesními háji.

„Tvořili jsme je v rámci ročníkové práce v ateliéru textilní tvorby na UMPRUM v Praze jako návrh designu na hedvábné šátky. Už jsme také šátky s našimi návrhy viděli v reálu hotové. Každý si svůj šátek na okrajích začišťoval, byla to docela piplavá práce. Celý ateliér bude mít výstavu šátků v Holandsku," uvedla Eliška Hanušová.

Velké koláže na stěnách vytvořila Hana Sommerová, která studuje na pražské AVU ateliér malby u Roberta Šalandy. V prvním výstavním sálu vystavuje velkoformátové akvarely. „Vycházím z přírody, nechávám se jí inspirovat. V plenéru si udělám skicu. Skica už je určitý filtr. Ovšem chci přenést atmosféru daného místa. Pak nastupuje u mne jakýsi další filtr, kdy vytvořím na ploše akvarelu určitý znak toho místa," svěřila Hana Sommerová něco z tajů své tvorby. Velkoformátové akvarely v prvním sálu doplňují textilní návrhy Elišky Hanušové.

Ve druhém sálu je možné zhlédnout video, které vytvořila Hana Sommerová. Zachycuje, jak textilie utkaná z rukou Elišky Hanušové se vrací na místa, odkud přišla inspirace. Tkaná textilie na motivy březové kůry zdobí podlahu sálu. Ve výklenku druhého sálu jsou volně k nahlédnutí skicáky Hany Sommerové.

Výstava má tajuplná název Kolasice. Kdo si pamatuje pohádky, ví. „Název vychází z knihy Medvídek Pú, kdy medvídek Pú spolu s prasátkem viděli u stromu kolem, kterého chodili, stopy. Nevěděli, čí jsou a trochu se báli, že by mohly být kolčavice nebo kolasice. Nakonec zjistili, že jsou to jejich vlastní stopy," odhalila původ názvu výstavy Eliška Hanušová.

Výstavě v Jindřichově Hradci předcházela výstava v Telči, jejíž součástí byly také fantaskní plstěné masky zvířat, grafiky a linoryty, a následovat bude ještě výstava v Praze. Muzejníci spolu s mladými umělkyněmi nachystali na vernisáži osvěžující občerstvení, ke kterému návštěvníky pozvali. Hroznové či tekuté víno přišlo vhod. Na stolku se vedle chlebíčků skvěl lákavý a krásný letní dort. K autorství se přiznala Eliška Hanušová.

Výstava stojí za zhlédnutí, přístupná bude v prostorách muzea do 25. srpna.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace