banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Léto na Kampě - PPB a Zropuch

    sobota 24.8 18:00 - Klub Kampa, kampus JU, České Budějovice

    Festival.

  • Pivní slavnosti Myslkovice

    sobota 24.8 13:00 - Zámecký park, Myslkovice

Zobrazit všechny události
 

Hlasování o náměstí Míru skončilo. Jaký je výsledek? Na co se během ankety obyvatelé ptali?

Tato úprava náměstí Míru získala v anketě nejvíce hlasů. , Autor: Město Jindřichův Hradec

Tato úprava náměstí Míru získala v anketě nejvíce hlasů.     Autor: Město Jindřichův Hradec

JINDŘICHŮV HRADEC – Ve středu 8. února skončila anketa pro obyvatele a návštěvníky Jindřichova Hradce, ve které si mohli vybrat ze tří variant úprav náměstí Míru. Přišlo 967 platných a 233 neplatných hlasů. Varianta označená číslem 3 získala 471 hlasů, druhý návrh pod číslem 5 dostal 375 hlasů a pro nulovou variantu, která by v podstatě neměnila nic, hlasovalo 121 lidí.

 Výsledky teď projedná rada města, která rozhodne, co se s náměstím bude dít dál. Podle starosty Stanislava Mrvky anketa ukázala, že o veřejné věci není mezi obyvatelstvem velký zájem a neexistuje žádný vyloženě vyhraněný názor. „Upozorňuji ale znovu, že jde pouze o úpravu náměstí, chceme ho lépe vybavit a zlepšit jeho vzhled,“ zmínil starosta s tím, že na náměstí není kvůli památkářům například možné ani úplně vyměnit dlažbu. Vítězná varianta návrhu vymezuje pěší zóny pomocí pevných sloupků a mobiliáře, prostor parkovacích stání určují pevné sloupky. Navrhuje nový systém veřejného osvětlení náměstí po obvodu pěší zóny. Zachovává umístění stávajících trojic stromů, které doplní zeleň v kontejnerech. Součástí návrhu je i pítko a pódium pro kulturní akce.

 Během ankety ale obyvatelé města pouze nehlasovali, na radnici se obraceli i s nejrůznějšími dotazy. Na ty nejčastější starosta odpověděl.

 Na základě čeho město projektanty oslovovalo? Byl výběr pro hlasování anonymní nebo ne?

 Na základě rozhodnutí rady města jsme vyzvali deset projekčních společností, předložili nám pět studií. Oslovili jsme místní projektové kanceláře a náhodně vybrané subjekty z celé republiky. Studie projektanti podali anonymně s identifikací autora v samostatné uzavřené obálce.

 Kdo vybíral finální návrhy pro anketu?

 Výběr studií ke zveřejnění navrhla pracovní skupina jmenovaná pro tento účel radou města. Zasedli v ní místostarosta města Bohumil Komínek, vedoucí odboru dopravy Zbyněk Heřman, vedoucí oddělení územního plánování Petra Vozábalová, vedoucí oddělení památkové péče Milan Bureš, Hana Novotná z Národního památkového ústavu, Petra Šelepová za ochranu přírody, Kateřina Svobodová z oddělení právní a organizátor kulturních a společenských akcí, vedoucí odboru rozvoje Vladimír Krampera a ředitelka Oblastní kanceláře Jihočeské hospodářské komory Milada Petrů.

 Proč navrhujete zeleň v květináčích?

 Zeleň je v kontejnerech z toho důvodu, že převážná část podloží náměstí je skalnatá, kde stromy nerostou, což je zřejmé ze stavu stávajících šesti stromů, které jsou přibližně dvacet let staré.

 Jsou všechny návrhy přístupné veřejnosti?

 Přístupné jsou pouze návrhy vybrané do ankety. Jednání pracovní skupiny bylo neveřejné a zápisy komise předložila radě města.

 Proč se neřeší náměstí komplexně, ale vybírá se pouze mobiliář?

 Zadání pro zpracování studií neomezovalo návrhy pouze na mobiliář, limitujícím bylo pouze dopravní řešení schválené v roce 2015. Zpracované návrhy neřeší pouze mobiliář, ale například i veřejné osvětlení. Jedná se o centrum městské památkové rezervace, proto tu nejsou možné rozsáhlé stavební a celkové úpravy.

 Proč jste neuspořádali architektonickou soutěž?

 Samozřejmě je možné uspořádat i veřejnou soutěž o návrh, která ale podléhá kuratele České komory architektů. Ta musí schválit zadávací podmínky, složení poroty, do které nominuje své zástupce, navrhuje výši odměn pro autory. Z toho vyplývá, že v tomto případě o výsledku rozhodují účastníci, kteří nemají žádný vztah k městu, a kteří si nechají svou činnost dobře zaplatit. V případě oslovení projekčních kanceláří, tak jak to udělal Jindřichův Hradec, mohou svůj názor hlasováním vyjádřit také občané a návštěvníci města.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace