Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Oldřích Janota

  pátek 13.12 19:00 - Horká vana, České Budějovic

  Koncert.

 • Setkání seniorů

  pátek 13.12 16:00 - Záhoří, místní hostinec

Zobrazit všechny události
 

Jihočeská kuchařka na cestách: Šumavská ochutnávka dobrot z hub, borůvek i zvěřiny

V dalším díle našeho gastroseriálu vás vezmu do Českých Žlebů na Šumavě, konkrétně do Hotelu České Žleby. Vesnička České Žleby leží na Zlaté stezce v okrese Prachatice. Nachází se asi čtyři kilometry na severozápad od Stožce, zhruba dva kilometry od státní hranice s Německem.

 

Příjemný wellness hotel u lesa leží na samém okraji Českých Žlebů a naprosto zapadá do krás šumavské krajiny. Dřevěné obložení, kámen a zeleň okolo ve vás vyvolá pocit klidu a odpočinku. Hotel je vhodný především pro rodiny s dětmi, páry, ale i pro všechny ostatní, kteří mají rádi pohodu, příjemné prostředí a přírodu. V okolí najdeme hned několik cyklotras, turistických tras, přírodních zajímavostí a v zimě i upravené běžecké trasy a menší lyžařský areál. Hotel je určitě to místo, kde se můžete občerstvit nebo ubytovat při toulkách Šumavou.

Pro vaše nejmenší mají připravené venkovní dětské hřiště, kde je pískoviště, klouzačka nebo třeba trampolína. Velký dětský koutek mají i uvnitř, takže své ratolesti zabavíte za každého počasí. Pro ubytované je navíc k dispozici tělocvična, společenská místnost nebo třeba xbox. I pro dospělé se v hotelu najde vyžití. K dispozici je celé wellness. Vířivka, bazén s protiproudem a sauna. Týdně se v tělocvičně pořádají lekce jogy.

Šumavský styl se odráží i v restauraci. Krb, terasa s úžasným výhledem na lesy a příjemná obsluha vám vykouzlí úsměv na rtech. Šéfkuchař s kolegy připravuje místní speciality ze sezonních surovin, obzvláště rádi prý rozmazlují hosty domácími moučníky. Každý den si můžete vybrat z denní nabídky anebo sáhnout po stálém jídelním lístku, který je celý prošpikovaný šumavskými specialitami. Snad ještě nikdy se mi nestalo, abych měla chuť na všechna jídla z menu. Až tady.

Jako první jsem ochutnala zvěřinovou paštiku. Jako milovník paštik musím uznat, že tahle byla jedna z nejlepších, jaké jsem kdy jedla. Dále byla na řadě poctivá šumavská kulajda s hřiby a ztraceným vejcem. Opět nemůžu jinak než pochválit, vyladěná sladko yselá chuť polévky se krásně snoubila s chutí hřibů a čerstvého kopru. Jako první hlavní chod jsem si na doporučení paní provozní vybrala rump steak s fazolkami a houbovou omáčkou. Maso bylo šťavnaté, omáčka silná a jako třešnička na dortu steak byl posypán hrubozrnou solí. To dodá masu náležitý šmrnc, ale bohužel na to dost kuchařů zapomíná. Druhý hlavní chod bylo kroupové rizoto s hřiby a smetanou. Kroupy dostaly jídlo na jinou úroveň, než kdyby kuchař použil třeba rýži. Smetana to celé zjemnila, petrželka dodala tu správnou čerstvost, houby pořádné aroma a já měla na talíři skvělé čerstvé jídlo. Poté přišly na řadu dezerty. Čokoládový fondant a kynuté borůvkové knedlíky. Obojí bylo naprosto dokonalou tečkou za výtečným obědem v šumavských lesích. Však možná také ochutnáte...

A kam se podívat pokud budete v Českých Žlebech?

Za návštěvu určitě stojí Stožecká kaple, kde je i studánka, údajně zázračná. Další tip na výlet je určitě zřícenina hradu Kunžvart. Ten nikdy nesloužil jako sídlo pánů, ale plnil vždy jen obranou funkci. Proto také jeho skromná podoba. A za zmínku stojí i Schwarzenberský plavební kanál. Ten byl vybudován, aby umožňoval dopravu dřeva z těžko přístupných šumavských lesů až do Vídně.

Dnes hrajeme o voucher v hodnotě 500 korun do hotelové restaurace v Českých Žlebech pro dva, s hodinovým vstupem do tamního wellness.

Stačí tedy správně odpovědět na soutěžní otázku a mít při losování štěstí. Losovat budeme jednoho výherce.

A soutěžní otázka zní:

Vesnička České Žleby leží v bezprostřední blízkosti hranic České republiky s

a) Slovenskem
b) Rakouskem
c) Německem

Správné odpovědi zasílejte na email soutez@jihocesketydeniky.cz nejpozději do 12.00 v pondělí 27. srpna. Ze správných odpovědí vylosujeme jednoho výherce. V odpovědi uveďte své jméno, adresu, kontaktní telefon a do předmětu zadejte: Zleby. Jméno výherce zveřejníme ve středu 29. srpna.

Upozornění: Odesláním odpovědi na uvedenou adresu, vyslovujete souhlas se zpracováním vašich osobních údajů pro účely této soutěže. Údaje nejsou zpracovávány automatizovaným způsobem. Po ukončení soutěže budou osobní údaje všech soutěžících smazány a skartovány.

Vaše jihočeská kuchařka Karolína

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Také jsme hotel navštívili.Zahnal nás tam déšt' a tak jsme pojedli,no rajský dlabanec.Pokud papů v těchto končinách tak jedině hotel České Žleby.

  Vloženo 16.8.2018 21:06:50

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace