Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Večer otevřených dveří

    pátek 22.11 18:00 - Milevsko, Klášter

    Program: 18.00 – individuální porhlídka klášterních prostor 19.00 – koncert Scholy Gregoriana Pragensis

  • Češi na Měsíci aneb nejen kosmonauti zkoumají měsíc

    pátek 22.11 18:00 - Muzeum Jindřichohradecka, Balbínovo nám. 19, Jindřichův Hradec

    Přednáška lektorky budějovické hvězdárny Jany Nevrklové.

Zobrazit všechny události
 

Kam po základce? Na Táborské soukromé gymnázium

Víte, co se vlastně skrývá pod názvy Erasmus+ a Comenius? Dvouletý projekt Táborského soukromého gymnázia jsme si zkrátili na Náš sportovní projekt v programu Erasmus+. Chýlí se ke konci. Co to vlastně jsou tyto programy s názvy podle slavných historických osob (předchůdce programu Erasmus+ byl v celé Evropě známý jako Comenius, na což jsme my, Češi, byli pyšní, jeho předchůdcem byl zase program Socrates)? Všechny tyto programy mají sekci Partnerství škol - a to je právě program, který naše škola, většinou s tradičním projektovým partnerem - Gymnáziem v rakouském Welsu, využívá. Tentokrát jsme se zaměřili na různé druhy sportů a jejich aspekty, na to, že ne ve všech zemích jsou provozovány stejné sporty, a tak každá škola prezentovala tu disciplínu, na kterou měla podmínky a ve které byla silná. Zaměřili jsme se také na otázky společenské úlohy sportu, na férovost na jedné straně, negativní stránky jako např. doping a reklama na straně druhé, a na roli sportu jako pojítka mezi lidmi v jedné zemi i mezinárodně. To je dnes otázka naprosto aktuální.

Díky tomuto evropskému programu jsme si vytvořili rozsáhlou síť kontaktů se školami napříč Evropou, kontaktů nejen virtuálních, s komunikací nejen elektronickou - všechny tyto školy a jejich země naši studenti a učitelé navštívili a jejich skupiny zase přijely k nám, v rámci pracovních úkolů, které má každá škola vykonávat a které jsou právě hlavním znakem těchto partnerství. Principem tedy je - jeden koordinátor pozve své ověřené nebo nově doporučené školy v různých zemích, vytvoří nosnou myšlenku práce na určitém tématu a napíší projekt. Nejsou to tedy jen zdvořilostní návštěvy studentů a učitelů na jednotlivých školách, to už je dávno out. Komunikačním jazykem je většinou angličtina, ale (naši) gymnazisté jsou pyšní, že mohou osvědčit i své další jazyky, které se učí - němčinu, španělštinu, ale i francouzštinu nebo ruštinu, nebo po týdenním pobytu přijedou se znalostí pár slov z nového jazyka - řecky, italsky, maďarsky....

Proč jsou tyto programy, samozřejmě kromě velkorysé finanční podpory, kterou na cesty poskytuje EU, tak zajímavé ? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že se člověk podívá do míst, která většinou nejsou prázdninovou turistickou destinací, do kterých by se tudíž sám o sobě asi nepodíval, ale o to jsou právě místa zajímavější. A hlavně - poznávají se především lidé, nejenom místa. Podíváte se do rodin, do škol, nemáte turistického průvodce a cestovku, kteří by vám nabídli instantní zážitky, ale zažijete věci zcela autentické. Na druhou stranu musí školy a učitelé jako organizátoři garantovat i bezpečnost a hladký průběh jednotlivých zahraničních cest a partnerských setkání, to si ostatně EU i kontroluje.

V poslední době se v médiích objevují stížnosti, jak jsou čeští vysokoškoláci leniví a ve srovnání s ostatními zeměmi málo využívají programů studijních pobytů v jiných zemích. Tak se přijďte inspirovat k nám - jeden projekt jsme ukončili a už rozjíždíme nový, tentokrát zaměřený na zeměpis a poznávání evropských regionů!

-pi-

 

Další zprávy z regionu

 
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace