banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Relaxační malba pro dospělé

    pondělí 23.9 17:30 - Milevsko - Dům kultury

  • Václav Neckář se skupinou Bacily

    pondělí 23.9 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Kontroly na silvestrovskou pyrotechniku se stupňují

Ilustrační foto , Autor: IZS

Ilustrační foto     Autor: IZS

ČESKÁ REPUBLIKA - Česká obchodní inspekce a Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva před Silvestrem opět zpřísňují kontroly prodejců zábavní pyrotechniky. Díky pravidelným kontrolám počty závažných porušení povinností prodejců rok od roku klesají. V současné době většina kontrol, přesně 88 procent, byla bez problémů. Pouze v 16 případech pracovníci inspekce zjistili porušení pravidel prodávání zábavní pyrotechniky.

 

Pyrotechnické předměty se nesmějí prodávat po uplynutí vyznačené doby použitelnosti, musí být označené zkušební značkou nebo značkou shody CE, musí u nich být také návod k použití a k likvidaci nevybuchlé pyrotechniky, a to v českém jazyce. Kromě toho na nich musí být uveden výrobce, dovozce nebo dodavatel a musejí být označené kategorií nebo třídou nebezpečnosti.
Loni inspektoři České obchodní inspekce zkontrolovali v závěru roku přes 200 provozoven nabízejících pyrotechniku. Porušení některé z povinností zjistili v 39 případech. Stejně jako vloni budou i letos kontroly pokračovat až do Silvestra.
„Nestačí kupovat řádně označené výrobky, ale zejména dodržovat návody k použití nebo likvidaci. Zacházení s pyrotechnikou v rozporu s návodem může znamenat pro všechny zúčastněné závažné následky a způsobit nevratné škody na zdraví nebo majetku,“ řekl Jan Štěpánek, ústřední ředitel České obchodní inspekce.
Podle Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva jsou pyrotechnické předměty v 95 procentech řádně označené a splňují podmínky pro prodej na českém trhu. Problém však mohou znamenat například pro zahraniční spotřebitele, kteří u nás nakoupí pyrotechniku jen s českými návody, jimž nerozumí, a proto mohou při nesprávném způsobu použití pro nepoučeného uživatele představovat riziko.
Nové postupy pro kontrolu pyrotechniky vymezila už vloni v prosinci dohoda mezi Českou obchodní inspekcí a Českým úřadem pro zkoušení zbraní a střeliva zajištěná Ministerstvem průmyslu a obchodu. Od poloviny letošního roku navíc platí novela zákona o hornické činnosti, na jejímž základě Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje novou vyhlášku o dohledu nad prodejem zábavní pyrotechniky. Na kontrolách se podílí také celní a živnostenské úřady a Policie ČR, protože pyrotechnika, která nesplňuje podmínky pro uvedení na trh, bývá často uložena v zaparkovaných autech a v uzamčených kontejnerech, kam nemají dozorové orgány samy přístup.
V rámci stávající právní úpravy Česká obchodní inspekce kontroluje poctivost prodeje, kontrolní zjištění týkající se porušení dalších povinností, například značení pyrotechniky nebo podmínek jejího prodeje postupuje Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva, Záchrannému hasičskému sboru nebo Českému báňskému úřadu k přijetí dalších opatření nebo k uložení sankce za porušení povinností.
Pracovníci Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva dohlížejí zejména na to, zda je pyrotechnika opatřená patřičnými informacemi pro spotřebitele. Kromě toho, pokud se v nabídce objeví nestandardní pyrotechnické výrobky, mohou je pracovníci Úřadu zabavit, aby následně posoudili, jestli odpovídají požadavkům zákona.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace