banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Milevské léto - Rightnow a Maddie

  Čtvrtek 18.7 18:00 - Milevsko, KD - amfiteátr

  Koncert.

 • Promítání filmu Obr

  Čtvrtek 18.7 - Na Lipníku, Kovářov

  Začátek po setmění.

Zobrazit všechny události
 

Mistři sklářského řemesla se sjeli do Třeboně, představí své umění studentům i veřejnosti

  Autor: Jana Urbanová

    Autor: Jana Urbanová

TŘEBOŇ - Obchodní akademie, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Třeboni za podpory Jihočeského kraje pořádá čtyřdenní sklářské sympozium. Jeho tématem je krystalizace. Kdokoliv se může přijít podívat na šikovné ruce současných i budoucích sklářů. Cílem akce je podpořit sklářskou tradici a sklářské vzdělávání v jižních Čechách a ukázat, že toto řemeslo na jihu zdaleka nezaniklo.

 

Jedná se o brusičsko-malířské sympozium, které je unikátní v tom, že vedle sebe pracují studenti, profesionální řemeslníci a výtvarníci. "Rozhodli jsme se přizvat sklářskou školu ze Světlé nad Sázavou, profesionálního brusiče skla ze sklárny v Nižboru a výtvarnici paní Věru Vejsovou. Každý bude během týdne dělat na svojí věci na dané téma," říká k akci Petr Janský, učitel Střední odborné školy a odborného učiliště v Třeboni. Sympozium má přínos v tom, že studenti budou moci koukat pod ruku profesionálům a uvidí jiný styl tvorby, případně náváží nové kontakty.

Sklo je historicky nejstarší umělý materiál, který lidstvo vyvinulo. Práce s ním ale není jednoduchá. "Výtvarné možnosti se s postupujícími technologiemi rozšiřují a množí se různé druhy skla i skelné hmoty. Jinak je sklo obtížný materiál v tom smyslu, že není ohebný například jako hlína, má nějaké mechanické a tepelné vlastnosti," dodala k náročnosti práce se sklem výtvarnice Věra Vejsová.

Střední odbornou školu a odborné učiliště navštěvuje v současné době celkem 50 studentů oborů brusič a malíř skla. V Třeboni funguje od roku 2004, kdy v Chlumu u Třeboně zkrachovala sklárna a zanikla i tamní sklářská škola. Přestože vše nasvědčovalo soumraku sklářů, v posledních letech je toto řemeslo opět na vzestupu. "Zaujalo mě to, že sklo můžu využít i jinak, například na módu. Proto jsem si vybrala tenhle obor," řekla nám studentka maturitního ročníku Nela Příhodová, která zatím prý o dalším směřování po škole nemá jasno. O budoucnost se ale absolventi sklářských oborů z Třeboně bát nemusí. V jižních Čechách se totiž daří drobným sklářům a sklářským dílnám, kterých jsou v kraji desítky. "Každá sklárna má obrovský podstav řemeslníků, takže pokud by studenti chtěli nastoupit do provozu, tak to uplatnění mají," dodává učitel Janský.

Sklářské sympozium v Třeboni potrvá do pátku 26. dubna.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace