Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Black and white

    neděle 18.8 19:00 - Veselská ozvěna, kostel v Zálší

    Koncert.

  • Strakonický drak

    neděle 18.8 10:00 - Strakonice, Lávka u pivovaru

    Závod dračích lodí na Otavě.

Zobrazit všechny události
 

Prachatice chtějí být zase Historickým městem roku

Neumannova ulice, Prachatice

Neumannova ulice, Prachatice

PRACHATICE - Prachatice v lednu zvítězily v krajském kole celostátní soutěže o nejlepší obnovu památkových rezervací.Prachatice vyhrály krajské kolo už pooosmé. Město se teď zúčastní celostátního hodnocení, které vybere nositele titulu Historické město roku 2016.

V krajském kole soutěžily Prachatice s tak památkově hodnotnými městy jako jsou Slavonice a Třeboň. Hodnocení provedla odborná komise se zástupci Národního památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Vedle opětovného zviditelnění Prachatic v celostátním měřítku přináší vítězství v krajském kole finanční prémii 100 000 korun, která je určená na obnovu kulturních památek ve městě.

V přihlášce do soutěže za rok 2016 město prezentovalo  dlouhodobou soustavnou obnovu historické podoby prostředí městské památkové rezervace i dokončenou opravu veškerých veřejných prostranství v centru. Zdůrazněny byly četné loňské stavební aktivity. Do zlepšení prostředí historického centra města bylo v uplynulém roce investováno městem i dalšími soukromými vlastníky památek celkem zhruba 23 miliónů korun. Významnými aspekty přihlášky byl také pestrý společenský život v historickém centru, propagace města a jeho památek.

Konečný vítěz, který získá titul Historické město 2016, bude vyhlášen v dubnu  ve Španělském sále Pražského hradu u příležitosti oslav Mezinárodního dne památek a sídel.

Prachatice v soutěži celostátně dominovaly v roce 2003, kdy získaly titul Historické město roku 2002. V krajském kole naše město zvítězilo také za roky 2000, 2001, 2010, 2011, 2012, 2013 a 2014. Za rok 2010 bylo navíc nominováno na titul Historické město roku 2010. Za rok 2012 Prachatice v celostátním kole soutěže získaly Cenu odborného měsíčníku Moderní obec za promyšlenou a soustavnou péči o zachování historického rázu MPR. Za roky 2013 a 2014 v celostátním hodnocení naše město obdrželo Zvláštní uznání za soustavné vykazování vynikajících výsledků v Programu regenerace.

 
Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace