Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Relaxační malba pro dospělé

    pondělí 23.9 17:30 - Milevsko - Dům kultury

  • Václav Neckář se skupinou Bacily

    pondělí 23.9 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Specializovat děti na určité sporty v pěti letech je nesmysl, říká legendární fotbalista Antonín Panenka

PRACHATICE – Sedmdesátiletý legendární fotbalista Antonín Panenka, bývalý československý reprezentant, mistr Evropy z Bělehradu 1976 a člen prestižního Klubu ligových kanonýrů je v Prachaticích na akci Pojď si vybrat, co tě baví tradičním návštěvníkem. Podporu podobných akcí bere tak trochu za své poslání a povinnost, aby pomohl zlepšit vztah dětí ke sportu. „Je potřeba dostat do dětí všeobecnou sportovní průpravu, aby se samy naučily jezdit na kole, šplhat po stromech, bruslit a podobně. Zrovna nedávno jsme měli přípravu obratnosti a zjistili jsme, že děti neumí udělat v 18 letech kotoul nebo hvězdu, museli jsme úplně přestat, protože si dva kluci málem zlámali ruce,“ kroutil nevěřícně hlavou.


Pokolikáté už jste byl v Prachaticích?
Abych řekl pravdu, tak ani nevím, už je to plno let, ale řekl bych, že tak pošesté. Každá podobná propagace sportu pro děti a veřejnost je výborná, ale takových akcí by mělo být po celém světě o tisíce, miliony více, aby si děti našly cestu a vztah ke sportu, abychom je dostali od počítačů. Dovolím si říct, že dneska je u dětské populace vztah ke sportu oproti našim dobám až katastrofální, takže každou podobnou akci rád podpořím. Jsme rádi, že můžeme být nápomocni, sami máme dobrý pocit, že pro nápravu třeba něco málo uděláme.

Navíc se do Prachatic stále vrací podobná parta osobností...
To je pravda, známe se už dlouhá léta a vždycky si to tady spolu užijeme. Rádi se potkáváme i mimo tuto akci. Hlavně jsou tu ti nejlepší sportovci ve svých odvětví, což je důležité, protože tyto osobnosti děti mají možnost poznat z televize a může jim to pomoci při rozhodování, jakou cestou se nakonec vydat, který sport si zvolit za svůj.

Jaký sport vás tu oslovil nejvíce?
Samozřejmě, že jsem hrál fotbal, tak je mému srdci nejblíže, ale nechtěl bych tady kopat jen za fotbal. Každý si musí najít svůj sport sám, a právě proto je dnešní akce tak fajn, protože jich děti vidí za celý den hned několik a mohou hned porovnávat, co se komu líbí, nebo kdo má k čemu jaké předpoklady. Nemůžeme chtít po někom, kdo chce dělat judo, aby šel hrát fotbal. Pak by na hřišti mohl chtít někoho složit a byla by to samá penalta, to nejde (smích).

Jak jste si hledal cestu ke sportu vy?
My měli ve škole výborného tělocvikáře, který nás naučil všechny možné míčové sporty. Dokud jsem si to mohl dovolit, tak jsem se uměl postavit a zahrát si k volejbalu, nohejbalu, tenisu, vybíjené, košíkové, stolnímu tenisu a mnohému dalšímu. Myslím, že není dobře specializovat dneska děti na určité sporty v pěti, šesti letech, je to nesmysl. Je potřeba dostat do dětí všeobecnou sportovní průpravu, aby se samy naučily jezdit na kole, šplhat po stromech, bruslit a podobně. Zrovna nedávno jsme měli přípravu obratnosti a zjistili jsme, že děti neumí udělat v 18 letech kotoul nebo hvězdu, museli jsme úplně přestat, protože si dva kluci málem zlámali ruce. Takový stav je alarmující a základní sportovní průprava je strašně důležitá.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace