Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Nadační koncert

  pondělí 20.5 19:30 - Volyně, Pošumavská tržnice

  Hrají učitelé ZUŠ.

 • Návrat do hotelu Blackout

  pondělí 20.5 19:30 - Městské divadlo Český Krumlov

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Třeboňští studenti se dnes zapojí do celosvětové stávky studentů za klima

Ilustrační foto. , Autor: Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Jižní Čechy Teď

TŘEBOŇ - Jako studenti Třeboně se 15. března připojíme ke stávce za klima, která probíhá ve více jak padesáti zemích světa. Původní iniciativa hrstky studentů gymnázia se rozrostla o studenty z jiných středních škol zde v Třeboni - kolik se nás ve výsledku zúčastní samotné stávky, zatím nevíme.

 

 

Máte podobné, opodstatněné, obavy jako my? Bojíte se dalších, stupňujících se vichřic, přívalových dešťů a extrémních vln vedra? Kvůli probíhajícím a zřejmě již nevratným změnám klimatu bude podobných událostí přibývat, a to i u nás. Stávka studentů, která má upozornit na nedostatečnou aktivitu politiků v ochraně klimatu a závažnost klimatických změn probíhá ve více jak 50 zemích světa. Studenti třeboňského gymnázia se k páteční celosvětové stávce připojí.

Stávka začíná shromážděním lidí před budovou gymnázia v 9:00 hodin, následuje přečtení prohlášení studentů z hnutí Fridays For Future a pochod na Masarykovo náměstí, kde promluví zde profesor Jan Květ a klimatolog Jan Altman. Po diskusi a formálním skončení stávky v 11:00, jdeme uklízet odpadky po Třeboni.

Stávky iniciovala mladá Švédka Greta Thunberg, která se v září tohoto školního roku rozhodla, že bude každý pátek stávkovat před švédským parlamentem. Chtěla upozornit na to, že politici a lidé, kteří drží v rukou moc iniciovat změny - a skutečně něco změnit, ne o tom pouze hovořit - na ochranu klimatu, nic nedělají a to i přes to, že vědci neustále upozorňují na klimatické změny, které postupně přerostly v klimatickou krizi. Studenti na celém světě se mobilizovali a stávkami upozorňují na klimatickou krizi, které viditelně politici, vládci a běžní lidé nevěnují téměř žádnou pozornost, přestože její míra je více než alarmující.

Pokud se vyplní nejpesimističtější vědecké scénáře, dnešní generace studentů nebude mít šanci na život v míru a blahobytu, který zažíváme dnes. Například táním ledových ploch na Zemi by se hladina oceánů zvedla o neuvěřitelných 65 metrů, což by zaplavilo téměř všechna velká města na všech kontinentech – Londýn, Amsterdam, Brusel, Benátky, Petrohrad, Barcelonu, New York, Washington, D.C., Havanu, San Francisco, Rio de Janeiro, Dubaj, Singapur, Hong Kong, Šanghaj, Tokio, Kapské Město, Sydney a spousty dalších.

Dalším růstem teplot a globálním oteplováním se do dvanácti let dostaneme na hranici, ze které nebude možný návrat. Jednoduše řečeno - zkolabuje ekosystém planety. Informace o kolapsu pocházejí z portálu https://ekolist.cz/ a ze zpráv, které vydávají vědci po celém světě nezávisle na sobě. Rozhodla se tak proto, že Švédsko by jako jedna z pokrokových zemí měla jít příkladem a začít snižovat produkci oxidu uhličitého a tím začít dodržovat Pařížskou dohodu.

„Greta stávkuje před švédským parlamentem, protože se domnívá, že rozvinuté, bohaté země by měly jít v ochraně klimatu příkladem a ne si ukusovat největší díl ve spotřebě a beztrestném zhoršování skleníkového efektu. Žijeme na úkor budoucích generací." Říkají hlavní organizátoři stávky z třeboňského gymnázia.

„A proč vlastně stávkujeme? A proč tímhle způsobem? V zásadě proto, že nám už nic jiného nezbývá. My už nějak nemáme čas dostudovat a až pak se zabývat nepopiratelnými klimatickými problémy. Jde o nás všechny, přestává být smysluplné sedět ve škole a vzdělávat se pro budoucnost, jež nás pravděpodobně vůbec nečeká. Proto tento pátek vyjdeme do ulic!" dodávají předáci stávky z třeboňského gymnázia Vojtěch Klimeš, Kryštof Říha a Julie Kolářová s podporou širšího organizačního týmu.

Diskuse k článku - 12 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • jan 

  Reagovat

   

  Za mých mladých let to bylo jiné. Po škole, kam jsme chodit museli, neb jsme respektovali to, že školní docházka je povinná, jsme trávili více času v přírodě. Hráli jsme hry, sportovali, zpívali u ohně, chodili na brigády, uklízeli odpadky, sbírali starý papír i léčivé byliny. To vše ve svém volnu. Pravda, bez sluchátek v uších, připojení k internetu, transparentů a epochálních projevů ekologů nebo aktivistů.

  Vloženo 16.3.2019 05:42:15

 • Zdeněk Lanz 

  Reagovat

   

  Správně jsou to žáci, ale to není tak podstatné. Měli by dostat neomluvené hodiny a doma na zadek. Ale to se dnes nesmí. A ti dospělí, kteří je v tom podporují, "paragraf" za manipulaci s mládeží.

  Vloženo 15.3.2019 13:22:59

 • Zdeněk Lanz 

  Reagovat

   

  Správně jsou to žáci, ale to není tak podstatné. Měli by dostat neomluvené hodiny a doma na zadek. Ale to se dnes nesmí. A ti dospělí, kteří je v tom podporují "paragraf", za jednostrannou manipulaci s mládeží.

  Vloženo 15.3.2019 08:34:17

  • Proky 

   Reagovat

    

   Vážený pane, studujeme na střední škole proto se nazýváme studenty, žáky bych nazval děti plnící povinnou školní docházku, ale jak říkáte to je nepodstatné. Důležité je že naše absence se započítává a studenti mladší 18 let musí mít stávku povolenou od rodičů. K té podpoře od dospělých bych poznamenal jen to že nás podpořili až poté, co jsme je o podporu požádali. A pokud jste to ne zaregistroval, tak v Belgii byla ministryně životního prostředí ničena odstoupit poté, co prohlásila že protestující jsou zmanipulovaní zahraničními vládami a opozicí. Děkuji že respektuje té náš názor a právo na naši budoucnost

   Vloženo 15.3.2019 16:31:26

  • Entroslav 

   Reagovat

    

   Nemůžete ale popřít, že celosvětově člověk "zatápí" přírodě, jak to jen jde. Příkladů tisíce. Docela by stačily klimatické změny tvořeny samotnou přírodou.

   Vloženo 15.3.2019 19:42:43

   • Jarda 

    Reagovat

     

    To nikdo nepopírá, ale je divné, že studenti nejsou ochotni svému demonstrování věnovat svůj volný čas. Aby si třeba nepředstavovali, že nastoupí jednou do práce a zaměstnavatel je bude uvolňovat na demonstrace a ještě jim dávat placené volno, protože to je přece bohulibá akce.

    Vloženo 15.3.2019 20:10:36

   • Jarda 

    Reagovat

     

    To nikdo nepopírá, ale je divné, že studenti nejsou ochotni svému demonstrování věnovat svůj volný čas. Aby si třeba nepředstavovali, že nastoupí jednou do práce a zaměstnavatel je bude uvolňovat na demonstrace a ještě jim dávat placené volno, protože to je přece bohulibá akce.

    Vloženo 15.3.2019 20:10:36

    • Proky 

     Reagovat

      

     Jak jsem již zmínil absence se nám stejně započítává, proto někteří studenti účastí na této akci riskují komisionální zkoušky kvůli nadměrné absenci. V době školy protestujeme hlavně proto, že naším cílem je danou problematiku co nejvíce medializovat a jak sám vidíte, to že jsme vynechali školu vzbudilo větší zájem než kdyby jsme protestovali po škole. A navíc jak říká Greta Thunberg: "Proč chodit do školy a připravovat se na naši budoucnost, když naše budoucnost vůbec nemusí existovat." A pokud se tomuto problému začne věnovat dostatečná pozornost, tak nebudeme za několik let (jako pracující) muset protestovat.

     Vloženo 15.3.2019 20:57:44

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Mně se stav také nelíbí (je to plíživě čím dál horší), ale zkuste třeba na nějaké internetové diskuzi naznačit, jen naznačit, že by stálo za to třeba udělat první krůček - v rámci možností omezit jízdy automobilem a víc využívat veřejnou dopravu. Samozřejmě tam, kde to lze. Sesypou se na vás všichni jako vosy s tisíci argumenty, proč to nejde a co si to vůbec dovolujete někoho omezovat. S takovým "materiálem" životní prostředí nezlepšíme. O chemizaci polí v honbě za zisky raději pomlčím úplně.

      Vloženo 16.3.2019 16:51:11

    • Entroslav 

     Reagovat

      

     Neviděl bych to tak černě. Až protestující přestanou živit jejich rodiče, tak zjistí, že je to dnes vše a hlavně o penězích. Děláš, máš, neděláš, nemáš. Zvlášť v almužnářském Česku. A až budou "bouchat" někde jako zaměstnanci, pak se podobných akcí stopro zúčastňovat nebudou. Leda, že by měli ten den zrovna odpolední, či noční. :-)

     Vloženo 16.3.2019 16:22:43

     • Proky 

      Reagovat

       

      Vážený pane, to je myslím ten největší problém současnosti: nevidíte to tak černě, radši se zaměříte na vydělávání peněz, kterých bohužel není nikdy dost. Ale vaše děti a vnoučata na tohle můžou doplatit a pokud se nic nezmění tak také doplatí. Nejsem profesionální vědec, který by o klimatických problémech věděl všechno, ale tito vědci už dávno bijí na poplach. Jako příklad si vezměte třeba zprávu IPCC.

      Vloženo 17.3.2019 11:51:32

      • Entroslav 

       Reagovat

        

       Sám uvidíte, jak je to s těmi penězi, až budete muset z české almužny za odvedenou práci zejména jako zaměstnanec uživit manželku/přítelkyni na mateřské s malým děckem a k tomu ještě utáhnout náklady na bydlení a další a další věci. Ale jsem rád, že vám mladým není životní prostředí lhostejné.

       Vloženo 17.3.2019 14:40:41

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace