Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Transsibiřská a Transmongolská magistrála

  Úterý 20.8 20:30 - Stánek - Žižkovo náměstí, Tábor

  Cestopis.

 • Loutka - Dvorní divadlo

  Úterý 20.8 18:30 - Jezírko v parku za Kulturním domem Veselí nad Lužnicí

  Divadelní komedie pod širým nebem.

Zobrazit všechny události
 

Univerzita hostí Letní školu slovanských studií – cizinci tu zdokonalují češtinu

Jihočeská univerzita. , Autor: Jihočeská univerzita

Jihočeská univerzita.     Autor: Jihočeská univerzita

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Tento týden byla na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity zahájena Letní škola slovanských studií. V letošním roce na ni dorazilo více jak padesát cizinců ze čtrnácti zemí, kteří si chtějí zlepšit svou češtinu. Jsou mezi nimi všechny kategorie studentů – od začátečníků, přes mírně pokročilé až po pokročilé. Kurzu se účastní nejen studenti, ale i zájemci z řad široké veřejnosti.

 

Stipendisté z Francie, Chorvatska, Itálie, Litvy, Malty, Německa, Rakouska, Ruska, Slovinska a Velké Británie a samoplátci z Japonska, Německa, Ukrajiny, Saúdské Arábie a USA se v těchto dnech sjeli do Českých Budějovic, aby zde v následujících třech týdnech intenzivně zdokonalovali svou znalost češtiny.

Letní škola slovanských studií se těší stále větší oblibě. „Těší nás, že někteří účastníci z minulých let se vrací, případně se v dalších ročnících hlásí jejich příbuzní či přátelé," sdělila ředitelka školy Markéta Maturová z oddělení lingvistiky Ústavu bohemistiky Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. „V letošním roce se například účastní i Japonec, který se dlouhodobě zabývá Komenským a jeho metodami výuky," dodává ředitelka.

Hned první den po slavnostním zahájení a seznámení se mezi sebou a s lektory absolvovali účastníci vstupní test jazykových znalostí. Na základě jeho výsledků byli rozřazeni do jedné z pěti skupin, ve kterých výuka probíhá. „Většina studentů jsou bohemisté, nejčastěji studenti bohemistiky, kteří studují češtinu ještě s dalším cizím - ne vždy slovanským - jazykem", doplňuje ředitelka letní školy.

Letní škola slovanských studií ale není jen o jazykové výuce, která zahrnuje procvičování gramatiky, výslovnosti a četby. V rámci kurzu mohou jeho účastníci vybírat i z pestré nabídky přednášek zaměřených například na českou historii nebo literaturu. Tradičně nechybí ani promítání českých filmů. Účastníci letní školy se tak v jejím průběhu seznámí nejen s jazykem, ale s českou kulturou obecně.

V rámci volnočasových aktivit účastníci navštíví významné jihočeské památky. Objeví kouzlo Třeboně, Nových Hradů, Českého Krumlova či Hluboké nad Vltavou. Tyto aktivity napomáhají vzájemnému poznání studentů mezi sebou a zároveň představují možnost, jak si neformálně procvičit češtinu.

Letní škola slovanských studií má na Jihočeské univerzitě dlouhou tradici. Letos se koná její dvacátý sedmý ročník a za celou tuto dobu se jí zúčastnila již téměř tisícovka zájemců o studium češtiny.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace