banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Léto na Kampě - PPB a Zropuch

  sobota 24.8 18:00 - Klub Kampa, kampus JU, České Budějovice

  Festival.

 • Pivní slavnosti Myslkovice

  sobota 24.8 13:00 - Zámecký park, Myslkovice

Zobrazit všechny události
 

V areálu píseckého hřebčince zasahovala policie. Majetek svazu chovatelů neuchránila

PÍSEK - Drama se odehrávalo v pátek 20. ledna v areálu píseckého Zemského hřebčince, v jehož budově má pronajatu kancelář Svaz chovatelů českého teplokrevníka. Zasahovala tam policie.

 

Svazem zmítá spor předchozího vedení této organizace, kterému vypršel mandát v dubnu loňského roku a nového vedení, které bylo zvoleno na konferenci, která se konala ke konci června. Staré vedení svazu po svém nezvolení na další období podalo žalobu a žádost o předběžné opatření. Ani jedna tato žádost se ještě u soudu nezačala řešit, dokonce ani nebylo nařízeno jednání, takže do svazového rejstříku bylo zapsáno nové vedení svazu. Toto vedení odvolalo bývalou tajemnici svazu a od 4. listopadu zaměstnalo jako svou novou tajemnici Markétu Novákovou. Protože se staré vedení nehodlalo se svým koncem v čele svazu smířit, pokusilo se o protitah. Na začátek prosince svolalo schůzi bývalé předsednictvo a znovu se nechalo zvolit do funkcí. Jenže tento akt vzápětí zrušilo jako neplatný jak nové předsednictvo, tak rozhodčí komise Svazu chovatelů českého teplokrevníka. To staré vedení odmítá respektovat, nepředalo přístupy k účtům svazu a chová se, jakoby jeho členové byli stále ve funkcích.

Soud stále nezačal

Soud spor stále nerozhodl, překládal se kvůli námitkám podjatosti a nyní začátkem ledna, kdy měl zasednout Okresní soud v Písku, byl spor odložen na neurčito. Nejde přitom o nějakou žabomyší válku o funkce. Prostřednictvím svazu tekly v minulosti k některým chovatelům významné finanční dotace. Incident, který se v pátek odehrál, představuje z pohledu nově zvoleného orgánu svazu krádež účetních podkladů, z nichž lze tyto transakce zpětně dešifrovat. Ve hře jsou i dotační tituly, jejichž udržitelnost nebo navracení peněz, jsou stále ještě v běhu.

V pátek kolem půl druhé odpoledne se podle výpovědi Markéty Novákové dostavili členové předchozího předsednictva a bývalá tajemnice svazu, s sebou přivezli stěhovací vůz a několik mužů cizí národnosti. V úmyslu měli převzít účetní agendu a další svazový majetek. Markéta Nováková se v kanceláři zamkla a otevřela až Policii ČR, kterou přivolali nezvaní návštěvníci. Poté, co obě strany prokazovaly svůj nárok na svazový majetek, policisté rozhodli, že se nic odvážet nebude a nejprve se všemi aktéry sepíšou na služebně úřední záznam o podání vysvětlení. Ovšem tady došlo ke kuriózní situaci. Nejdříve přišlo na řadu bývalé vedení, kterému bylo po podaném vysvětlení umožněno opustit budovu. Pak teprve přišla na řadu nová tajemnice svazu. "Já jsem byla na řadě až jako poslední," říká Markéta Nováková, "než jsem se ale vrátila zpět do kanceláře, tato skupina si od zaměstnankyně hřebčince vyžádala náhradní klíč, který tam byl pro případ nouze uskladněný. Když jsem přijela, byla pryč veškerá agenda od roku 2002 kromě dokladů ročníku 2013 a 2014, kterých si za otevřenými dveřmi nevšimli." „Společně s doklady zmizelo další technické vybavení kanceláře“ uvedla Markéta Nováková. Proto se opět vydala na polici, kde celou záležitost oznámila.

Nově zvolené vedení je v současné době zaregistrováno ve spolkovém rejstříku, vedeném u krajského soudu v Českých Budějovicích. V orgánech zůstal z předchozího vedení Karel Růžička, který je zapsán jako místopředseda představenstva. Ten jediný by tedy mohl regulérně od tajemnice Novákové doklady požadovat. Karel Růžička však při páteční akci přítomen nebyl a zástupci starého vedení Miroslav Perníček, Ladislav Krulich a Barbora Králová nedisponovali ani jeho plnou mocí.

Nátlak a výhrůžky
Proto nové předsednictvo označuje celý akt za krádež. Podle něj i klíče od archivu vydala zaměstnankyně hřebčince této skupině neoprávněně. Účetní hřebčince se hájí, že na ni tito lidé křičeli, a že nakonec dostala pokyn vedení Zemského hřebčince, aby klíče vydala. Ředitel Karel Kratochvíle to ale popírá. On sám byl v pátek nemocný, do práce nastoupil až v pondělí 23. ledna. Podle jeho slov byly klíče vydány pod nátlakem vyhrožováním. "Došlo tam i k hrubému jednání," konstatuje Karel Kratochvíle.
„Událost Policie ČR zatím vede pod číslem jednacím bez nějaké právní kvalifikace. Na místě policie vyslechla svědky obou stran, dostala písemné podklady, pořídla fotodokumentaci a případ dál prošetřuje,“ uvedla mluvčí písecké policie Kamila Ingrišová.
Protože staré vedení svazu s tím novým stále nekomunikuje a činí kroky, které podle nového vedení znemožňují činnost svazu, najalo si nové vedení píseckého advokáta Ondřeje Veselého. Ten počátkem ledna podal píseckému státnímu zastupitelství oznámení o podezření ze spáchání trestných činů zpronevěry, trestného činu dotačního podvodu a také z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. „Protože některé skutečnosti a jednání nasvědčují, že tyto činy mohly být některými osobami ze starého vedení spáchány, podal jsem na začátku roku toto oznámení. Také jsem podal podnět na Generální inspekci bezpečnostních sborů, protože podle mých informací, jedna z podezřelých osob pracuje u policie,“ říká právník Veselý. Nyní po páteční akci členů bývalého vedení v píseckém hřebčinci se Veselý rozhodl ještě původní oznámení doplnit. „V úterý 24. ledna jsem původní podání ještě doplnil o podezření ze spáchání trestného činu krádeže,“ reagoval na dotaz.

Diskuse k článku - 8 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  to je hodně neobjektivní článek ...

  Vloženo 29.1.2017 16:28:05

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  V článku máte chybu ve jménu Barbora Nováková, ma tam byt Barbora Králová (člen bývalého vedení)

  Vloženo 29.1.2017 09:23:43

  • L. Kolářová, JčTeď 

   Reagovat

    

   Ano, máte pravdu, jde o povoláním policistku Barboru Královou. Opraveno, děkujeme za upozornění.

   Vloženo 29.1.2017 09:46:05

 • Ex 

  Reagovat

   

  Tak tímto pátečním činem se staré vedení definitivně pohřbilo. Pokud doposud existovala sebemenší pochybnost, tak nyní musí být i nezasvěcenému naprosto jasné, jak se s prostředky asi nakládalo.

  Vloženo 29.1.2017 09:03:27

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  To samé jako p.Sládek v SOPRU

  Vloženo 28.1.2017 15:13:47

 • karel 

  Reagovat

   

  Než soud rozhodne, tak možná nebude co řešit.

  Vloženo 28.1.2017 14:55:52

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace